منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۹:۳۹
شناسه خبر: 327816
گروه :خبر
3628435_440

متاسفانه یکی از عوامل بلوغ زودرس نوجوانان در جامعه امروز، ورود تکنولوژی های روز جهان به کشور ما پیش از فرهنگ سازی مناسب برای استفاده از آنهاست و بسیاری از افراد یاد نگرفته اند که تنها وسایلی را در اختیار فرزندان شان قرار دهند که خودشان کار با آنها را بلدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اگرچه نقش دوران کودکی را نمی توان در شکل گیری شخصیت و آینده افراد نادیده گرفت، اما باید گفت که دوران نوجوانی نقش بسیار پررنگتری در مقایسه با آن ایفا می کند و نوجوانی عبوری است از کودکی به بزرگسالی درست مثل وقتی که می خواهید از شهری به شهر دیگر بروید و برای رسیدن باید از جاده ای عبور کنید و دوران نوجوانی با مسائل و مشکلات خاصی همراه است که طرز مواجهه و حل آنها موجب شکل گیری شخصیت فرد در بزرگسالی می شود.

 

رسیدن به بلوغ بزرگ ترین اتفاقی است که در این سن برای هر کس رخ می دهد؛ بلوغ جسمی، شرعی، جنسی، اجتماعی، روانی، شخصیتی، عقلی و… . اگر نوجوان در هریک از این موارد زودتر یا دیرتر به بلوغ برسد، در آینده دچار مشکلاتی می شود که حل آنها قطعا بسیار زمان بر و سخت خواهد بود.

 

متاسفانه یکی از عوامل بلوغ زودرس نوجوانان در جامعه امروز، ورود تکنولوژی های روز جهان به کشور ما پیش از فرهنگ سازی مناسب برای استفاده از آنهاست و بسیاری از افراد یاد نگرفته اند که تنها وسایلی را در اختیار فرزندان شان قرار دهند که خودشان کار با آنها را بلدند.

 

برخی پدر و مادرها حتی اگر کار با تلفن های همراه هوشمند، لپتاپ و تبلت را بلد نباشند، باز هم حاضرند این وسایل را برای فرزندان شان خریداری کنند و دسترسی به اینترنت نیز که با گذشت زمان آسان و آسان تر می شود.

 

استفاده از اینترنت (جزء جدانشدنی این روزهای خانه ها و اماکن عمومی) و ورود به دنیای مجازی، درست مثل عبور از یک اقیانوس ناآرام و عمیق است هربار که نوجوان ما به اینترنت متصل می شود، انگار سوار بر یک کشتی در حال عبور از اقیانوس است.

 

عاقبت کشتی بدون ناخدا هم که مشخص است و حال اگر پدر و مادرها به عنوان یک ناخدای کارکشته بر سکوی هدایت این کشتی بایستند، نوجوان شان نه تنها به سلامت از این اقیانوس ناآرام عبور می کند، بلکه این سفر برای فرزند و والدین بسیار به یاد ماندنی خواهد شد.

 

اما این سئوال مطرح می شود که چرا تمایل نوجوانان برای حضور در دنیای مجازی و استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار بالاست؟ در واقع نوجوانان که در حال فاصله گرفتن از دوران کودکی اند، سعی در ایجاد صفاتی در خود دارند که به بزرگسالان تعلق دارد و در کودکی فاقد آنها بوده اند؛ صفاتی از قبیل استقلال طلبی، قدرت نمایی، اقتدار، محترم شمرده شدن و… . نوجوان در این مقطع، بیش از هر زمان دیگر به محبت و درک شدن نیز احتیاج دارد.

 

حال اگر در خانواده و فضای اطراف خود به آنچه که می خواهد نرسد، در دنیای مجازی به دنبال آن خواهد گشت و وقتی در خانواده به نوجوان بها ندهند، احترامی برایش قائل نشوند و دیگران او را بسیار بزرگ و محترم بشمارند و بابت هر کاری حسن های او را نادیده بگیرند، او به دنبال جایی می رود که تحسینش کنند.

 

نوجوان غرور دارد و اگر والدین او را به خاطر هر اشتباه کوچکی جلوی دیگران سرزنش کنند، سعی می کند با افرادی ارتباط برقرار کند که به او محبت می ورزند و حتی کارهای ناپسند او را ستایش میکنند.

 

نوجوان در یک فضای مجازی مثل فیسبوک و اینستاگرام می تواند خودش را هر طوری که دوست دارد، معرفی کند. معمولا هم یک نوجوان شخصیت خود را به گونه ای جلوه می دهد که بیشترین جلب توجه را داشته باشد و مورد تحسین هم سن و سالانش قرار گیرد و در شبکه هایی مثل تلگرام، لاین، واتس آپ و… نیز دوستانی پیدا می کند که می تواند ساعت ها با آنها درباره هرچه می خواهد، حرف بزند.

 

اگر پدر و مادر تسلط و نظارت کافی بر استفاده فرزند خود از اینترنت داشته باشند، می توانند با مدیریت زمان از اعتیاد او به این شبکه ها جلوگیری کنند و در مرحله بعد، والدین می توانند با بررسی زمینه های گرایش فرزند خود در شبکه های اجتماعی و درک و شناخت نیازهای او، خلاهای موجود را پر کرده و تمایل فرزندشان را برای حضور در دنیای مجازی و دوری از دنیای حقیقی اطرافش به صفر کاهش دهند.

 

اگر فرزندشان تمایل به دیده شدن دارد و در شبکه های اجتماعی مدام عکس های مختلفی از خود به نمایش می گذارد، والدین می توانند او را به مهمانی ها و مکان هایی ببرند که نوجوانان بیشتری در آنها حضور دارند و اگر فرزندشان را مدام مشغول چت کردن می بینند، نشانۀ این است که او نیاز دارد تا حرف هایش شنیده شود و این یعنی پدر و مادر باید فضای خانواده را طوری تنظیم کنند که فرزند با والدین احساس راحتی کند و آنها را دوست خود بداند.

 

اگر جلوی اعتیاد به استفاده از شبکه های اجتماعی گرفته نشود، عواقب خطرناک تری در انتظار نوجوانان خواهد بود؛ چرا که وقتی نوجوان از خودنمایی یا چت کردن خسته شود، به سراغ خودنمایی ها و شنیدن حرف های دیگران می رود.

 

اینترنت، این دهکده جهانی، حجم وسیعی از اطلاعات سانسور نشده را در خود جای داده است و نوجوان با هر کلیک در صفحه معلوم نیست با چه محتوایی رو به رو ِ می شود. نوجوان ذاتا کنجکاو که درگیر بلوغ جسمی و جنسی نیز هست، وقتی در معرض عکس ها و فیلم هایی قرار می گیرد که مناسب سن او نیست، ناخودآگاه بیشتر به دیدن آنها تمایل پیدا می کند.

 

همین امر سبب می شود او با موضوعاتی برخورد کند که سبب تحریک قوای شهوانی اش شده و در نهایت بلوغ زودرس را برای او رقم میزند. به این ترتیب روح ساده و پاک یک نوجوان به دلیل عدم نظارت و تسلط کافی والدین در استفاده فرزندشان از اینترنت و شبکه های اجتماعی آلوده، به ورطه فساد ُبعد دیگر استفاده بیش از حد و دسترسی و تباهی کشیده می شود.

 

به محتواهای نامناسب شبکه های اجتماعی، بحران هویت، سردرگمی و اضطراب در نوجوانان است. مفهوم هویت یک مفهوم بعدی است. به بیان کلی، هویت به درک و تلقی مردم از اینکه چند چه کسی هستند و چه چیزی برای آنها معنادار است، مربوط میشود و این درک و تلقی در پیوند با ویژگی های خاصی شکل میگیرد.

 

جامعه شناسان اغلب دو نوع هویت را معرفی می کنند: هویت اجتماعی و هویت شخصی. این اشکال هویت فقط از نظر تحلیلی از یکدیگر متمایز میشوند اما در واقع پیوند تنگاتنگی با هم دارند.

 

هویت در محیط مجازی از هویت در محیط واقعی به دلیل تفاوت بین محیط ها متمایز است؛ نوجوان مختار است از هویت واقعی اش در محیط مجازی استفاده کند یا نکند و وی در محیط مجازی می تواند آن طور که دوست دارد، هویتش را به دیگران تحمیل کند.

 

نوجوانی که در حال فاصله گرفتن از عالم کودکی و آشنا شدن با دنیای آدم بزرگ هاست، مدام از خود می پرسد: من که هستم؟ برای چه به این دنیا آمده ام؟ چرا باید زندگی کنم؟ چه هدفی برای سال های آینده ام باید داشته باشم؟ چه طور زندگی کنم تا همیشه مورد تایید و تحسین دیگران قرار بگیرم؟و… اینجاست که تاثیر منفی استفاده از شبکه های اجتماعی و زندگی در دنیای مجازی در قالب الگوبرداری های غلط از شخصیت های مشهور، غرق شدن در برخی فرهنگ های پوچ کشورهای دیگر، ستیز با والدین و… نمایان میشود.

 

علاوه بر این، نوجوانی که در دنیای مجازی هویت دلخواهش را برای خود ساخته است، وقتی در دنیای واقعی بر اساس هویت اصلی اش با او برخورد می کنند، دچار تضادهایی می شود که در نهایت منجر به بروز بحران های هویتی در وی خواهد شد و به عبارت دیگر، این بحران های ناشی از هویت های ساختگی به این دلیل به وجود می آیند که نوجوان امکان انتخاب هویتهای مختلفی دارد که او را در نظر دیگران مطلوب تر جلوه می دهند.

 

در این حالت، او با استفاده از امکانات دنیای مجازی، هویت واقعی خود را که در سراسر زندگی واقعی با آن درگیر است، کنار می گذارد و با هویت جدید یک زندگی مجازی را شروع می کند. و در نتیجه، معناهای جدیدی وارد ذهن نوجوان می شود و هویت جدیدی در کنار هویت واقعی و قدیم او قد علم می کند که ذهنش را درگیر و دچار بحران می سازد؛ چرا که هویت واقعی و مجازی او در وضعیت همزمانی قرار می گیرند و نوجوان نمی تواند ویژگی های هویتی جدید را با هویت قدیمی و همیشگی اش تطبیق دهد و درنهایت میان آنها تعارض پدید می آید.

 

این بحران احتمالا خستگی، تنش، فشار عصبی و ناکامی را برای نوجوان به همراه می آورد و این بحران به خصوص در نوجوانانی که تغییرات هویتی فراوانی در فضای مجازی برای خود ایجاد کرده اند، شدیدتر ظاهر می شود. علاوه بر اینها آن دسته از نوجوانانی که در دنیای واقعی و با هویت واقعی خود امکان انجام برخی رفتارهای ناهنجار اجتماعی یا ارتباطات خاص را ندارند، در این فضا این امکان را به دست می آورند و ممکن است عواقب شوم آن گریبان گیر زندگی واقعیشان نیز بشود.

 

تمام این مسائل و مشکلاتی که برای نوجوانان با حضور و زندگی در دنیای مجازی پیش می آید، می تواند به سادگی با نظارت والدین بر دنیای مجازی فرزندان و مهمتر از آن با درک شرایط بلوغ و بحرانهای همراه آن مرتفع شوند.

 

والدین باید ابتدا خودشان متقاعد شوند که قرار دادن آخرین تکنولوژی های روز در اختیار فرزندان، تنها در صورتی مفید است و تاثیر مثبت می گذارد که خود والدین نیز تسلط کافی بر آن تکنولوژی ها داشته باشند و بتوانند با مدیریت و کنترل آنها فرزندشان را از تاثیرات منفی آن حفظ نمایند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود