منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
شناسه خبر: 324414
گروه :خبر
3337472_511

هرچند که بهره برداری های سنتی از محصولات فرعی مانند،گیاهان دارویی آویشن و بادام کوهی، میوه ها در جنگل های احمدی و باغات از گذشته کم و بیش رایج و مرسوم بوده است و بهره برداران غیر مجاز محصولات جنگی و مرتعی و چوپانان عاملان آتش سوزی در جنگلهای احمدی و باغات می باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پیارم ؛ یکی از محصولات فرعی جنگلی که بیشتر مورد توجه مردمان حاجی آباد بوده است، برداشت بادام کوهی و آویشن است که بهره برداری آن در زمان خشکسالی باعث از بین رفتن این گونه گیاهی همراه است.

 

از سال های بسیار دور بهره برداری از این محصول فرعی آویشن و بادام کوهی، در بخش احمدی و باغات به صورت سنتی رایج بوده است که این عامل باعث این شده که بهره برداران هنگام برداشت با روشن کردن اتش جهت پخت و یا گرم کردن غذا و رها کردن آتش در جنگل باعث آتشسوزی می شود.

 

نمونه بارز و شاخص این شیوه نادرست بهره برداری، جمع آوری میوه بادام کوهی و آویشن است که شوربختانه در سال های اخیر جمع آوری آن به شدت رواج یافته تا جایی که بدون لحاظ ملاحظات زیست محیطی، استقرار صنایع بزرگ فرآوری برای استفاده از بادام کوهی و آویشن در برخی مناطق حاجی آباد در دستور کار سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز قرار گرفت.

 

متأسفانه در حال حاضر نیز جمع آوری گسترده میوه بادام کوهی که در کوهشاه احمدی به عنوان یکی از مهمترین تهدیدهای تجدید حیات گیاهی و تنوع زیستی جانوری منطقه کوهشاه احمدی و باغات محسوب شده که بایستی در ردیف الزامات اجتناب ناپذیر مدیریت جامع جنگل های استان هرمزگان مورد توجه جدی قرار گیرد.

 
مهدی صابری معاون اداره منابع طبیعی شهرستان حاجی آباد در این باره در گفتگو با خبرنگار پیارم اظهار کرد: بهره برداران غیر مجاز محصولات جنگی و مرتعی و چوپانان عاملان آتش سوزی در جنگلهای احمدی و باغات می باشند.

 
وی افزود: در این اتش سوزی ها 5 هزار بوته بادام کوهی و نخلیلات و مرکباتدر احمدی و تقریبا” ۳۰ اصله درخت از نوع بادام کوهی، بنه، و تعداد ۵۰۰۰ هزار بوته مرتعی از قبیل درمنه، قیچ، اسفند و غیره….و مقدار زیادی رستنی های علفلی منطقه باغات طمع حریق شد.

 
صابری خسارت وارده را ۲۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این حادثه در اثر بی موالاتی بهره برداران غیر مجاز محصولات فرعی مرتعی مثل اویشن و بادام کوهی صورت گرفته که تا کنون مقصر اصلی شناسایی نشده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است