منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
شناسه خبر: 294778
گروه :خبر
fu4533

چهارشنبه سوری ، رسم دیرینی است که ایرانیان در طول سال ها با آتش بازی و رسومی مثل قاشق زنی و پریدن از روی آتش آن را حفظ کرده اند که اما چند سالی است که بر این سنت های لطیف ایرانی، انفجار، نارنجک و مواد محترقه هم اضافه شده و لطافت و صمیمیت این سنت تاریخی را تحت الشعاع قرار داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مروارید نیوز ، این شب بر اساس این سنت، شب گرفتن سرخی ها به عنوان سمبل نشاط و شادی و شب وانهادن زردی های سستی و غم است.تردیدی نیست که ریشه و اصل این مراسم به ایرانیان عصر باستان باز می گردد. اما چند سالی است که بر این سنت های لطیف ایرانی، انفجار، نارنجک و مواد محترقه هم اضافه شده و لطافت و صمیمیت این سنت تاریخی را تحت الشعاع قرار داده است.

 

این سال ها شب چهارشنبه سوری تقریباً از چند روز زودتر شروع می شود و می رود تا کم کم این سنت دیرین ایرانی در هیاهوی انفجارها از بین برود. بیایید نگذاریم بر اثر هیجان های متفاوت اصالت تاریخی این سنت از بین برود. در حقیقت 2 خطر چهارشنبه سوری را تهدید می کند، یکی خطرات جانی بر اثر انفجار و دیگری خطر از بین رفتن این سنت تاریخی.مهم ترین ویژگی سنی نوجوانان و جوانان قرارگیری آنان در حالات هیجانی است، به طوری که این حالات از نیازهای این سنین است و باید به نحو صحیح با آن برخورد شود.

 

 

با رعایت نکات ایمنی زیر، هم از شادی جشن دیرینه چهارشنبه سوری لذت ببرید و هم از خطرات احتمالی آن اجتناب کنید:از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جداً بپرهیزید.تماشاچیان (ناظرین بی گناه) معمولاً در خطر اصابت ترکش های ترقه و مواد منفجره هستند . سعی کنید در تیررس ترکش ها نباشید و هیچگاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید ، از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.

 

 

از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید، چرا که ضمن آلودگی شدید هوا، سایر خطرات را هم در بر دارد.هرگز مواد سوختنی و ترقه را در مقادیر کم یا انبوه در منزل نگهداری نکنید.

 

 

از حمل مواد محترقه و منفجره در جیب هایتان اجتناب کنید و بسیاری از کودکان به دور ازچشم والدین این گونه مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت پایین بودن درجه آتش گیری این مواد،آن ها بزودی مشتعل شده و خسارت های جانی و مالی فراوانی را به بارمی آورند.

 

 

از انداختن مواد تحت فشار مانند (کپسول ها ، اسپری حشره کش و ….) و وسایل شیشه ای مانند (شیشه آب، آمپول… ) و قوطی های فلزی مانند (قوطی های اسپری و کنسرو ) به درون آتش جداً بپرهیزید، زیرا این اشیا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می شود.

 

 

قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتماً از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقی مانده آن را توسط آب، سرد کرده و جمع آوری کنید.

 

 

در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 125 ستاد فرماندهی آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

 

 

بیایید با رعایت مسائل ایمنی همواره خاطره خوشی از این جشن فرخنده ایران باستان داشته باشیم و چهارشنبه سوری برایمان زیبا، فرهنگ ساز و به دور از هر گونه خطر احتمالی باشد.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است