منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
شناسه خبر: 302962
گروه :خبر
هزینه-درمان

افزایش قیمت خدمات پزشکی بسیاری از بیماران را مضطرب کرده است. کسانی که باید دائما تحت نظر پزشک باشند و سایرین نگران این گرانی‌های گاه و بی گاه هستند. بالا رفتن هزینه های درمان و پزشکی از یک سو و افزایش هزینه های پرداختی به سازمان بیمه کننده از سوی دیگر ، باعث شده که نقش حمایت گر بیمه در جامعه کم رنگ شود و آنچنان که باید انتظارات افراد را تامین نمی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ درکشور به خصوص استان هرمزگان بسیاری از مردم از پرداخت هزینه های درمانی عاجز و برخی به علت هزینه های سنگین دست از درمان می کشند و از درمان نا امید می شوند. افزایش قیمت خدمات پزشکی بسیاری از بیماران را مضطرب کرده است. کسانی که باید دائما تحت نظر پزشک باشند و گهگاه نیاز به عمل‌های سرپایی دارند بیشتر از سایرین نگران این گرانی‌های گاه و بی گاه هستند.

 

گاه هزینه درمان یک سرماخوردگی ساده برای خانواده، بخصوص وقتی تبدیل به اپیدمی می شود، چنان بالا می رود و آزار دهنده می شود که بسیاری از افراد اقدام به خود درمانی می کنند. مراجعه ای کوتاه و گذار به بیمارستان های دولتی که از فرط ازدحام آزاردهنده هستند و بیمارستان های خصوصی که خلوتند به خوبی نشان می دهد که دفترچه بیمه تأمین اجتماعی هیچ سپر و محافظی در برابر بیمار نسبت به هزینه ها ایجاد نمی کند.

 

در اینجا خیلی پیش می‌آید که مردم برای هزینه‌های درمان مشکل داشته باشند. هزینه‌های بالای درمانی محدود به بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی نمی‌شود. آنچه مردم درباره هزینه‌های درمان دیده و شنیده‌اند حاکی از ناهماهنگی در تعرفه‌ها، افزایش هزینه‌های ویزیت، آزمایشگاه، دارو و همچنین عدم ‌قطعیت در مورد پرداخت از سوی بیمه‌هاست.

 

در شرایطی که هنوز تعرفه‌های درمان به شکل رسمی افزایش پیدا نکرده، آن ها از افزایش هزینه ‌های درمانی ناراضی هستند و اغلب بار این گرانی را بر دوش خود حس کرده‌اند. وعده افزایش خدمات بیمه و هزینه‌هایی که بالا می‌رود بعضی بیماران که هزینه‌های بالایی برای درمان متحمل می‌شوند چشم امیدشان به بیمه‌ است.  بیمه‌هایی که در شرایط بالا رفتن هزینه‌ها، افزایش بودجه لازم را نداشته‌اند و حالا زیر بار پرداخت هزینه‌ها نمی‌روند.

 

به دلیل بار بیماری‌ها و به ویژه فراگیر شدن بیماری‌ها در تمام دنیا و از جمله در ایران، روز به روز توجه به حوزه سلامت بیشتر می‌شود و به دلیل فراگیر شدن بیماری‌های غیرواگیر است که هزینه‌های سرسام آور برای تمام ملت ها و از جمله حوزه سلامت ایران رو به فزونی است، بخش بهداشت و درمان کشور در طول این دهه‌ها ناتوان بوده و این ناتوانی از سالی به سال دیگر منتقل شده است، با وجود آن که خدمتگزاران این عرصه طی دوره‌های مختلف با جان و دل کار کرده‌اند اما مردم اکنون از حوزه سلامت راضی نیستند.

 

وزارت بهداشت وعده می ‌داد با اجرای طرح تحول سلامت هزینه‌های درمانی در کشور کاهش یابد. در سال‌های اخیر بحث عدالت در سلامت مطرح شده است و یکی از مهم‌ترین مولفه‌های عدالت در سلامت کاهش هزینه‌های درمان از جیب مردم است.

 

تعرفه‌ها همان تعرفه‌های پیشین است منتها، با افزایش دو  تا سه برابری هزینه‌های درمانی، اعتبارات بخش سلامت به بیمارستان‌ها و مراکز دولتی تعلق می‌گیرد و طبیعتا بیمارستان‌های خصوصی مبلغ بالاتری از بیمار دریافت می‌کنند. در این بیمارستان‌ها بیمه فقط آنچه در تعرفه آمده را پرداخت می‌کند.
متاسفانه قیمت‌ها در سال های اخیر چند بار بالا رفته که این روند ادامه ‌دار نیز خواهد بود چرا که هزینه‌ تامین وسایل پزشکی بسیار بالا رفته و بیمارستان‌ها ناچارند آن وسایل را به همین قیمت‌های گزاف تامین کنند و به دنبال آن بیمار نیز هزینه‌هایش بالا می‌رود.

 

نحوه تامین مالی خدمات سلامت، یکی از چالش های عمده سیاستگذاران نظام سلامت است. در کشور ما نیز به دلیل پرداختی مستقیم از جیب زیاد و پوشش بیمه ناکافی، احتمال بروز هزینه های کمرشکن بالا است.

 

بالا رفتن هزینه های درمان و پزشکی از یک سو و افزایش هزینه های پرداختی به سازمان بیمه کننده از سوی دیگر ، باعث شده که نقش حمایت گر بیمه در جامعه کم رنگ شود و آنچنان که باید انتظارات افراد را تامین نمی کند.

 

به طور کلی اگر بیماری ها را به دو بخش کلی آسان درمان و سخت علاج یا به عبارتی خاص تقسیم بندی کنیم، بیماری های آسان درمان با مراجعه به پزشک عمومی قابل درمان است که هزینه های آن برای یک خانواده متوسط قابل پرداخت است، اما اگر بیماری سخت علاج یا خاص باشد، شرایط بسیار متفاوت می شود؛ در اینجاست که دفترچه های بیمه دردی را دوا نمی کند.

 

البته بیماری های سرطان ،  MS وEB  ،  دیابت، تالاسمی، هموفیلی و دیالیز  نیز در گروه بیماری های صعب العلاج قرار می گیرند که بنیاد بیماری های خاص از این بیماران نیز حمایت کرده و خدمات درمانی ، آموزش و… را به آنان ارائه می دهد و متاسفانه هزینه ی درمان این بیماری ها آنقدر بالاست که بسیاری از این بیماران به سختی توان پرداخت این هزینه های گزاف درمانی را دارند.

 

نظام سلامت در کشور باید در جایگاهی قرار گیرد که علاوه بر حفظ شأن مردم بزرگ ایران موجب رونق گردشگری سلامت کشور شود و انتظار ما از استاندار هرمزگان  نیز این است که بخش بهداشت و درمان استان را از اولویت‌های برنامه خود قرار دهد. در حال حاضر بیشترین مشکل حوزه بهداشت و درمانی در هرمزگان، سخت افزاری است که با رفع آن شاهد جهش چشمگیر در استان خواهیم بود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است