منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
شناسه خبر: 299028
گروه :خبر
DSC02837

شهربندر کوهستک یکی از مناطق گردشگری و تفریحی توریستی شرق استان هرمزگان و شهرستان سیریک است که هر ساله به ویژه در ایام نوروز پذیرای میهمانان زیادی از سراسر کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی، شهر بندر کوهستک یکی از شهرهای ساحلی بکر هرمزگان است که دارای سواحلی ماسه ای و شنی نقره ای می باشد که در کمتر جایی این طبیعت بکر ساحلی که با غروب دل انگیزه آفتاب همیشه همراه است چشم هر گردشگری را به خود جذب کرده است.
در این شهر ساحلی و دامنه ای که شیب منازل مسکونی آن همانند دریا از پایین به بالاست و درختان نخل ، انبه، گارزنگی و گل های زینتی کاشته شده در خانه های مردمی منظره ای بسیار زیبا و چشم نواز به دریا و ساحل بخشیده است که در زیبایی و دل انگیز بودن این بندر برای گردشگران و مسافران شور و حالی متفاوت ایجاد کرده است.
شهر ساحلی بندر کوهستک دارای ساحل شمالی و جنوبی، اسکله صیادی و تجاری بسیار مدرن و پیشرفته و قشنگ در سطح استان، ساختمان قدیمی و تاریخی گمرگ،مغازه های تجاری و بوستان های تفریحی و رفاهی در دو طرف ساحل و در مجاورت دریا واقع شدند و شرایط مناسبی را برای شنا، بازی های آبی، نشستن در کنار ساحل، و استفاده از موقعیت طبیعی و خدادادی برای تفریح و گردش فراهم کرده است.
قدمت بندر کوهستک به دوران زندیه و قاجاریه بر می گردد ﺑﻨﺪﺭکﻮﻫﺴﺘک ﺍﺯ ﺳﻄﺢ ﺩﺭﯾﺎ ﺣﺪﻭﺩ 10 ﻣﺘﺮ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺁﺏ ﻭ ﻫﻮﺍﯼ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻓﺼﻞ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ, ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ, ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﻣﻌﺘﺪﻝ و در حال حاضر آب و هوای آن برای میهمانان برای گردش بسیار عالی است.
قلعه ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻭ ﮔﻮﺭﺳﺘﺎﻥ ﻗﺪﯾﻤﯽ، ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺗﺎﺭﯾﺨﭽﻪ ﻣﺮﺩﻡ بندرﮐﻮﻫﺴﺘﮏ است مردم این بندر ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥﻫﺎﯼ ﺑﻠﻮﭼﯽ ﻭ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺑﺎ ﮔﻮﯾش ﺑﻨﺪﺭﯼ ﺳﺨﻦ ﻣﯽﮔﻮﯾند ،همجواری این شهر با دریا امکان ماهیگیری و دریانوردی را فراهم آورده و در این شهر نخلستان های انبوه و گسترده ای وجود دارد که بر زیبایی طراوت بندر افزوده است.
بندرکوهستک در ساحل مکران دریای عمان قرار دارد که بافت مسکونی بندر متراکم است و مصالح به کار رفته در ساخت خانه های قدیمی از مصالح بومی خشت و گل و آهک و برگ و تنه ی درختان خرما است و در ساخت خانه های جدید از مصالح ساختمانی جدید استفاده می شود که اکثر به شکل های شیروانی به سبک نوین و معماری سنتی قدیمی نماکاری می شود.
از دیگر جاذبه های گردشگری بندر کوهستک قلعه کوهستک ﮐﻪ ﺍﺯ ﻗﻠﻌﻪﻫﺎﯼ ﻣﺸﻬﻮﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻗﺎﺟﺎﺭﯼ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺩﺭﯾﺎﺑﺎﻧﯽ، ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺷﺪﻩ از این قلعه بقایای اندکی در ورودی شهر بر جای مانده است ،گورستان قدیمی شهر بندر کوهستک، ساختمان قدیمی گمرک که یکی از آثار دیدنی و تاریخی این شهر است که از معماری جالب توجهی برخوردار است و به دوره قاجاری منسوب است و این اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است، ساحل زیبای ماسه ای که یکی از زیبا ترین ساحل های ایران است ، تپه های ماسه ای بسیار زیبا که در شمال و جنوب این شهر قرار دارند، پیست طبیعی اتومبیل رانی ، موتور سواری، دوچرخه سواری و دو صحرانوردی که در ساحل جنوبی این شهر وجود دارد موج شکن بندر کوهستک که در آن انواع لنج ها و قایق ها وجود دارد.
در این بندر و در حاشیه های ساحلی جنوبی و شمالی آن درختان طبیعی کنار ، کرت محلی ، کهور و نخیلات و مناظره طبیعی وجود دارد که در فصل زمستان و بهار از مناطق بکر و دیدنی برخوردار می باشند.
ﺍﺯ ﻣﺮﺍﺳﻢ های ﻭﯾﮋﻩ بندر کوهستک ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺳﯽﻫﺎﯼ ﺳﻨﺘﯽ، ﺧﺘﻨﻪ ﺳﻮﺭﺍﻥ، ﺩﻋﺎﯼ ﺑﺎﺭﺍﻥ، ﻣﺮﺍﺳﻢ ﻋﯿﺪ ﻗﺮﺑﺎﻥ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ ، همچنین ﻫﻤﺠﻮﺍﺭﯼ ﺑﺎ ﺩﺭﯾﺎ، ﺳﺒﺐ ﻧﻐﻤﻪ ﺳﺮﺍﯾﯽﻫﺎﯼ ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﻭﺻﻒ ﺩﺭﯾﺎﻧﻮﺭﺩﺍﻥ ﻭ ﻣﺎﻫﯿﮕﯿﺮﺍﻥ ﻭ ﺗﻼﺵ ﺁﻧﺎﻥ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ و آواهای محلی مرسوم در این بندر شامل ﻟﯿﻠﺮﻭﻻﺭﻭ ،ﻟﻮﺗﯽ ، ﺷﺮﻭﻧﺪ، ﺯﻫﯿﺮﯼ ، ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺳﺎﺯﻫﺎ ﻭ ﻣﻠﻮﺩﯼﻫﺎﯼ ﺭﺍﯾﺞ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ بندر ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻫﺴﺘﻨﺪ.
ﺑﺎﺯﯼﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺩﺍﺭﺗﻮﭘﺎ، ﺩﺭﺍ، ﺭﻣﺎﺯﺍ، ﯾﮏ ﻗﻞ ﺩﻭﻗﻞ، ﺩﺍﺭﮐﻠﮑﺎ، ﺁﺯﺍﺩﺍ، ﺍﻧﺘﻼ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ و همچنین جوانان و نوجوان این شهر علاقه زیادی به بازی فوتبال ، والیبال و فوتسال و والیبال ساحلی دارند و از تیم های قدیمی این شهر تیم صدف و تیم طوفان می باشند که در مسابقات شهرستانی و استانی دارای مقام های قهرمانی هستند.
مردم این بندر به درختان ﺍﻧﺒﻪ، ﻟﯿﻤﻮ،گارزنگی،هوتک و به آبزیانی مانند ﻣﯿﮕﻮ، ﻣﺎﻫﯽ شیر ، هور ، سرخو ، سنگسر ، میش ماهی، شورت، لوجر علاقه خاصی دارند همچنین به پخت ﻧﺎﻥ ها ﻭ ﺷﯿﺮﯾﻨﯽﻫﺎ و حلوا های ﻣﺤﻠﯽ از ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺗﺮﯾﻦ ﺳﻮﻏﺎتی های بندرﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ می آیند.
صنایع دستی زنان و مردم بندرکوهستک می توان به ﮔﺮﮔﻮﺭ ﺑﺎﻓﯽ، ﺯﺭﯼ ﺑﺎﻓﯽ ،ﺳﻮﺯﻥ دوزی، ﺷﮏ ﺑﺎﻓﯽ،ﺧﻮﺱ ﺩﻭﺯﯼ، ﺑﺮﻗﻊ ﺩﻭﺯﯼ ﻭ ﺻﺪﻑﻫﺎﯼ ﺗﺰﯾﯿﻨﯽ و…بیشتر زنان و دختران از روبند و برقع استفاده می کنند و از لباس های بندری و بلوچی استفاده می کنند و مردان نیز ترکیبی از لباس های بندری، بلوچی ،هندی و عربی استفاده می کنند.
از غذا های خوش طعم و بی نظیر بندرکوهستک می توان به ﻗﻠﯿﻪ ﻣﺎﻫﯽ، ﻫﻮﺍﺭﯼ، چپاتی،ﺧﻮﺭﺷﺖ ﻣﻠﻤﻮﮎ ،ﻣﺎﻫﯽ ﮐﺒﺎﺏ، ماهی برشته، ﺑﺎﻻﺗﺎﺑﻪ، ﺧﺮﻣﺎ ﻭ ﺭﻭﻏﻦ ﭼﻨﮕﺎﻝ,، ﺣﻠﻮﺍ ﺩﺍﺭﯼ، ﺑﺮﯾﺠﯽ، ﭼﯿﺎﺗﯽ نان و روغن و هواری ماهی سوری اشاره کرد.
از درختانی که در بندر کوهستک و اطراف آن یافت می شود می توان به کهور،کرت،کنار،کرگ استبرق ،نخل،لور،گز،توچ اشاره کرد که بسیار مورد علاقه و احترام مردم قرار دارند.
شهر بندر کوهستک با جمعیت تقریبی 4 هزار نفر( اهل تسنن و تشیع) بعنوان مرکز بخش بمانی است و در حد فاصل 35 کیلومتری جنوب شهر میناب و شمال شهر بندر سیریک و جاده اصلی میناب به سیریک و جاسک قرار دارد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است