منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
شناسه خبر: 293481
گروه :خبر
16061526179350383137

کوهستک در ساحل دریای عمان استقرار یافته است و بافت مسکونی متراکمی دارد. کوهستک، شهری از توابع شهرستان سیریک در هرمزگان است. کوهستک در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ تبدیل به شهر شد. این شهر پیش از شهر شدن به عنوان روستا در دهستان بمانی قرار داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، روستاها و شهر های کوچک هرمزگان هر کدام دارای قدمت، ساختار خاص و تاریخچه های متفاوت است مملوء از مکان های تاریخی است و یادآور دوران های تاریخی متفاوتی است و نگاهی به شهر کوهستک از توابع سیریک در استان هرمزگان می اندازیم.

 

 

کوهستک در ساحل دریای عمان استقرار یافته است و بافت مسکونی متراکمی دارد و کوهستک، روستایی از توابع شهرستان سیریک در هرمزگان است. کوهستک در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ تبدیل به شهر شد و این شهر پیش از شهر شدن به عنوان روستا در دهستان بمانی قرار داشت.

 

 

قدمت کوهستک به دوران زندیه و قاجاریه میرسد ﺑﻨﺪﺭکوﻫﺴﺘک ﺍﺯ ﺳﻄﺢ ﺩﺭﯾﺎ ﺣﺪﻭﺩ 10 ﻣﺘﺮ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺁﺏ ﻭ ﻫﻮﺍﯼ ﺁﻥ ﺩﺭ ﻓﺼﻞ ﺗﺎﺑﺴﺘﺎﻥ، ﮔﺮﻡ ﻭ ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ، ﻣﺮﻃﻮﺏ ﻭ ﻣﻌﺘﺪﻝ ﺍﺳت. قلعه ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻭ ﮔﻮﺭﺳﺘﺎﻥ ﻗﺪﯾﻤﯽ، ﺍﺯ ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺗﺎﺭﯾﺨﭽﻪ ﺍﺳﺖ ﻣﺮﺩﻡ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥﻫﺎﯼ ﺑﻠﻮﭼﯽ ﻭ ﻓﺎﺭﺳﯽ ﺑﺎ ﮔﻮﯾش ﺑﻨﺪﺭﯼ ﺳﺨﻦ ﻣﯽﮔﻮﯾﻨد بیشتر زنان و دختران از روبنده و برقع استفاده می کنند و از لباس های بندری و بلوچی استفاده می کنند و مردان نیز ترکیبی از لباس های بندری، بلوچی ،هندی و عربی استفاده می کنند.

 

 

مصالح به کار رفته در ساخت خانه های قدیمی از مصالح بومی خشت و گل و آهک و برگ و تنه ی درختان خرما میباشدودر ساخت خانه های جدید از مصالح ساختمانی جدید استفاده میشود.

 

 

همجواری این شهر با دریا امکان ماهیگیری و دریانوردی را فراهم آورده در این شهر نخلستان های انبوه و گسترده ای وجود دارد. ﻫﻤﺠﻮﺍﺭﯼ ﺑﺎ ﺩﺭﯾﺎ، ﺳﺒﺐ ﻧﻐﻤﻪ ﺳﺮﺍﯾﯽﻫﺎﯼ ﺯﯾﺒﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﻭﺻﻒ ﺩﺭﯾﺎﻧﻮﺭﺩﺍﻥ ﻭ ﻣﺎﻫﯿﮕﯿﺮﺍﻥ ﻭ ﺗﻼﺵ ﺁﻧﺎﻥ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻟﯿﻠﺮﻭﻻﺭﻭ، ﻟﻮﺗﯽ، ﺷﺮﻭﻧﺪ، ﺯﻫﯿﺮﯼ ﻭ ﻧﺎﺯﻧﯿﮏ، ﺍﻧﻮﺍﻉ ﺳﺎﺯﻫﺎ ﻭ ﻣﻠﻮﺩﯼﻫﺎﯼ ﺭﺍﯾﺞ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

 

 

ﺍﺯ ﻣﺮﺍﺳﻢ های ﻭﯾﮋﻩ کوهستک ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﻋﺮﻭﺳﯽﻫﺎﯼ ﺳﻨﺘﯽ، ﺧﺘﻨﻪ ﺳﻮﺭﺍﻥ، ﺩﻋﺎﯼ ﺑﺎﺭﺍﻥ، ﻣﺮﺍﺳﻢ ﻋﯿﺪ ﻗﺮﺑﺎﻥ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ.

 

 

ﺑﺎﺯﯼﻫﺎﯼ ﻣﺤﻠﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺩﺍﺭﺗﻮﭘﺎ، ﺩﺭﺍ، ﺭﻣﺎﺯﺍ، ﯾﮏ ﻗﻞ ﺩﻭﻗﻞ، ﺩﺍﺭﮐﻠﮑﺎ، ﺁﺯﺍﺩﺍ، ﮐﺎﻣﭙﻮﺕ، ﺍﻧﺘﻼ، ﮐﻔﻠﯿﺘﺎ ﻭ ﺗﯿﻠﻤﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﮐﺮﺩ و همچنین جوانان و نوجوان این شهر علاقه زیادی به بازی فوتبال دارند و از تیم های قدیمی این شهر تیم صدف و تیم طوفان می باشند.

 

 

ﺍﻧﺒﻪ، ﻟﯿﻤﻮ،گارُم زنگی،هوتک، ﻣﯿﮕﻮ، ﻣﺎﻫﯽ، ﻧﺎﻥ ﻭ ﺷﯿﺮﯾﻨﯽﻫﺎ و حلوا های ﻣﺤﻠﯽ ، ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺗﺮﯾﻦ ﺳﻮﻏﺎتی های ﮐﻮﻫﺴﺘﮏ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﻣﯽﺁﯾﻨد.

 

 

از غذاهای خوش طعم و بی نظیر کوهستک می توان به ﻗﻠﯿﻪ ﻣﺎﻫﯽ، ﻫﻮﺍﺭﯼ، ﮐﭙﺎﺗﯽ، ﺧﻮﺭﺷﺖ ﻣﻠﻤﻮﮎ، ﻣﺎﻫﯽ ﮐﺒﺎﺏ، ﺑﺎﻻﺗﺎﺑﻪ، ﺧﺮﻣﺎ ﻭ ﺭﻭﻏﻦ، ﭼﻨﮕﺎﻝ، ﺣﻠﻮﺍ ﺩﺍﺭﯼ، ﺑﺮﯾﺠﯽ، ﭼﯿﺎﺗﯽ نان و روغن و هواری ماهی سوری اشاره کرد.

 

 

صنایع دستی کوهستک عبارتند از: ﮔﺮﮔﻮﺭ ﺑﺎﻓﯽ، ﺯﺭﯼ ﺑﺎﻓﯽ، ﺳﻮﺯﻥ دوزی، ﺷﮏ ﺑﺎﻓﯽ، ﺧﻮﺱ ﺩﻭﺯﯼ، ﺑﺮﻗﻊ ﺩﻭﺯﯼ ﻭ ﺻﺪﻑﻫﺎﯼ ﺗﺰﯾﯿﻨﯽ و…

 

 

برخی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کوهستک:

  • قلعه کوهستک ﮐﻪ ﺍﺯ ﻗﻠﻌﻪﻫﺎﯼ ﻣﺸﻬﻮﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﻗﺎﺟﺎﺭﯼ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺩﺭﯾﺎﺑﺎﻧﯽ، ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ از این قلعه بقایای اندکی بر جای مانده است.
  • آرامگاه علی جلال نیکخواه که از مشاهیر است و در گورستان قدیمی مدفون است.
  • ساختمان قدیمی گمرک که یکی از آثار دیدنی و تاریخی این شهر است معماری جالب توجهی دارد و به دوره قاجاری منسوب است و همچنین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
  • ساحل زیبای ماسه ای که یکی از زیبا ترین ساحل های ایران میباشد.
  • تپه های ماسه ای بسیار زیبا که در شمال این شهر قرار دارند.
  • پیست اتومبیل رانی و موتور سواری که در ساحل شمالی و جنوبی این شهر وجود دارد.
  • موج شکن بندر کوهستک که در آن انواع لنج و قایق وجود دارد.
  • بند کولو که در فصل زمستان و بهار از مناطق بکر و دیدنی میباشد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است