منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۳
شناسه خبر: 251731
گروه :خبر
index

آقای دکتر! وقت آن رسیده که به دانشگاه هرمزگان و دانشجویان آن اهمیت در خور شان و موقعیت آن داده شود، اهمیتی که بی تردید همگان و نه تنها دانشجو و دانشگاهیان، از آن بهره مند خواهند شد.

به گزار ش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه هرمزگان به شرح ذیل می باشد:

((به نام خدا))

اگر دانشگاه راسست بگیریم همه چیزمان از دستمان خواهد رفت. امام خمینی (ره)

درود خداوند بر دانشجویان شهید ۱۶ آذر 13۳۲ که در پی حق جویی و عدالت خواهی جان خود را فدا کردند .

دانشجو به عنوان قشر آگاه جامعه کماکان در رأس تحولات جامعه و انقلاب های علمی، فرهنگی و اجتماعی حضور داشته و اکثر مواقع سکان این جریانات را به دست گرفته است و نشان داده که وجدان بیدار جامعه می باشد. همچنین به جنبش درآمدن فعالیت های دانشجو باعث برجسته شدن این طیف و ایجاد رابطه با دیگر جنبش های اجتماعی در بطن جامعه شده است. در این راستا، در بیشتر موارد با دیدگاهی مستقل، سنگر دانش و آگاهی بخشی و عدالت خواهی را پر کرده و حضور پر شور خود را نمایان ساخته است.

تاکیدات همیشگی رهبران جمهوری اسلامی بر اهمیت و نقش دانشگاه و دانشگاهیان، موجب شده تا تحصیل در دانشگاه یکی از اهداف مهم جوانان کشورمان گردد. از این رو و با توجه به جایگاه و اهمیت ویژه و انکار ناپذیر دانشگاه در رشد، شکوفایی و اعتلای نظام جمهوری اسلامی، پیشرفت و بالندگی کشور و تامین رفاه و آسایش مردم،  ضروری است که این نهاد به صورت همه جانبه در موقعیت و توانمندی متناسب با این جایگاه قرار بگیرد.

اما  دانشگاه هرمزگان

دانشگاه هرمزگان هر ساله تعداد زیادی دانشجومی‌پذیرد، اما آیا متناسب با تعداد دانشجویان پذیرفته شده دارای امکانات و توانمندی های لازم جهت پرورش کادر های متناسب با اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی، رشد و شکوفایی کشور عزیزمان و به ویژه نیازمندی های استان می باشد؟ آیا این دانشگاه توانسته است مقام و منزلتی در شان نام و استانی که یکی از قطب های مهم اقتصادی کشورمان است داشته باشد ا؟

اصل ۳۰ قانون اساسی: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد. اما متاسفانه مجلس بر خلاف این اصل قانون اساسی و بنا به دلایلی که بر ما نا معلوم است اقدام به تصویب قانونی می نماید که بر اساس آن گسترش خوابگاه ها با بودجه دولتی منع می گردد، آن هم بودجه ای که در سال جاری به یک سوم سال قبل تقلیل یافته است. نمایندگان محترم، دانشگاهی مثل دانشگاه هرمزگان که یک دانشگاه نوپا بوده و هر سال دانشکده های جدیدی در آن افتتاح گردیده، بر رشته های تحصیلی آن افزوده می شود و تعداد دانشجویان روند رو به رشدی دارد، با این قوانین جدید و بودجه های اندک چگونه قادر است یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان تازه وارد، یعنی محل اسکان را حل نماید؟ آیا باید پذیرفت و با عواقب آن کنار آمد که به عنوان یک راه حل و از روی ناچاری 10 تا 16 دانشجوی دختر ورودی جدید را در واحد های 60 تا70 متری خوابگاه قدیمی امیر آباد اسکان داد؟ آقای رئیس دانشگاه، آقای استاندار! بدون تردید هرگز قبول نخواهید کرد که فرزندانتان در جنین شرایطی قرار بگیرند.

بگذراید اندکی واضح تر گفته شود، پیر مرد روستایی را در نظر آوریم که در گرمای ظهر با دستان پینه بسته و با کار سخت و طاقت فرسا بر روی زمین کشاورزی، در تلاش است تا مخارج زندگی خود و خانواده اش را تامین کند و به این دل خوش است که اگر دختر یا پسرش را جهت تحصیلات عالی به دانشگاه دولتی فرستاده هزینه اضافی را متحمل نخواهد شد، در حالی که واقعیت غیر از اینست و فرزند او ناچار است علاوه بر تحمل شرایط نامناسب رفاهی، هزینه هایی از قبیل 2000  تومان هزینه هر بار  رفت و آمد به دانشگاه را بر دوش بگیرد، موضوعی که قطعا پیرمرد دل خوش ما را بیش از بیش دچار زحمت و رنج می سازد.

آقای استاندار آیا دور از انتظار است که از جنابعالی خواسته باشیم با توجه به مقام و موقعیتتان، پشتیبانی جدی مسولین دولت را تا اندازه ای متوجه رفع متناسب کمبود ها و مشکلات دانشگاه هرمزگان نمود، دانشگاهی که در شهر بندرعباس یعنی پایتخت اقتصادی ایران، دارنده پروژه های متعدد صنعتی، نفتی و گازی و بزرگترین اسکله های تجاری کشور، قرار دارد؟ آیا غیر از این است که همین دانشجویان قرار است بعد از فارغ التحصیلی چرخ های اقتصادی  این پایتخت را بگردانند؟آیا با روند موجود می توان امیدوار بود که این چرخ ها در آینده به خوبی  بگردند؟؟به باور ما وقت آن رسیده که نگاه مسوولین دولت به این استان عوض شده و با دیدی جامع و آینده نگر در راستای رشد و شکوفایی همه جانبه استان، که دانشگاه در محور آن قرار دارد، اهتمام ورزند و بدین ترتیب به رسالت خود در قبال نظام جمهوری اسلامی و جامعه و مردم عمل نمایند.

بر خود لازم میدانم یک سخن و تاکید را از جانب دانشجویان مظلوم این دانشگاه برای شما  بیان کنم: آقای دکتر! وقت آن رسیده که به دانشگاه هرمزگان و دانشجویان آن اهمیت در خور شان و موقعیت آن داده شود، اهمیتی که بی تردید همگان و نه تنها دانشجو و دانشگاهیان، از آن بهره مند خواهند شد.

نکته بسیار مهم دیگری که باید بر آن تاکید گردد آنست که آیا چشم‌انداز علمی روشن و برنامه ریزی شده ای برای دانشگاه ترسیم شده است؟ آیا جز این بوده است که در این مدت در اکثریت موارد تمرکز تنها بر دروس نظری بوده و دروس عملی کاربردی بسیار کمرنگ شده‌اند؟ جز این است که رشد علمی ناچیز دانشگاه عمدتا بر دوش انجمن‌های علمی بوده است؟ البته منکر این قضیه نیستیم که دست ریاست محترم دانشگاه در این قضیه شاید کمی بسته باشد و این را هم می دانیم که بودجه های تخصیصی پژوهشی وزارت علوم برای دانشگاه ما، در حال حاضر بیشتر در بخش تغذیه مصرف می گردد. این جمله را هم زیاد از مسوولین شنیده ایم که پژوهش و تحقیقات را می شود انجام نداد و هزینه برایش صرف نکرد ولی غذای دانشجو را نمی توان. جناب آقای استاندار این مساله یعنی فاجعه، فاجعه ای که اثرات به شدت منفی آن را در آینده ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود. به بیان دیگر این یعنی اینکه به جای آنکه دانشگاه در قامت راستین خود به سمت علمی شدن و تحقیق برود و از طریق آن برای خود درآمدزایی کرده و خودکفا شود، بر عکس به سمت فقیر تر شدن و وابسته تر شدن پیش می رود. البته این نکته را هم یادآور می شویم که ریاست محترم و معاونینشان در این شرایط اقتصادی کشور عزیزمان چاره ای جز این ندارند.

جا دارد که بیانات گوهر بار رهبر معظم انقلاب را در اجتماعات مردمی و مسئولین در ۱/۱/۱۳۹۳ را یادآور شویم :

“وجود مسئولان دلسوز و دردمند و مومن به کار که فقط به فکر شغل و موقعیت و منش سیاسی خود نباشند چه میزان می‌توانند در رشد علمی فرهنگی دانشگاه موثر باشند؟ فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می‌کنیم، اگر این هوا تمیز باشد آثاری دارد و اگر کثیف باشد آثار دیگری دارد، فرهنگ یک کشور مانند هواست.

ما در شورای صنفی تا کنون تمامی مسائلی که نیاز به بودجه ندارند را آماده کرده ایم و نامه هایشان را به مسوولین ارجاع داده ایم و با خارج از دانشگاه با خیرین و سرمایه گذاران شهر ارتباط برقرار کرده ایم، امیدواریم که روزی خیرین متوجه این امر شوند که اگر در کنار مسجدی که می سازند اگر یک خوابگاه یا کلاس بسازند و اگر سرمایه گذاران در داخل دانشگاه سرمایه گذاری کنند چقدر ثواب اخروی شامل حالشان می شود و چه خدمتی به این شهر و استان و کشور و از همه مهم تر خودشان کرده اند. به همین خاطر شورای صنفی و رفاهی دستان تمامی خیرین و سرمایه گذاران علمی استان را جهت ارتباط با دانشگاه به گرمی میفشارد و از تمامی عزیزان خواهشمندیم که در جهت پیشرفت دانشگاه استان خود که در اصل همان پیشرفت کلی استان می باشد قدم های جدی را بردارند.

جناب آقای استاندار، قدر مسلم دانشجویان، دانشگاهیان و همه شهروندان استان گامهایی را که در این راستا بر می دارید درک کرده و قدردان خواهند بود و در عین حال پشتیبان قاطع اینگونه اقدامات خواهند بود.

البته این مورد را نیز یادآور می شویم که ما دانشجویان شاهد تمامی زحمات حضرتعالی برای این استان و دانشگاه آن هستیم. همچنین با حس ستودنی و زیبای دانشجویی شما آشنا هستیم و می دانیم که خود بر این مسایل اشراف کامل دارید. صحبت هایی که بیان شد، بیشتردر جهت تاکید مجدد بر دغدغده های دانشجویان دانشگاه هرمزگان در حضور عالی ترین مقام اجرایی استان بوده و کمال قدر دانی را از شما به خاطر حضور گرمتان در این مراسم داریم.

جناب آقای استاندار در این روز عزیز ما از شما که عالی ترین مقام اجرایی استان هرمزگان و از سرمایه های مدیریتی کشور عزیزمان هستید تقاضامندیم که در جهت بهبود و به نتیجه رسیدن مسائل و مشکلات دانشگاه قدم های محکمی را بردارید و بدانید که در این مسیر تمامی دانشجویان قدردان زحمات شما می باشند.

دغدغه های دانشجویان دانشگاه هرمزگان به ترتیب اهمیت بدین شرح است:

1-     تخصیص بودجه جهت تجهیز درمانگاه دانشگاه هرمزگان

2-     تخصیص بودجه جهت ساخت فضای مطالعه کافی در خوابگاه فاطمیه

3-     تخصیص بودجه و هماهنگ سازی های لازم جهت کاهش هزینه سرویس های دانشگاه

4-     تخصیص بودجه جهت بالابردن امکانات ورزشی و ساخت استخر دانشگاه

5-     تخصیص بودجه جهت بالابردن فضای سبز دانشگاه

6-      تخصیص بودجه برای تکمیل ساخت دانشکده فنی و مهندسی و ساختمان جدید سلف

7-     پیگیری جهت قرار گرفتن دانشگاه هرمزگان جزء یکی از مناطق چندگانه شهرداری بندرعباس

دانشگاه را باید تغییر و تبدیل بدهیم، متحول بشود، به یک دانشگاهی که برای خودمان باشد. صحیفه امام جلد۱۲

 انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند