منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۵
شناسه خبر: 224059
گروه :خبر
96545

مسئول کاروان حجاج اهل تسنن هرمزگان با بیان اینکه حادثه منا بی کفایتی عربستان در میزبانی از زائران بیت الله الحرام بر جهانیان ثابت کرد، افزود:اگر راه زائران برای انجام مناسک بسته نمی شد قطعا چنین فاجعه ای بوقوع نمی پیوست.

حسین بازماندگان، مسئول کاروان حجاج اهل تسنن هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به حادثه خون بار منا گفت:کاروان ما سومین گروه ایرانی بود که وارد منا شد و طبق برنامه مسولان سعودی باید خود را راس ساعت 10 به جمرات می رسندیم لذا ما اعضای کاروان را حرکت دادیم تا سر ساعت مقرر در مکان باشیم تا زائران به مشکل برنخورند.

 

 

 

وی اظهار کرد: در ابتدای امر مشکل وجود نداشت و تردد انجام می شد اما امسال نسبت به سالهای گذشته هیچ گونه خدماتی به زائران ارائه نمی شد و جز تعداد از کودکان که کمتر از همیاران پلیس آگاهی داشتند هیچ گونه نیروی امنیتی و کنترلی در منطقه وجود نداشت که همین کودکان زائران را بازی می دادند و مدام راه را بر مردم می بستند.

 

 

 

 

بازماندگان ادامه داد:زائران کارروان را به محل انجام فریضه رساندیم و ازآنجایی که اکثر حجاج میانسال بودند گوشه خلوتی استراحت کردیم و مسیر را برای برگشت پیش گرفتیم که راه را بر ما بستند و مسیر دیگری را نشان دادند.

 

 

 

 

وی تصریح کرد:  اکثر اعضای کاروان بر اثر گرمای هوا و بی آبی دیگر توانایی نداشتند در حاشیه راه هم کاروان های خود را عبور دادیم تا اندکی استراحت کنند .

 

 

 

امام جمعه اهل سنت بندرپل افزود: با اینکه راه برای زائران طولانی شد اما به ازدحام جمعیت برنخوردیم و تلفاتی نداشتیم .

 

 

 

وی با اشاره به حضور دو آمبولانس سعودی و سد معبر مسیر زائران گفت:ماشین های پلیس خود عاملین فاجعه بودند و اگر اول ده نفر بر اثر ازدحام جمعیت کشته شد با بسته شدن راه شمار کشته شدگان را افزایش داد و خود آمبولانس ها و نیروهای به ظاهر امنیتی در رخ دادن این فاجعه نقش داشتند.

 

 

 

 

بازماندگان بیان کرد: این حادثه ساعت 11 رخ داد که  حادثه دیدگان تا بعد از نماز عصر در خیابان ها  رها شده بودند و عبور مرور مردم در مسیر باعث لگد مال شدن پیکرهای بی جان زائران می شد و فاجعه را دلخراش تر می کرد.

 

 

 

 

وی با اشاره به امداد رسانی خودجوش مردم گفت: باوجود اینکه دولت سعودی هیچ گونه امکانات و حتی آب در مکان توزیع نکرده بود اما زائرانی که حال درماندگان را مشاهده می کردند با اندک آبی که به همراه داشتند به یاری حادثه دیگان می شتافتند که اوج انسانیت و همزاد پنداری بود .

 

 

 

 

مسئول کاروان حجاج اهل تسنن هرمزگان ادامه داد: کاروان اهل سنت زمانی که به شلوغی و سیل جمعیت برخورد خود را به خیمه مصریان رساندیم تا جان حاجیان را نجات دهیم که نه تنها راه را بازنکردند بلکه زائرانی را که برای حفظ جان از فنس ها بالا می رفتند را با بیلچه به پایین می انداختند.

 

 

 

وی با بیان اینکه حادثه منا بی کفایتی عربستان در میزبانی از زائران بیت الله الحرام بر جهانیان ثابت کرد، افزود:اگر راه زائران برای انجام مناسک بسته نمی شد قطعا چنین فاجعه ای بوقوع نمی پیوست.

 

 

 

بازماندگان با بیان اینکه تمام اعضای شش کاروان های هرمزگانی در سلامت کامل به سر  می برند، تصریح کرد: اخبار منتشر شده مبنی بر مجروح و یا شهادت زائران هرمزگانی کذب است و بانوی بستکی که خبر شهادتش منتشر شده در سلامت بسر می برد.

 

 

 

عضو شورای روحانیت بندرپل با اشاره به نبود امنیت جانی برای ادامه اعمال حج خاطر نشان کرد: امروز بعداز ظهر آخرین مرحله از جمره باید برگزار شد که فاجعه منا ترس و نگرانی را به دل تمام زائران انداخته است لذا از تمام هموطنان التماس دعا داریم تا به حول و قوه الهی حاجیان بیت الله الحرام به سلامت بازگردند.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی