منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۸
شناسه خبر: 236380
گروه :خبر
443196_828
 

اندراحوالات پوشش سنتی هرمزگان؛

بی تدبیری متولیان فرهنگ هرمزگان بر بازار لباس سنتی

پوشش و لباس محلی که بخشی از میراث ماندگار در حوزه فرهنگ هر منطقه ای محسوب می شود نقش بسزایی در بسط و گسترش و همچنین معرفی فرهنگ ان منطقه دارد که این گونه اقلام سنتی را در بازار عرضه می کنند بازار سیاه راه انداخته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، لباس های محلی بانوان در هرمزگان به جهت نقش و طرح و رنگ مناسب، جذابیت  و تنوع  طرفداران زیادی در کشور دارد اما  قیمت های بالای انها موجب شده کمتر برای خرید این پوشش اقدام شود و همچنین این قیمت زیاد نیز مانع از آن شده تا لباس یا تن پوش زنانه هرمزگان در بازار کشور و توده مردم جایی برای خود باز کند.

 

 

 

 

یک شهروند هرمزگانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با ابیان اینکه این هزینه ها داد خانواده ها را در آورده است اظهار کرد : در بخش تولید صنایع دستی و لباس محلی و سنتی منطقه هیچ گونه نظارت و مدیریتی وجود ندارد و افرادی که این گونه اقلام سنتی را در بازار عرضه می کنند بازار سیاه راه انداخته اند.

 

 

 

 

 

وی بیان کرد: علاقمندی مردم به حفظ سنت ها، آداب و رسوم سبب شده تا خانواده ها بهای هنگفتی را برای تهیه یک لباس نظیر شلوار ، پیراهن، چادر و روسری های محلی بپردازند.

 

 

 

 

 

سیما رستمی افزود: حفظ آداب و رسوم،فرهنگ بومی محلی و پوشش محلی هر منطقه مورد تاکید و توجه مردم و مسئولان است اما این رویکرد در حال حاضر در هرمزگان و شهرستان های آن بدون هیچ گونه نظارتی روند خود را طی می کند.

 

 

 

 

 

 

این شهروند ادامه داد: بازار تهیه انواع لباس های محلی داغ است و داغ تر از آن هزینه های بالای این لباس هاست که برخی از خانواده ها را به زانو در آورده است.

 

 

 

 

 

شهروند دیگری نیز بیان داشت : هر روزه شاهد ورود انواع مد لباس به خصوص پیراهن و شلوار محلی با انواع زری های بافته شده و گلابتون های چشم نواز در بازار هستیم که گاهی بین 200هزار ریال تا یک میلیون و 500هزار ریال برای مصرف کننده هزینه در بر دارد.

 

 

 

 

 

فاطمه پور کمال افزود: با نزدیک شدن ایام نوروز نیز بازار تولید لباس محلی به خصوص شلوار گرم تر هم می شود و قیمت انواع زری و گلابتون که در لباس محلی بانوان به کار می رود از سوب بافندگان و تولید کنندگان سیر صعودی پیدا می کند.

 

 

 

 

 

 

وی با انتقاد شدید از عدم نظارت صنایع دستی استان بر بازار تولید و عرضه لباس های سنتی،بومی و محلی ، گفت: تاوان حفظ فرهنگ و پوشش محلی استان هرمزگان به چه قیمتی است؟ چرا نظارتی در این خصوص وجود ندارد؟ این شهروند اضافه کرد: در بازار انواع زری و سایر وسایل مورد نیاز برای تهیه لباس های محلی به قیمت های مختلف به فروش می رسد و وقتی به فروشندگان اعتراض می شود تورم و افزایش دستمزد بافندگان و دوزندگان لباس را علت اصلی افزایش قیمت ها عنوان می کنند .

 

 

 

 

 
پور کمال ادامه داد: آیا تورم تنها بر این مورد تاثیر گذاشته و سبب شده زری از 200هزار ریال به یکباره به 600هزار ریال برسد؟

 

 

 

 

این شهروند تصریح کرد: اکثر خانواده ها توان خریداری و تهیه لباس های سنتی را ندارند از این رو ترجیح می دهند از لباس های موجود در بازار و لو چینی برای پوشش خود و فرزندانشان استفاده کنند.

 

 

 

 

شهروند دیگری افزود: حفظ پوشش سنتی،فرهنگ و آداب و رسوم محلی ،کانون اصلی توجه سایر هموطنان در سراسر کشور است.

 

 

 

 

مریم شاکری گفت: آشنایی با سنت ها و پوشش بومی و محلی یکی از سیاست های مهم دولت بوده و هست و در این راستا برنامه ریزی و سرمایه گذاری های فراوانی برای حفظ و معرفی سنت،فرهنگ،صنایع دستی و پوشش محلی نقاط مختلف کشور صورت گرفته است.

 

 

 

 

 

وی افزود: این مهم در اکثر استان و شهرستان های کشور با نظارت مستمر متولیان امر مراحل پویایی را طی وصنایع آنان در سایر استان و شهرستان های دیگربا قیمت مناسب به فروش می رسد و مردم از آن استقبال می کنند.

 

 

 

 

 

این بانوی هرمزگانی ادامه داد: عدم نظارت صحیح،اصولی و مستمر بر نحوه عرضه پوشش محلی هرمزگان باعث شده تا تهیه و عرضه پوشش سنتی هزینه بالایی را برای مصرف کننده در بر داشته باشد و بومی ها توان کمتری برای تهیه آن داشته باشند.

 

 

 

 

 

لشکری با اشاره به علاقه مردم هرمزگان به استفاده از پوشش محلی خود به خصوص در جشن و آئین های مختلف گفت: این تمایل و تقاضا سبب شده تهیه این لباس ها هزینه های هنگفتی را بر خانواده ها تحمیل کند.

 

 

 

 

 

وی خاطر نشان کرد: چشم و هم چشمی خانواده ها و تغییر مفهوم نگرش خانواده ها نسبت به حفظ پوشش سنتی خود در تهیه لباس محلی به خصوص در مراسم عروسی از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

 

 

 

 

 

این شهروند افزود: در گذشته افراد با کمترین تعداد لباس مراسم جشن و شادی خود را برگزار می کردند اما امروزه شاهد هستیم که برای هر یک ساعت حضور درجشن عروسی یک مدل لباس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

وی با بیان اینکه این باور غلط ،که مدتی است در بین خانواده های هرمزگانی رسوخ کرده سرانجام رواج این باورهای غلط را خطر کمرنگ شدن حفظ سنت و پوشش محلی دانست.

 

 

 

 

 

این بانوی هرمزگانی با اشاره و تاکید بر تبعات سوء این باور غلط گفت: با توجه به توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات مردم از کوچکترین نقطه جهان باخبرند و باید متوجه بود که این آگاهی و آشنایی تهدیدی برای مقابله با ارزش ها و سنت های بومی و محلی نباشد.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه هرچند این فناوری کار خود را کرده و تا حدودی شاهد ورود فرهنگ های غربی و غیر بومی در آئین و پوشش محلی مردم هرمزگان هستیم گفت: مهمترین دلیل آن می تواند بی توجهی نسبت به بازار عرضه و تقاضا و هزینه های بالای تولید و عرضه پوشاک محلی و سنتی منطقه باشد.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی