منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۱
شناسه خبر: 264782
گروه :خبر
13941013000802_PhotoA

یک روزنامه آلمانی با اشاره به تنش‌ موجود در روابط ایران و عربستان به شدت از سیاست‌های عربستان و ادامه روابط آلمان با این کشور انتقاد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه آلمانی «تاگش‌اشپیگل» در گزارشی با عنوان «وزیر خارجه باید دست‌های خونین را بفشارد» به انتقاد شدید از مواضع دولت آلمان در برابر عربستان سعودی پرداخت.

«کریستف‌فون‌مارشال» نویسنده این گزارش با طرح این پرسش مبنی بر اینکه چرا آلمان باید از عربستان دوری کند، اینگونه به پرسش یاد شده پاسخ می‌دهد: «این کشور از دیدگاه‌های ارزشی ما به هیچ وجه کشوری دموکراتیک و قانونمدار نیست. در عربستان، منتقدان دربار را شکنجه می‌کند و یا اینکه با عنوان «تروریست»‌ آنها را اعدام می‌کند که شیخ‌النمر، روحانی شیعه و 46 نفر دیگر از جمله همین افراد هستند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «سعودی‌ها زنان را محدود می‌کنند و به صورت غیر مستقیم تروریسم را گسترش می‌دهند به این ترتیب دیدگاه وهابیت رواج می‌یابد. وهابیت رویکری عقب‌مانده و تهاجمی دارد که آن را به دیگر کشورها و در قالب مدارس علمی صادر می‌کند تا به این ترتیب افرادی گه تحت تعالیم قرار می‌گیرند، مرتکب اقدامات خشونت‌بار شوند. اکنون هم سعودی‌ها روابط را با رقیب خود یعنی ایران بحرانی کرده‌اند و این اقدام در قالب هژمونی در خاورمیانه می‌تواند به تنشی شدید میان شیعه و سنی منتهی شود که تمامی منطقه را به میدانی نبرد تبدیل کند.»

مارشال می‌نویسد: «چرا باید چنین دولتی که روشی غیرانسانی دارد را به عنوان شریک پذیرفت و با او وارد معامله شد و برای این کشور سلاح فرستاد؟ به این سوال پاسخ اخلاقی داده نمی‌شود. آن پاسخ این است که قطع روابط  اقدام متحد همه کشورهای غربی است اما پویایی سیاست کنونی جهان این اجازه را می‌دهد که روابط با سعودی‌ها  قطع شود اگر چه غرب هم به نفت این کشور دیگر نیازی ندارد چرا که راه‌های ارزان‌تری با توجه به روش‌های حفاری وجود دارد و از آنجایی که غرب با ایران به توافق هسته‌ای رسیده‌ است دیگر به عربستان به آن اندازه که قبلا برای تقابل با ایران به آن نیاز داشت، احتیاج ندارد.» وی در حال حاضر این مسئله را مطرح می‌کند که ایران به نسبت عربستان شریک بهتری است.

بنابر این گزارش، اشتاین‌مایر در تلاش برای بهبود رابطه با عربستان و ایران در پی مسایل اخلاقی نیست بلکه می‌کوشد تا ضمن تنش‌زدایی میان ایران و عربستان و آنچه از آن به جنگ میان شیعه و سنی یاد می‌شود، بحران در منطقه را کاهش دهد تا شمار پناهجویانی که به آلمان می‌روند کاهش یابد و این کاری در جهت تامین منافع آلمان است و به همین دلیل است که موضع‌گیری در زمینه اعدام‌ها آنطور که انتظار می‌رود نخواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند