منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۳
شناسه خبر: 183109
گروه :خبر
13940215000096_PhotoA

یک مقام آلمانی آگاه از مذاکرات هسته‌ای خبر داد که گروه 1+5 به دنبال اعمال محدودیت‌های سخت بر فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R&D) برنامه هسته‌ای ایران هستند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک مقام ارشد آلمانی آگاه از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 گفته کشورهای غربی به دنبال اعمال محدودیت‌های سخت بر فعالیت‌های تحقیقات و توسعه (R&D) برنامه هسته‌ای ایران هستند، هم در طول 10 سال نخست بعد از توافق و هم برای سال‌های بعد از آن.

این مقام آلمانی که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با روزنامه «هاآرتص» گفت: « برنامه تحقیق و توسعه معامله بزرگی است. از این رو توافق نهایی باید شامل محدودیت‌های شفاف بر این برنامه باشد تا ظرفیت غنی‌سازی (ایران) به سرعت بالا نرود».

وی همچنین خبر داد که دولت آلمان به طور مرتبط با کابینه رژیم صهیونیستی در سطح کارشناسان و سیاستمداران، درباره مذاکرات هسته‌ای در تماس است. «یوسی کوهن» مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی قرار است امروز (سه‌شنبه) برای گفت‌وگو وارد برلین شود و مسئله ایران در صدر دستورکار او قرار دارد.

بر اساس این گزارش، مسئله تحقیق و توسعه یکی از نگرانی‌های اصلی اسرائیل درباره توافق در حال شکل‌گیری با ایران است چراکه تحقیق ایران بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته می‌تواند به طور چشمگیری زمان گریز هسته‌ای ایران را کوتاه سازد.

این مقام آلمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت، ایران از گزاره برگی (فکت شیت) که کاخ سفید منتشر کرده بود ناراحت بود. در نتیجه 1+5 نگران بودند فشار داخلی ممکن است باعث شود ایرانی‌ها برخی از تفاهمات را انکار کنند.

وی آخرین دور مذاکرات در وین را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «نگرانی‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه ایرانی‌ها از برخی تفاهمات لوزان عقب‌نشینی کنند اما این کار را نکردند. لوزان گام بزرگی رو به جلو بود. ما بسیاری از اختلافات را حل کردیم و مبنای خوبی برای گام‌های آخر به سمت توافق جامع در اختیار داریم».

به گفته این مقام آلمانی، احساس در وین این بود که همه می‌خواهند تا 30 ژوئن به توافق برسند و این کار امکان‌پذیر است.

به نوشته هاآرتص، برنامه تحقیق و توسعه تنها مسئله حل‌نشده نیست. موضوع بعدی قدرتی است که آژانس بین‌الملل انرژی اتمی در اختیار خواهد داشت. در همین راستا نیز این مقام آلمانی گفت:« بازرسی و شفافیت مهم و اساسی هستند. این توافق نباید توافقی باشد که به ایران امکان استفاده از ابهام را بدهد. به همین علت است که به بازرسان آژانس دسترسی گسترده داده خواهد شد. با این حال، ایرانی‌ها می‌‌دانند که ما خطوط قرمزی داریم و از اصول خود برای رسیدن به توافق عدول نمی‌کنیم. ایرانی‌ها نیز به توافقی نیاز دارند که به مردم خود ارائه کنند».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است