منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۸
شناسه خبر: 240424
گروه :خبر

بمب هسته‌ای مدل B61 آمریکا که 180 عدد از آن‌ها در پایگاه‌های نظامی ناتو در اروپاست به روز رسانی خواهند شد که به گفته برخی مقامات نظامی آمریکا آن‌ها را کارآمدتر خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، اختصاص بودجه 8 میلیارد دلاری برای به‌روزرسانی بمب هسته‌ای B61 آمریکا به صورت گسترده‌ای مورد انتقاد قرار گرفته است چرا که این یک بمب منسوخ و فرسوده است. بمب فرسوده و ناکارآمد B61 با آن که هیچ‌گونه جایگاهی در دکترین هسته‌ای ناتو و آمریکا ندارد اما به هر حال روند به روزرسانی آن آغاز شده است که به نظر می‌رسد علت اصلی آن لابی آزمایشگاه‌های هسته‌ای آمریکایی است.
به نوشته گاردین،‌ در موضوعات مربوط به منع توسعه سلاح‌های هسته‌ای،‌ تنها چیز بدتر از یک بمب هسته‌ای ناکارآمد، گونه کارآمد آن است، علاوه بر ضررهای گسترده به محیط زیست و تلفات جانی آن به‌روزرسانی بمب هسته‌ای B61 شامل افزایش دقت و قدرت هدف‌گیری آن است که به B61 امکان برخورد دقیق به هدفش را می‌دهد.

هم‌اکنون به‌روزرسانی بمب هسته‌ای B61 به کانون بحث و اختلاف مدافعان خلع تسلیحات هسته‌ای و دولت آمریکا تبدیل شده است.

در حالی که واشنگتن معتقد است که B61 به‌روزرسانی شده یک سلاح هسته‌ای جدید نیست، فعالان خلع تسلیحات هسته‌ای می‌گویند این به‌روزرسانی‌های گسترده ماهیت بمب هسته‌ای B61 را تغییر خواهد داد و در واقع ساخت یک سلاح هسته‌ای جدید است. این به آن معنی است که باراک اوباما تعهدش مبنی بر نساختن سلاح هسته‌ای جدید را نقض کرده است.

اوباما در سال 2010 اعلام کرده بود که افزایش عمر زرادخانه هسته‌ای آمریکا شامل ساخت تسلیحات جدید هسته‌ای یا ماموریت‌های نظامی نخواهد بود.

البته این موضوع برای اروپا، جایی که تعداد 180 بمب هسته‌ای B61 در شش پایگاه نظامی واقع در پنج کشور نگهداری می‌شوند نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر روند به‌روزرسانی این سلاح ادامه یابد، بسیاری از B61 های جدید به پایگاه‌های نظامی آمریکا واقع در بلژیک، هلند، آلمان،‌ ایتالیا و ترکیه ارسال خواهند شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی