منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۷:۵۶
شناسه خبر: 326432
گروه :خبر
2048810_875
 

یادداشت/فروغ مسلم زاده

بیمه هنرمندان در هاله ای از ابهام

سال گذشته تاکنون 16هزار هنرمند بیمه شده در بخش صنایع‌دستی از فهرست بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی حذف شدند و آمار 71هزار بیمه شده سال 94به 55هزار بیمه شده در سال 95رسید و مشکل بیمه هنرمندان همچنان پابرجاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛هنرمندان جز قشری هستند صنعت کار با طبعی لطیف وخوش ذوق و قریحه که با قوانین سخت و خشک اداری بسیار بیگانه اند و هنر آموزی و رسیدن به تعالی روح شان فرصتی برای کنکاش های اداری و بعضا رسیدن به حق و حقوق شان نداشته و شاید هرگز دراین وادی ها سیر نمی کنند .

 

اما فراهم شدن اتیه شغلی و بیمه وبازنشستگی برای این قشر جزو وظایف ذاتی دولت ودستگاههای متولی است که بایستی این مهم مورد توجه قرار بگیرد . کمااینکه درسالهای اخیر شاهد بیماری های صعب العلاج عده ای از هنرمندان در سطح کشور هستیم که متاسفانه  همگی از هزینه های بالای درمانی و عدم توجه دستگاه مربوطه به وضعیت درمان وبیمه آنها گلایه مندند .

 

هنرمندان فقط مختص یک قشر خاص نبوده و در رشته های مختلف مانند صنایع دستی ، بازیگران سینما و تئاتر ، خوانندگان و مجریان ، نویسندگان و شاعران ،منبت کاران وقالی بافان و… همگی جزو هنرمندان محسوب شده و نیازمند نگاه حمایتی و برخوردهای حمایتگر هستند تابتوانند درسایه حمایت های مادی و معنوی به خدمت مشغول شده وبرای سازندگی و رونق اقتصادی کشور گام بردارند .

 

” براساس آمارهای منتشر شده 350هزار هنرمند ثبت شده در فهرست ویستا در معاونت صنایع‌دستی هم‌اکنون 55هزار هنرمند بیمه هستند.

 

این آمار در شرایطی اعلام شده است که خردادماه سال 94تعداد 71هزار هنرمند صنایع‌دستی بیمه بودند و براساس الزام مجلس به دولت این آمار می‌بایست سالانه با 20درصد افزایش مواجه و سال 95به 85هزار بیمه شده می‌رسید.

 

اما از سال گذشته تاکنون ناگهان 16هزار هنرمند بیمه شده در بخش صنایع‌دستی از فهرست بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی حذف شدند و آمار 71هزار بیمه شده سال 94به 55هزار بیمه شده در سال 95رسید.

 

این ریزش نیرو و بیمه ای تلنگر و ضربه ای بر بدنه جامعه هنرمندان کشور است که هنر و نبوغ آنها برای جامعه و دولتمردان بی تفاوت وبی اهمیت بوده و برای هنرمندان جایگاه و امنیت شغلی و آینده ای دیده نشده است ؛ باید درنظر داشت که هنرمندان هم مانند سایر اقشار جامعه با هر توان مالی نیازمند بیمه وخدمات درمان وبهداشتی مناسب بوده و در این گیرودار اقتصادی که هزینه های درمان کمر شکن بوده باید برای زمان بیماری و درمان این عزیزان هم تدبیری اندیشده شود تا بدون دغدغه های شغلی و نگرانی از اینده ، به فعالیت مشغول شوند.

 

لذا جا دارد مسئولان مربوطه برای بیمه هنرمندان از تمامی راهکارهای قانونی بهره برده و کفه ترازوی حمایتی را با هرترفندی به سوی هنرمندان سنگین کنند چرا که زمانی امکانات وفرصتهای بهتری در هر کجای دنیا فراهم شود بی شک افراد به آن سمت کشیده خواهند شد و ترجیح می دهند برای رفاه زندگی رنج سفر و مهاجرت را به جان بخرند. هنرمندان سرمایه های معنوی و ارزشمندی هستند که نباید اجازه داد به هر بهانه ای از کشور مهاجرت نمایند .پس فراهم نمودن حداقل امکانات رفاهی کار شاق و غیرقابل انجامی نیست .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است