منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۹:۰۸
شناسه خبر: 352626
گروه :خبر
img09450899

روستای کنار سیاه یکی از روستاهای جزیره قشم است که دوری از مرکز شهر باعث شده تا از نظر توسعه و پیشرفت مانند دیگر روستاهای غربی قشم جزو مناطق محروم محسوب شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از قشم آزاد ، در پی شناسایی ظرفیت ها و مشکلات روستاها ، این هفته سری زدیم به یکی از محروم ترین روستای های جزیره قشم تا مشکلات مردم این روستاها را بازگو کنیم و به معضلات و مشکلات اجتماعی این روستا با برنامه ریزی صحیح رسیدگی شود .

کنارسیاه روستایی است که بیشتر مصالح خانه های از سنگ و گل و با قدمت بالای چهل سال می باشد ، با توجه به درآمد کم ساکنین قادر به  تعمیر و تجدید بنای مسکن خود نبوده و از طرفی تعدادی از فرزندان پس از ازدواج به ناچار در کنار پدر و مادر به زندگی خود ادامه دهند و در هر خانه حدود دو یا سه خانواده زندگی می کنند ، این روزها که زوج های جوان بعد از ازدواج بدون وقفه در خانه ها مجلل و جدا زندگی می کنند زندگی چند خانواده در یک منزل یک سوال بزرگ است که در ذهن شهر نشینان نمی گنجد .

طی اطلاعاتی به دست آمده در این بازدید خانه های نیازمند تعمیر روستا ۲۵ باب ، خانه های نیمه تمام ۲۰ باب ، خانه های نیازمند ساخت آشپزخانه ۳۰ باب ، خانه های نیازمند سرویس بهداشتی ۱۵ باب و خانه های نیاز مند ساخت حمام ۱۵ باب است که این خود نشان از فقری است که مردم این روستا به آن مواجه هستند و قادر به رفع حداقل امکانات مسکن خود نیستند ، می طلبد مسئولین شهرستان قشم برای رفع مشکلات این روستا آستین همت را بالا بزنند .

یکی دیگر از مشکلات مردم این روستا نبود فضای آموزشی مناسب  است که این روستا فقط یک  مدرسه ابتدایی دارد و دانش آموزان برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا تر باید به روستای دولاب و یا روستا های همجوار تردد کنند که این خود باعث ترک تحصیل خیل غظیمی از جوانان این روستا بعد از گذراندن مقطع ابتدایی بوده است .

با وجود محرومیتهای مردم روستای کنار سیاه سطح تحصیلات  در سالهای اخیر رو به رشد بوده است و هم اکنون به طور کلی  ۷ درصد مردم بی سواد ،  ۲۵ درصد با تحصیلات ابتدایی و ۱۰ درصد در سطح متوسطه  ، ۱۲ درصد دیپلم ، ۵  درصد فوق دیپلم ، ۶ درصد لیسانس می باشند و دونفر نیز موفق به تحصیلات در سطح کارشناسی ارشد شده اند .

وضعیت معیشتی مردم وابسته به دریافت یارانه  پرداختی از سوی دولت است به طوری که ۶ درصد جمعیت روستا تحت پوشش کمیته امداد ، ۲ درصد مستمری بگیر تامین اجتماعی ، ۵ درصد از کار افتاده ، ۶ درصد ایتام و ۷درصد  جمعیت روستا را زنان سرپرست خانوار  تشکیل می دهند .

مردم این روستا دارای زمین کشاورزی می باشند و در صورت تامین آب یا کشت های نیازمند به  آب کم مانند آلوورا که توسط اهالی هم پیشنهاد داده شده می توان نسبت به توانمندی و ایجاد اشتغال کمک نمود ، از طرفی  توانمندی زنان روستا در صنایع دستی و ساحل بکر و زیبای روستا نیز می تواند  به عرصه ای برای گردشگری و اشتغال زایی تبدیل شود .

وضعیت معیشت مردم تحت تاثیر بی کاری و یا درآمد اندک قرار گرفته است و از طرفی با توجه به  اینکه نزدیکترین آب شیرین کن در روستای باسعیدو قرار دارد مردم این روستا باید هزینه زیادی را برای خرید آب و حمل آن به این روستا پرداخت کنند و همین باعث شده   تا شاخص بهداشت و سلامت این روستا نسبت به دیگر نقاط پایین تر باشد .

روستای کنار سیاه جزو روستاهای غربی جزیره قشم و پس از روستای تم گز  در ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان  قشم واقع شده و این روستا از توابع بخش شهاب شهرستان قشم با جمعیتی بالغ بر ۳۹۸ نفر می باشد .

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است