منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
شناسه خبر: 246953
گروه :خبر
13940318000738_PhotoA

مجموعه اتهاماتی که به ایران وارد شده، اقدامی سیاسی بوده و همه می‌دانند که آمریکا، اسرائیل، انگلیس و فرانسه در سال‌های گذشته به‌صورت سیاسی، پرونده پی.ام.دی را برای ایران درست کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،  در یادداشتی از «حسن بهشتی‌پور»:

گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوعات گذشته ایران و اتهامات بی‌اساسی که بین سال‌های 2000 و 2003 علیه برنامه هسته‌ای ایران مطرح کردند، قرار است تا چند روز آینده منتشر شود و این گزارش مبنای تصمیم‌گیری شورای حکام برای بستن پرونده‌ای خواهد بود که ابزاری در دست غرب برای فشار آوردن بر مردم ایران بوده است.

آنها با این ادعا که ایران در مقطعی به‌دنبال تولید سلاح هسته‌ای بوده است، پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دادند و این موضوع سال‌ها طول کشید و پس از صدور قطعنامه‌های چندگانه‌ای که به ناحق علیه ایران صادر شد، بالاخره کار به اینجا رسید که تا چند روز دیگر، آمانو نتیجه تحقیقات و بررسی‌های خود را ارائه خواهد کرد.

این اتفاق در حالی رخ خواهد داد که مدیرکل آژانس در اظهارات اخیرش گفته، گزارش آینده آژانس در این زمینه، سیاه و سفید نخواهد بود و این مساله با تحلیل‌های مختلفی همراه بوده است.

به اعتقاد من، معنای این صحبت آن است که آمانو می‌خواهد در مسیری حرکت کند که نه کاملا صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران در گذشته را تائید کند و نه بگوید برنامه ایران صددرصد مشکل داشته است.

دلیل چنین موضعگیری‌ای نیز روشن است. آنها سال‌ها به صورت ناروا براساس این پرونده به ملت ایران فشار آوردند و قطعا اکنون نمی‌خواهند اذعان کنند اقداماتشان در گذشته، بی‌اساس بوده است.

آنها این حجم از فشار و قطعنامه را با استفاده از این ابزار بر کشورمان وارد کرده‌اند و حالا نمی‌توانند گزارش سفید از سابقه عملکرد برنامه هسته‌ای ایران ارائه کنند. اما اگر گزارشی سیاه و منفی هم از گذشته برنامه هسته‌ای ایران از سوی آمانو ارائه شود، طبیعتا راه برای بسته شدن پرونده پی.ام.دی مسدود می‌شود، بنابراین او گزارش خود را نه سیاه و نه سفید، بلکه خاکستری ارائه می‌کند تا شورای حکام بتواند تصمیم بگیرد.

این گزارش گرچه مهم است، اما مهم‌تر از آن تصمیم شورای حکام براساس گزارش آمانو است زیرا مجموعه اتهاماتی که به ایران وارد شده، اقدامی سیاسی بوده و همه می‌دانند که آمریکا، اسرائیل، انگلیس و فرانسه در سال‌های گذشته به‌صورت سیاسی، پرونده پی.ام.دی را برای ایران درست کردند، بنابراین مدیرکل آژانس، وقتی گزارش خود را ارائه کرد، طبق برجام، باید در شورای حکام و در اقدامی سیاسی، مساله پی.ام.دی را حل کنند. می‌توان پیش‌بینی کرد این اتفاق به احتمال 90 درصد در روزهای آینده، رخ خواهد داد، چون بایستی پرونده ایران را عادی ‌کنند تا برجام اجرایی شود.

همان‌طور که عراقچی به‌صراحت اعلام کرد آنها می‌دانند اگر پرونده ایران را عادی نکنند و همچنان بخواهند این استخوان را لای زخم نگه دارند، ایران هم برجام را اجرا نمی‌کند. بنابراین گزارش آمانو که تا دو سه روز دیگر منتشر می‌شود، پله اول است و مرحله بعد، تصمیم‌گیری شورای حکام است که بسیار کلیدی و حساس است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است