منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳
شناسه خبر: 306835
گروه :خبر
13940919000385_PhotoA

اتحادیه اروپا و سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه‌ای آمادگی خود را برای آغاز همکاری در زمینه استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای اعلام کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در این بیانیه که امروز (یکشنبه) در دیدار آریاس کانیته کمیسیونر اروپایی با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی منتشر شد با اشاره به پیوست سوم ضمیمه برجام آمده است: در راستای اجرای اقدامات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک و به طور مشخص پیوست سوم ضمیمه همکاری هسته‌ای، بدین وسیله کمیسیون اروپا و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران برای آغاز همکاری در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در موارد زیر آمادگی خود را اعلام می‌کند.

بر اساس این بیانیه، یک نشست گفت‌وگوی سالیانه و در سطح بالا درباره موضوعات مورد علاقه مشترک در حوزه هسته‌ای (چهارچوب مشارکت در خصوص انرژی هسته‌ای ) پایه‌ریزی شود.

فعالیت‌های مشترک مندرج در این بیانیه حوز‌ه‌های ایمنی هسته‌‌ای، محافظت در برابر اشعه، آمادگی و پاسخ در شرایط فوریت‌های پرتوی، مدیریت پسماند و سوخت مصرف شده تحقیق و توسعه هسته‌ای و کاربردهای غیرقدرتی انرژی هسته‌ای را پوشش خواهد داد.

همچنین گروه‌های کاری و گروه‌های کارشناسی تا زمانی که برای اجرای موثر فعالیت‌های مشارکتی ضروری هستند، می‌توانند بر اساس نیاز، جلسات مرتب تشکیل دهند.

علاوه بر این و بر اساس این بیانیه پروژه‌ها و فعالیت‌های مندرج برای اجرا در مرحله نخست در بخش بعدی توصیف شده‌اند که مسئولان اجرای پروژه‌های سطح بالا را در خصوص پیشرفت‌های حاصله توجیه خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دو طرف بر این نظرند اولین اقدامات در طی سال 2016 و تحت عنوان همکاری ایمنی هسته‌ای با تامین مالی از سوی اتحادیه اروپا از پروژه «افزایش توانمندی‌های مرکز ایمنی هسته‌ای ایران (INRA)» آغاز شود.

براساس این بیانیه، این فعالیت‌ها شامل همکاری در انجام آزمایش‌های مقاومت‌پذیری برای مراکز نیروگاهی هسته‌ای موجود و برنامه‌ریزی شده به منظور کمک به بهره‌برداری نیروگاه‌های هسته‌ای و مرکز نظام ایمنی، امکان‌سنجی تاسیس مرکز ایمنی هسته‌ای در ایران، حمایت از مرکز نظام ایمنی هسته‌ای (INRA) برای بازبینی مشترک چهارچوب ایمنی در جمهوری اسلامی ایران با در نظر داشتین درس‌ها آموخته شده از حادثه فوکوشیما دایچی از جمله این فعالیت‌ها عنوان شده است.

ارتقای ظرفیت فنی و سازمانی (INRA)، ارائه آموزش و یاددهی به متخصصان ایمنی هسته‌ای و کمک و همکاری در توسعه فعالیت‌ها، به ویژه حمایت از سازماندهی کنفرانس بین‌المللی در خصوص ایمنی هسته‌ای، احتمالا در جمهوری اسلامی ایران از دیگر محورهای همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپایی خواهد بود.

بر اساس این بیانیه جمهوری اسلامی ایران به ایده مشارکت در شکافت و گداخت برنامه یورواتم با مهلت اکتبر 2016 پاسخ خواهد داد. به طور ویژه چندین حوزه تحقیق و توسعه از ضمیمه سه برجام در برنامه کاری یورواتم برای سال‌های 2016 و 2017 درج و در برنامه یورواتم بودجه این موارد به طور اتوماتیک تامین شده است.

همچنین در این بیانیه بر پشتیبانی و تبادل تجربیات در خصوص الحاق جمهوری اسلامی ایران به اسناد و کنوانسیون‌های حقوقی بین‌المللی، اصلی حاکم بر ایمنی و امنیت،مدیریت پسماند و سوخت مصرف شده و حفاظت فیزیکی از تاسیسات هسته‌ای از محورهای همکاری‌های دو طرف تاکید شده است.

تبادل تجربیات به منظور پیشگیری، آمادگی و اقدام به موقع در قبال حوادث در شرایط اضطراری با تبعات رادیولوژیکی، تبادل تجربیات با مراکز نظام ایمنی هسته‌ای اروپایی و سازمان‌های اروپایی پشتیبانی امور فنی با جمهوری اسلامی ایران و همکاری در آموزش و توسعه مهارت‌ها از طریق میزبانی تاسیسات پژوهشی اروپایی از کادر پژوهشی ایرانی از محورهای همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپایی است.

تسهیل مشارکت و همکاری ایران در فعالیت‌های پژوهشی گداخت و شکافت که در چارچوب برنامه پژوهشی یورواتم 2014 تا 2018 انجام می‌گیرد که شامل همکاری متقابل با مراکز تحقیقاتی مشترک، بررسی تعمیق سطح همکاری با پروژه ITER در زمینه ساخت راکتور قدرت نمونه گداخت و در نهایت توسعه پیوندهای میان عاملان صنعت دو طرف از دیگر محورهایی است که ایران و اتحادیه اروپایی در بیانیه مشترک خود به آن‌ها پرداخته‌اند.

آریاس کانیته کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا روز گذشته به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی آن اتحادیه و 6 کمیسیونر دیگر به ایران سفر کرده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است