منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۳
شناسه خبر: 281900
گروه :خبر
IMG10115228

همگی ما به نظافت و سلامت خود و خانواده مان اهمیت بسیاری بالای می دهیم، پس همین مسئله باعث می شود که در هر مکان اولین چیزی که چشمگیر است بهداشت و سلامت ظاهری و باطنی و امکانات و تجهیزات آنجاست که در واقع طبق استاندارد وزارت بهداشت باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بیمارستان ‌ها در گذشته آگاهانه جهت مصارف پزشکی، جراحی طراحی می‌‌شدند امروزه می‌توان شاهد تغییر جهت به سوی انسان گرایی در امکانات بیمارستانی بود. بیمارستان های امروزی بیشتر به هتل شبیه هستند. وجود فضای اقامتی دارای اهمیت بیشتری نسبت به طرح‌ های سرد بهداشتی در بیمارستان های گذشته است. مدت زمان بستری و اقامت بیمار به طور پیوسته کوتاه تر می‌شود و علاقه به اتاق‌های یک تختی یا دو تختی (در خصوص بیمارهای خصوصی) بیشتر شده است.

یک بیمارستان عمومی به بخشهای مراقبت، معاینه و درمان، انبار و محل نگهداری موقت زباله، اداری و فن آوری تقسیم می‌شود. قسمت‌های اقامتی و احتمالا بخش‌های آموزشی و پژوهشی و همچنین بخش های حمایتی برای عملیات های خدماتی نیز در یک بیمارستان عمومی وجود دارند.

بیمارستان های دانشگاهی با بیشترین ظرفیت خدماتی را می‌توان برابر با دانشکده‌های پزشکی و بیمارستان های عمومی بزرگ دانست. آنها امکانات تشخیص و درمانی گسترده‌ ای دارند و به طور اصولی پژوهش و آموزش را به پیش می‌‌برند. سالن های سخنرانی و اتاق های تشریح بایستی طوری گنجانده شوند که فعالیت بیمارستان توسط ناظرین مختل نشوند. بخش ها باید بزرگ باشند تا هم ملاقات کنندگان و هم ناظران را در خود جای دهند. امکانات و نیازهای ویژه بیمارستان های پزشکی ایجاب می‌کند اتاق ها به صورت ویژه‌ای طراحی شوند.

یک بیمارستان قرار است گسترش یابد، طراحی آن شامل چهار فاز سازندگی می‌شوند یک محیط بسته بزرگ که شامل یک پارک ساخته خواهد شد که پنجره‌ ها بتوانند رو به آن باز شوند بدون آنکه صدا مزاحمت ایجاد کند.

برای جلوگیری از انتقال میکروب بر اثر تماس، فعالیتهای مختلف جداگانه ‌ای می‌‌بایست صورت گیرد. سیستم تک راهرویی که در آن بیماران جراحی شده و بیماران آماده جراحی، کارکنان آماده جراحی و کارکنان پس از انجام عمل و حمل وسایل تمیز و کثیف از یک راهرو استفاده می‌کنند دیگر استاندارد نیست. بهتر است سامانه دو راهروی داشته باشیم که در آن بیماران و کارکنان یا بیماران و وسایل غیر تمیز از یکدیگر جدا باشند. هنوز بهترین نوع این موارد مشخص نشده است و بنابراین به صورت جداگانه در نظر گرفته می‌شوند. یک راهبرد موثر، جدا کردن جریان بیماران از محل کار مورد استفاده کارکنان گروه جراحی است. اتاق های جراحی اصلی تعدادی اتاق ملزومات و کار در مجاورت مستقیم اتاق جراحی هستند. اتاق جراحی باید به گونه‌ای طراحی شود تا هر چه بیشتر به شکل مربع شباهت داشته باشد تا کار در هر جهت از تخت جراحی به راحتی انجام گیرد.

روشنایی در اتاق عمل بایستی قابل تنظیم باشد تا با توجه به موقعیت برش جراحی، نور را بازاویه‌های مختلف بتاباند. متداول‌ترین سیستم روشنایی چراغهای جراحی سقفی متحرک هستند این سیستم متشکل از یک روشنایی اصلی است که دارای حرکت چرخشی و زاویه‌هایی است و یک لامپ جنبی که بر روی یک بازوی ثانوی سوار است.

دپارتمان‌ های مراقبت هر کدام به تخصصی ویژه تقسیم می‌شوند و اینها نیز دارای زیر مجموعه‌های خود می‌‌باشند. برای ایجاد مراقبت و نظارت کافی تعداد تخت ها هر بخش نبایستی بیش از ۱۶ تا ۲۴ عدد باشد به خاطر استفاده صحیح از کارکنان معمولا دو جایگاه کاری در کنار هم قرار داده و به بخش بزرگی از ناحیه خدماتی پرستاران متصل می‌کنند.

همگی ما به نظافت و سلامت خود و خانواده مان اهمیت بسیاری بالای می دهیم، پس همین مسئله باعث می شود که در هر مکان اولین چیزی که چشمگیر است بهداشت و سلامت ظاهری و باطنی آنجاست که در واقع طبق استاندارد وزارت بهداشت باشد.

این مسئله در بیمارستان ها باید بیشترین کاربرد را داشته باشد زیرا در آنجاست که تمامی پرسنل آن به کیفیت کار و بهبود افراد می اندیشند اما غافل از اینکه در این خطه ی مرزی و پایتخت اقتصادی کشور، هرمزگان که در آن به طور نا محسوس محدوددیت داریم. در واقع قشر پزشک متخصص تاکنون به کادری کامل نرسیده و کم و کاستی هایی دارد که ما به آنها پرداختیم:

براساس آمار وزارت بهداشت سالانه ٢٨ تا ٣٠ میلیون نفر به اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند که بخش قابل توجهی از این تعداد از خدمات‌رسانی در اورژانس‌ها ناراضی هستند.

نارضایتی از خدمات ارایه شده در اورژانس بیمارستان‌ها البته سابقه طولانی دارد.

طرح تحول نظام سلامت اگرچه هزینه‌های درمانی به‌ خصوص در بخش بستری را کاهش داده و از این حیث رضایت مندی عمومی را نسبت به خدمات سلامت کشور ارتقا داده است، ولی همین کاهش هزینه‌ها و آشتی مردم با نظام درمانی خود عاملی شد برای افزایش میزان مراجعات به مراکز درمانی و شلوغی و ازدحام در اورژانس‌های بیمارستانی.

تأمین پرستار کافی برای اورژانس‌ها، بهره‌ گیری از پرسنل متخصص و باتجربه، پرداخت مناسب از طرف مراکز درمانی به منظور ایجاد انگیزه برای فعالیت در اورژانس، ممنوعیت بکارگیری نیروهای طرحی و دانشجو در این بخش، استقرار پرستار با تجربه اورژانس در تریاژ، حضور دو متخصص اورژانس در اورژانس‌های بیمارستان‌های بزرگ و برطرف کردن کمبود نیروهای خدماتی ازجمله دستورات وزیر بهداشت به روسای بیمارستان‌های دولتی برای بهبود و ارتقای کمی و کیفی خدمات ارایه شده در اورژانس‌ها بود.

کمبود امکانات و تجهیزات، کمبود تخت در بخش‌های تخصصی بیمارستان‌ها، در دسترس نبودن پزشک و پرستار به‌ویژه در شیفت شب و روزهای تعطیل، شلوغی و ازدحام و دیر رسیدن پزشک بر بالین بیمار عواملی هستند که ماندگاری در اورژانس‌ها را افزایش داده است. درحالی‌که بیماران اورژانسی باید ظرف ۲۴ ساعت از اورژانس‌ها ترخیص و به بخش‌های تخصصی منتقل شوند ولی متاسفانه کمبود تخت باعث می‌شود آنها چندین روز در اورژانس معطل شوند که همین موضوع ماندگاری بیمار را در بخش اورژانس افزایش می‌دهد.»

هدف اصلی این مراکز درمان سریع و ارایه خدمات ‌درمانی به افرادی است که خطرات جدی جان آنها را تهدید می‌کند؛ ولی متاسفانه کمبودها در این بخش حیاتی باعث رنجش و نارضایتی بیماران می‌شود. هر چند در سال‌های اخیر و به‌خصوص با اجرای طرح تحول نظام سلامت پیشرفت‌ هایی در حوزه درمان و اورژانس بیمارستان‌ها صورت گرفته ولی همچنان مشکلات و عقب ‌ماندگی‌های زیادی در این حوزه دیده می‌شود و تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

ظرفیت پذیرش پرستار باید بتدریج افزایش پیدا کند و همچنین برنامه‌ای برای جذب و ماندگاری پرستاران و رفع مشکلات آنها در نظام سلامت تعریف شود. برای کاهش بار کاری پرستاران هم باید از نیروهایی چون بهیار، کمک‌پرستار یا کارشناس مدارک پزشکی برای ترخیص، پذیرش و ارایه خدمات به بیماران استفاده کرد تا پرستاران با خیالی آسوده کارهای فنی و تخصصی بیماران را انجام دهند.

توزیع ناعادلانه پزشکان متخصص و امکانات در سطح کشور باعث شده که بیش از نیمی از تخت‌های بیمارستان‌های بندرعباس پذیرای بیماران شهرهای دیگر باشد. از طرف دیگر ما با تجمع ۳۰‌درصدی رشته‌های فوق ‌تخصصی پزشکی در کلانشهر تهران مواجه هستیم. درحالی‌که باید رشته‌های تخصصی پزشکی در همه شهرها به صورت متوازن توسعه پیدا کند.

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر