منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
شناسه خبر: 278364
گروه :خبر
tm.aspx

کتاب فروشی های مسجد فاطمیه، مسجد امام و ساحل کتاب از کانون های مبارزاتی مردمی قبل از انقلاب بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  ندای ساحل شهید آیت الله صدوقی از علمای طراز اول یزداز علمای مبارزی بود که در دوران مبارزات ارتباط مستمری با انقلابیون بندرعباس داشت  بود.

وی در دوران مبارزه، قبل از انقلاب اسلامی پشتوانه محکمی برای مبارزین استان هرمزگان به ویژه بندرعباس بود. از آن جایی که حجت الاسلام والمسلمین عباس متین قبلا مدتی در یزد بوده و با شهید آیت الله صدوقی ارتباط داشت و از شاگردان او محسوب میشد، در سال 1354 به دستور ایشان به بندرعباس آمد و امام جماعت مسجد فاطمیه شد.

حجت الاسلام والمسلیمن متین از مبارزین انقلابی در بندرعباس ابعاد مختلفی داشت که یکی از کارهای اثرگذار وی ایجاد یک کتاب فروشی مذهبی در بندرعباس بود چرا که تا آن زمان کتاب فروشی که کتاب های سیاسی و دینی عرضه کند، وجود نداشت اما چندین کتاب فروشی متفرقه بود که کتاب های رمان و غیره مذهبی را می فروختند.

علی رغم این که پروانه کسب برای آن صادر نشد و اجازه رسمی ندادند، کتاب فروشی در خیابان برق بندرعباس با نام ساحل کتاب شروع به کار کرد و در اندک مدت با تهیه مجموعه کتاب های مذهبی، سیاسی از یزد، قم و تهران با استقبال فراوانی از سوی مردم به ویژه نسل جوان مواجه شد و به پایگاهی مخفی برای ارتباط نیروهای انقلابی و رد و بدل کردن اخبار انقلاب تبدیل شد.

ساواک همیشه به دنبال این بود که موسس و صاحب اصلی این کتاب فروشی را شناسایی کند ولی ناموفق بود زیرا این کتاب فروشی با مدیریت پنهان حاج آقای متین و همکاری تعدادی از جوانان علاقه مند چون شهید ناصر گرجی زاده، محمد امامی، حسین دانشمند، حمزه پریسائی، شهید محمد کیوان، محمد عبدلی زاده و اسماعیل شاغول کار می کرد. (البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی متأسفانه این مرکز فرهنگی تعطیل شد)

کتابخانه مذهبی و سیاسی دیگری در مسجد شاه محمد تقی( مسجد امام فعلی) به ابتکار و با کمک های مرحوم مظفری و غلامعباس زائری و سایر دوستان راه اندازی شد.

مسئول کتاب خانه شخصی به نام سلیقه کارمند دارایی بود، که اوقات فراغت خود را در کتابخانه می گذراند و به جوانان کتاب می داد، بعد از او محمد رزم یکی دیگر از جوانان متدین و مبارز مسئولیت کتابخانه را به عهده گرفت.

این کتابخانه با توزیع نوار های مذهبی، اعلامیه های حضرت امام(ره)، کتاب دینی و نوار های مرحوم دکتر علی شریعتی سهم بسزایی در آگاهی جوانان ایفا نمود.

ساواک که به رفت و آمد جوانان حساس شده بود به متولی مسجد دستور داد کتابخانه را تعطیل کنند و در صدد بودند که با همکاری اداره آگاهی و شهربانی کتابها را جمع آوری کنند.

رزم به اتفاق دوستان دیگر شبانه کتاب ها را جمع و به کمک شهید محمد کیوان یکی دیگر از مبارزین به روستای خورچاه بردند و پس از مدتی دوباره به بندرعباس منتقل و در کتابخانه مسجد فاطمیه قرار دادند.

یکی دیگر از کتاب خانه های آن روزگار کتابخانه مسجد روستای ده گلکن رودان بود که با مدیریت حجت الاسلام سید علی میرخلیلی و توسط آقای محمد قاسمیان اداره می شد و پایگاه انقلاب در آنجا و روستاهای اطراف بود.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است