منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳
شناسه خبر: 368218
گروه :خبر
%d8%a7%d8%b5%d8%b1%d8%a7%d9%81

یک کارشناس مذهبی گفت:سازمان های آموزش و پرورش عمومی ، دانشگاه ها ، صدا و سیما ، مطبوعات و رسانه های فرهنگی باید در ترویج میانه روی کوشش کنند و از تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های اسراف آمیز خودداری کنند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ زینب غلامزاده  کارشناس مذهبی استان  با اشاره به تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های ز در جامعه اظهار داشت: فرهنگ دینی اسلامی ، بیش از هر چیز بر میانه روی در شیوه زندگی و روش سلوک تاکید می کند و میان روی و اعتدال جوهر سبک درست زندگی است ؛آموزه های انبیا شیوه دور از افراط و تفریط و انتخاب روش میانه به عنوان راه خوشبختی ، فلاح و رستگاری بوده است .

وی افزود: امیر المومنین علی (علیه السلام ) نیز در نهج البلاغ می فرمایند هر کسی میانه رو باشد ، فقیر نخواهد شد بر این اساس اصل اندازه نگه داشتن در معیشت و خودداری از اسراف و تبذیر و در عین حال احتراز از خست و تنگ نظری در زمره مهم ترین آموزش های نظام اقتصادی – تربیتی اسلام است .

این کارشناس مذهبی خاطر نشان کرد: این امر به تربیت اقتصادی ئ نظم معاشی مردم بستگی دارد و لازمه چنین میانه روی و اعتدالی ایجاد و رشد روح انضباط مالی در افراد و خانواده هاست . رواج اخلاق اقتصادی اسلامی و تنظیم مصرف متعادل و دور از اسراف و ریخت و پاش وظیفه نظام تبلیغاتی و فرهنگی کشور است .

علامزاده گفت: سازمان های آموزش و پرورش عمومی ، دانشگاه ها ، صدا و سیما ، مطبوعات و رسانه های فرهنگی باید در ترویج میانه روی کوشش کنند و از تبلیغ و گسترش فرهنگ تجمل گرایی و فخر فروشی های اسراف آمیز خودداری کنند ؛ انظباط مالی و معاشی ، شامل ابعاد متعدد و متنوعی است .

این کارشناس مذهبی به اندازه نگه داشتن در معاش اشاره کرد و تصریح کرد: این ابعاد شامل مصرف فردی ، مصرف خانوادگی ، مصرف دستگاه حاکم و موسسه های وابسته آن ، مصرف موسسه ها و نهاد های اجتماعی ، مصرف موسسه ها ، بنا ها و نهاد های دینی ، نظام تولید ، نظام بازرگانی و کسب و بالاخره نظام توزیع است ، واضح است که این اندازه نگه داشتن در معاش و نیازمندی های آن سازنده شخصیت انسان است و مایه اصلاح اجتماع واقع می شود و زمینه ترک گناهان فردی و اجتماعی بزرگی چون اسراف و تبذیر را فراهم می سازد . 

وی ادامه داد: شیوه معتدل در زندگی که هم به دور از اسراف باشد و هم به دور از تنگ نظری جامعه را به تعادل می رساند ؛ فقر را ریشه کن می سازد و غنا و بی نیازی و رشد و عزت نفس را تامین می کند . عوارض فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی این خروج از اعتدال ، امروزه دامنگیر جامعه ما شده و فقر و ناداری و عوارض اجتماعی آن تبعات اجتناب ناپذیر خروج از اعتدال هستند .

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد آمریکا با نقض برجام بار دیگر دشمنی خود با ایران را اثبات کرد / استکبار بداند که برجام برای ما مقدس نیست/ وادادگی دولت با عزت انقلاب اسلامی سازگاری ندارد اگر برجام را نقض کنند آن را به آتش می کشیم/ تربیت دانشجوی انقلابی در دانشگاه ها یک ضرورت است افزایش ۲۰ درصدی سهم حمل و نقل ریلی/ رشد ۸۲ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری در هرمزگان شهدا مدافعان همیشگی انقلاب اسلامی ایران هستند/ حضور شهیدان گمنام در سواحل نیلگون خلیج فارس نشان دهنده ثبات و امنیت است امام رضا(ع) در ایران باعث تقویت پیوند بین امت با ولایت شده است/ علمای اهل سنت امام رضا(ع) را معدن علم و عرفان می دانند تشییع پیکر ۲ شهید گمنام در بخش بندزرک+ تصاویر شهدای گمنام را شهدای خوشنام بنامیم/ مردم ایران در راه انقلاب ثابت قدم مانده اند نگرانی مردم بشاگرد از بی توجهی مسئولان /برخی مایل نیستند بشاگرد امام جمعه داشته باشد ایران نقطه عطف جهان اسلام است/ بدترین نقض حقوق بشر در آمریکا رخ می دهد/ داعش برگرفته از پلیس آمریکا است