منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۷
شناسه خبر: 300295
گروه :خبر
13930411000194_PhotoA

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه گفت به واسطه توافق هسته‌ای، واشنگتن می‌تواند بدون نگرانی اتمی نسبت به تهران، با برنامه موشکی ایران مقابله کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنج‌شنبه بار دیگر گفت واشنگتن به تلاش برای مقابله با برنامه موشکی ایران ادامه می‌دهد و توافق هسته‌ای ارتباطی با مسئله موشکی ندارد.

این مقام ارشد کاخ سفید تأکید کرد که به لطف توافق هسته‌ای، تهدید اتمی ایران از میان رفته و حالا می‌توان بدون نگرانی هسته‌ای با برنامه موشکی ایران برخورد کرد.

وی که در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا آزمایش‌های موشکی اخیر ایران نقض «روح برجام» است؟ گفت: «نه، ایران به برجام پایبند بوده و آن‌ها مهمترین گام‌ها برای عمل به توافق را پیش از این برداشته‌اند، آن‌ها بخش اعظم ذخایر اورانیوم خود را خارج کرده‌اند، بخش قابل توجهی از زیرساخت سانتریفیوژی خود را حذف کرده‌اند، رآکتور اراک را اصلاح کرده‌ و به بازرسان اجازه داده‌اند که تمهیدات شفاف‌ساز را اجرایی کنند. بنابراین ما معتقدیم که ایران به برجام عمل کرده است.»

رودز افزود: «درباره آزمایش موشک‌های بالستیک، (باید گفت که) این یک توافق هسته‌ای است و همواره به صراحت گفته‌ایم که برجام در رابطه با به عقب بازگرداندن و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است. ما همچنین گفته‌ایم که آن‌ها به اقداماتی که به عقیده ما غیرسازنده هستند، ادامه خواهند داد، از جمله موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و اقدامات ثبات‌زدا در منطقه. این‌ها جزو توافق هسته‌ای نیستند. این‌ها موضوعات مجزایی هستند که ما توان پاسخ‌گویی به آن‌ها را داریم.»

این مقام ارشد آمریکایی ادامه داد: «در همین راستا، ما با وجود کاستن از تحریم‌ها ذیل توافق هسته‌ای، همزمان اسامی جدیدی را وارد فهرست کرده‌ایم و تحریم‌های جدیدی در ارتباط با برنامه موشکی و این شلیک‌ها اعمال کرده‌ایم. همین واقعیت که آن‌ها برنامه موشک‌های بالستیک دارند، خودش مهمترین دلیل است که چرا ما باید به توافق هسته‌ای دست می‌یافتیم.»

وی افزود: «چراکه اگر آن‌ها می‌توانستند این فناوری موشک‌های بالستیک را با توان تسلیحات هسته‌ای همراه می‌کردند، خطرناک‌ترین وضعیت برای ما، اسرائیل و شرکا و متحدانمان در منطقه ایجاد می‌شد. واقعیت این است که برجام تهدید هسته‌ای را از روی میز خارج می‌کند و حالا ما می‌توانیم بدون آنکه نگران این باشیم که آن‌ها بتوانند کلاهک هسته‌ای بسازند که روی موشک بالستیک کار گذاشته شود، با موشک‌های بالستیک آنها مقابله کنیم.»

دولت آمریکا در چند ماهی که از اجرایی شدن توافق هسته‌ای می‌گذرد، در چند مرحله تحریم‌های جدیدی به بهانه مقابله با برنامه موشکی ایران علیه تهران اعمال کرده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است