منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
شناسه خبر: 216405
گروه :خبر
13931114000226_PhotoA

جان بولتون نماینده دولت بوش در سازمان ملل و از چهره‌های شاخص نومحافظه‌کاران در آمریکا گفت که «برجام» سبب نزدیکی سعودیها و اسرائیلیها شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در اظهاراتی ضمن مخالفت با «برجام»، از نزدیکی ریاض و تل‌آویو به خاطر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تاکید کرد.

جان بولتون با شرکت در برنامه شبکه «فاکس نیوز» ضمن مخالفت و رد «برجام» به سوالات این شبکه وابسته به مخالفان جمهوریخواه دولت باراک اوباما پاسخ داد.

نماینده دولت بوش در سازمان ملل و از چهره‌های نومحافظه‌کار در آمریکا در پاسخ به سوالی درباره «پارچین» گفت: «ابتدا باید دید که پارچین در مقایسه با دیگر ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران، چه تاسیساتی است و چه جایگاهی دارد. این درست است که پارچین برای دهه‌ها یک پایگاه نظامی بوده است که در آن تحقیق وتوسعه درباره مواد منفجره و دیگر کارها انجام گرفته است».

وی ادعا کرد: «من فکر می‌کنم اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پارچین برود آنها مواد شکافت پذیری بیابند چون من فکر نمی‌کنم اصلا هیچ مواد شکافت‌پذیری آنجا باشد. آنچه در آنجا بود مواد انفجاری قوی و چاشنیهخای انفجاری مورد نیاز برای انفجارهای هسته‌ای است و نه مواد شکافت پذیر».

وی در ادامه ادعاهایش درباره برنامه هسته‌ای ایران بدون هرگونه مدرک و سندی گفت که «اگر ایران اجازه بازرسی از پارچین را بدهد، هیچ چیزی در آنجا پیدا نمی‌شود چرا که آنها در یک مکان دیگری که ما نمی‌دانیم در حال پیش بردن برنامه نظامی هسته‌ای خود هستند».

مجری برنامه از دیدار آتی پادشاه عربستان سعودی و رئیس‌جمهور آمریکا پرسید که بولتون درباره دیدار «ملک سلمان و اوباما» گفت: «فکر نمی‌کنم این دیدار، شادترین دیدار آنها باشد. دولت اوباما کاری را که خیلی‌ها غیرممکن می‌دانستند،‌ انجام داده و آن نزدیکتر شدن عربستان سعودی و اسرائیل به هم از زمان تاریخ ایجاد دولت اسرائیل بوده است».

وی با اشاره به اثر برجام در نزدیکی ریاض و تل‌آویو افزود: «من فکر می‌کنم که سعودیها اعتقاد دارند که این توافق هسته‌ای راه را برای ایران جهت نیل به سلاحهای هسته‌ای هموار می‌کند و فکر می‌کنم آنها نگران هستند و فکر می‌کنم اکنون آنها گزینه داشتن سلاح هسته‌ای تولید شده توسط پاکستان را مدنظر دارند و اکنون شاهد آنچه برنامه صلح‌آمیز عربستان، مصر و ترکیه خوانده می‌شود، خواهم بود. ما به خاطر این توافق در یک مسابقه برای تسلیحات هسته‌ای قرار داریم».

مجری فاکس نیوز درباره هشدار سوزان رایس درباره شکست برجام و  «بیگانه شدن آمریکا با متحدانش» که در مذاکرات هسته‌ای ایران حاضر بودند، از مقام ارشد دولت سابق جمهوریخواه این کشور سوال کرد.

بولتون پاسخ داد: «آنها(متحدان آمریکا) هر چه که آمریکا انجام دهد کار خود را خواهند کرد. اگر سنا از حق وتوی رئیس‌جمهور عبور کند، دیگران کار خود در ادامه توافق را ادامه می‌دهند. این بخشی از این توهم است که شما می‌توانید موضوع برنامه هسته‌ای ایران را با مذاکرات حل کنید».

نماینده دولت جورج بوش در سازمان ملل افزود:‌ «ایرانی‌ها دیگر از ما نمی‌ترسند و توافق هسته‌ای بیشتر به نفع آنها و نیز به نفع اقتصادی اروپاییها است و آنقدرها به نفع آمریکا نیست».

بولتون در پاسخ به سوالی درباره مواضع سناتورها درباره برجام گفت: «من فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور می‌تواند حق وتوی خود را حفظ کند چرا که تنها دو سناتور دموکرات مخالفتشان را با توافق اعلام کردند».

او در پاسخ به سوالی درباره مواضع سناتورها درباره برجام گفت: «من فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور می‌تواند حق وتوی خود را حفظ کند چرا که تنها دو سناتور دموکرات مخالفتشان را با توافق اعلام کردند».

او ادامه داد:‌«اکنون موضوع اصلی و واقعی آن است که آیا هری رید(رهبر اقلیت دموکراتها در سنا) می‌تواند 34 رای برای حفظ حق وتو جمع کند بلکه همچنین آیا می‌تواند 31 رای برای پیش بردن به‌ تأخیراندازی و اطاله(filibuster) بدست آورد یا نه که به نظر من او خیلی به این موضوع نزدیک شده است».

اشاره او به «اطاله» (filibuster) همان ترفندی است که در مواردی از سوی اقلیت مجالس آمریکا به کار گرفته می‌شود تا از تصویب یک طرح جلوگیری کنند. بر اساس قوانین سنا، اگر طرحی مورد حمایت سه پنجم نمایندگان نباشد، یک سناتور می‌تواند تا هر زمان که خواست در مورد آن یا هر موضوع دیگری در صحن صحبت کند و مدام رأی‌گیری در مورد طرح را به تأخیر بیاندازد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان