منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
شناسه خبر: 247115
گروه :خبر
IMG_9447_Fotor

بیکاری به عنوان اصلی ترین مشکل ایران محسوب می شود که نه تنها اقتصاد بلکه بخش اجتماعی را هم با به فساد کشیده شدن جوانان متاثر از این امر هستند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، موضوعی که در این چند سال اخیر اللخصوص در این چند ماه گذشته بسیار مورد بحث قرار گرفته و باعث آزار روحیه عوام شده است ، مسئله ی مهم و و بارز “بیکاری” است .

در حیطه ی بیکاری مهم ترین قشر ، جوانان هستند که بر اساس همین موضوع آمار ازدواج و یا حتی وضعیت اقتصادی کشورمان را متزلزل کرده است . در واقع می توان بیکاری را چنین تعریف کرد ؛ افرادی که در سنین 15 تا 65 سال جویای کار هستند اما متاسفانه کاری که بتوانند از آن امرار معاش کنند را نمی یابند و این قشر را می توان به زبان ساده همان تعداد خانوارهایی دانست که زیر خط فقر قرار دارند که این خانواده ها تعداد چشمگیری دارند که میتوان از 100 درصد جامعه به طور دقیق 40 درصد را بیکار تلقی کرد .

البته بیکاری به 4 دسته تقسیم می شود :

بیکاری نوع اول : بیکاری اصطکاکی است که در واقع مدت زمان بین دو اشتغال یعنی در هنگام تغییر شغل به وجود می آید . (فاصله بین کار اول – بیکاری – کار دوم)

بیکاری نوع دوم : بیکاری فصلی است که تقاضای کار در فصول مشخصی وجود دارد . مانند کشاورزان و کارگران ساختمانی و …

بیکاری نوع سوم : بیکاری پنهان است که شخص کار دارد و منبع درآمد هم دارد اما کار و حرفه او در اقتصاد کشور اثر مثبت ندارد . مانند نزول خوران و قاچاقچیان .

بیکاری نوع چهارم : بیکاری ای  است که تقاضا کننده وجود دارد اما کاری برای انجام وجود ندارد ، در واقع کار مناسب آن ها هست اما کسی که این تقاضا کننده ها را حمایت کند نیست . می توان قاطعانه گفت که نرخ بیکاری در میان تحصیل کرده های دانشگاه های کشور نیز کم نیست .

علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در خرداد ماه 1394 در حاشیه یک همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال، آماری دادند که باعث تاسف است و آن هم این است که اکنون 40 درصد بیکاران کشورمان دانش آموختگان کشورمان هستند . درصد تحصیل کرده های کشورمان آمار بالایی دارند اما همین افراد درس خوانده نمی توانند در بازار کار و صنعت ادارات برای خود شغلی دست و پا کنند .

به طور مثال : در شهر مرزی بندرعباس در چندین دبستان بنام به جای اینکه از نیروی جوان تحصیل کرده با بازدهی خوب بر دانش آموزان استفاده کنند ترجیح داده اند آموزگاران بازنشسته را که در سن استراحت هستند دوباره به کار دعوت کنند که آنها در این سن بیشتر نیاز به آرامش بعد از سال های کاری دارند و دیگر حوصله و توان سر و کله زدن با دانش آموزانی که تازه پا به عرصه علم و آموزش گذاشته اند را ندارند . در واقع گل های زندگی ما که بعد از چند سال زندگی کودکانه برای آموختن علم به مدرسه میروند و روحیه لطیف و آرامی دارند باید با معلمی درس را بیاموزد که دیگر توان آن را ندارد آرامش را به کودکان بدهد .

علل عمده بیکاری :

  • افزایش جمعیت
  • درآمدهای پایین برای ساعات کاری بالا
  • عدم برنامه ریزی درست دولت و خانواده
  • کم شدن رقابت بین کشور ما و کشورهای غربی

حال جوانی را در نظر بگیرید که بعد از طی مشکلات فراوان موفق به اخذ مدرک تحصیلی شده اما هر کاری که می کند نمی تواند کاری برای خودش دست و پا کند و بیکار می ماند . این بیکاری او را به فساد خواهد کشید و اینجاست که یاد ضرب المثلی می افتیم “که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود” بله همین افراد نفر به نفر که به فساد کشیده شوند درز انتها با جامعه ای فاسد روبرو خواهی مشد که دیگر راه برای جبران نخواهد ماند .

و در انتها باید با تاسف فراوان این مطلب را یاد آور شد که بر خلاف وعده های انتخاباتی آقای روحانی که برای معضل بیکاری برنامه های ویژه دارد را ریشه کن خواهد کرد ، میزان بیکاری در ایران به یک چهارم رسیده است . بیکاری در استان های مختلف ایران متفاوت است اما بیشترین نرخ بیکاری در استان های مرزنشین کشورمان است .

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد