منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۶
شناسه خبر: 290165
گروه :خبر
1348412

بندر کنگ منطقه‌ ی گسترده‌ای از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران از مرکز حومه بندر کنگ است، بندر نقطه‌ای است در کرانه دریا که کشتی ها در کنار آن پهلو می‌گیرند و یا لنگر می‌اندازند تا در آنجا بارگیری و یا بار خود را تخلیه نمایند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، بندر کنگ واطراف آن جزو حومه بندر لنگه به شمار می‌آید، در کنگ مساجد متعددی و مغازه‌های گوناگونی وجود دارد، بیشتر اهل کنگ از پیروان امام شافعی هستند، و به زبان فارسی تکلم می‌کنند، اما نوشته‌های آنها به زبان عربی است و نامه‌ها و سندها را به زبان عربی تدوین می‌نمایند.

 

 

بندر کنگ در 6 کیلومتری شرق بندر لنگه قرار دارد و دارای وسعت تقریبی 10 کیلومتر مربع و ارتفاع 5 متر از سطح دریا می باشد. فاصله بندرکنگ تا بندرعباس 165 کیلومتر است و در حال حاضر فاصله چندانی بین بندرکنگ و بندرلنگه وجود ندارد ، به طوری که این دو بندر به هم چسبیده اند .

 

طول شهرکنگ از پارک جنگلی و پاسگاه کوهین تا کوی فرهنگیان شهرستان بندرلنگه در حدود 5 کیلومتر و مساحت آن 5 کیلومتر مربع می باشد . در قسمت ساحلی آن بافت قدیمی و سنتی شهر هنوز دست نخورده باقی مانده است ، شهر بندرکنگ را می توان شهر دریانوردان و لنج سازان نامید ، هنوز بسیاری از استادکاران لنج ساز در این منطقه به ساخت و ساز لنج های عظیم مشغولند .

 

 

کنگ به معنای مرد “قوی هیکل” و در گویش محلی به ثمر و میوه نخل، زمانی که سرخ یا زرد شده و قابل خوردن است گفته می شود.

 

 

منطقه‌ای گسترده‌ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. مرکز حومه بندر کنگ است، بندر نقطه‌ای است در کرانه دریا که کشتی ها در کنار آن پهلو می‌گیرند و یا لنگر می‌اندازند تا در آنجا بارگیری و یا بار خود را تخلیه نمایند.

 
در زمان قدیم شهر کنگ یکی از مراکز مهم دولت پرتغال بوده، در زمانی که پرتغالی ها تسلط بر خلیج فارس و منطقه داشته‌اند، لنگرگاهی در کنگ ساخته بودند که کشتیهای بزرگ خودرا در آن لنگر می‌کردند، همچنین قلعه بزرگی ساخته بودند که مقر حکم آنها بود، آثار این قلعه در کنار دریا باقی مانده‌است، وقتی که آب دریا مَد می‌یابد آب اطراف بقایای این قلعه را فرا می‌گیرد، اما وقتی که آب دریا جزر است قسمتی بزرگی از قلعه نمایان می‌شود، این قلعه در پیش مردم کنگ به قلعه پرتغالیها معروف است.

 

 

در دوران قدیم در بندر کنگ ۳۰ کشتی بزرگ وجود داشته که به سرپرستی ملاحان برجسته کنگی به وسیله آنها سفرهای دریایی طولانی به سوی هند، آفریقا، بصره، ممباسا و محمره داشتند و کالاهای تجارتی مانند: خرما، الورد، المستکی، جوز، لوز، و سجاده را به هند، آفریقا و ممباسا می‌بردند و از آنجا چوب و چایی و پارچه به بندر کنگ می‌آوردند.

 

 

بندر کنگ دارای تأسیسات برق، لوله کشی، بانک، مسجد، آب انبار (برکه) دبستان، راهنمایی دخترانه و دبیرستان پسرانه‌ است. مردم کنگ معتقدند که تاریخ بنای کنگ بیش از هزاروهشتصد سال می باشد و عداه ی پا را فراتر نهاده می گویند کنگ چهار دوره را پشت سر نهاده و کنگ زمان حاضر چهارمین شهری هست که بر روی خرابه های شهرهای مخروبه ی قبلی کنگ بنا شده است.

 

 

ویرانه های کنگ قدیم و آثار شهربند و بندر ساحلی و جایگاه لنگر و اسکله قدیمی و گمرک خانه آن چنان از بین رفته است که جز اتلال آکنده و انباشته چیزی از آن باقی نمانده و همین اتلال هم با ماسه ها و شن های دریائی پوشیده شده اند.

 

 

از دیدنی های بندر کنگ می توان به “قلعه پرتقالی ها”، “پنج برکه”، “خانه گلبتان”، “خانه عبدی”، “خانه کرچی”، “برکه دریادولت” و مجموعه بافت تاریخی کنگ اشاره نمود.

 

 

اکثر خانه ها و بناهایی که به چشم می خورد چسبیده و نزدیک به هم ساخته شده و دارای بادگیر و کوچه های بسیار تنگ و باریک هستند  در این مورد میتوان به دو محله قدیمی کنگ یعنی محله کوش و محله شمال اشاره کرد ، بندرکنگ تقریبا جمعیتی معادل 15 هزار نفر را دارا می باشد.

 

 

کنگ میوه نارس خرما ؛ کنگ ، در لهجه محلی به نام ثمر و میوه درخت خرما ست و افراد محلی در موقعی که ثمر درخت یا به اصطلاح محلی مغ، کاملا سبز و کال و نارس و کوچک است. کنگ ، خرمای پخته و خشک ؛ در گذشته در بندر کنگ ، میوه نارس درخت نخل یعنی همان کنگ را از درخت می چیدند و آنها را می جوشانیدند و در آفتاب می ریختند تا خشک شود ، پس از آن کنگ خشک شده را با جهازهای بادی ( کشتیهای بادبانی ) به شیخ نشینها ، هندوستان و آفریقا حمل کرده و به فروش می رسانیدند معروف است که در هندوستان خصوصاً در روستاهای آن ، افراد محلی بر روی جهیزیه دختران خود مقداری از کنگ قرار می دهند و این عمل پیش آنها سنت شده است.

 

بیشتر اهالی کنگ شافعی مذهب و فارسی زبان هستند و با لهجه بندری صحبت می کنند . اما طریقه گویش و نحوه ادای کلمات آنها با بندرعباسی ها تفاوت دارد  و به عبارتی گویش بومیان کنگ مخصوص به خودشان است و در بین همه هرمزگانی ها و ساحل نشینان دیگر فقط کنگی ها این نوع گویش را دارند و  در گویش کنگی برخی از کلمات و لغات عربی ، هندی ، آفریقایی ، انگلیسی و… وجود دارد که بیشتر به دلیل ارتباط مردم کنگ با دیگرسرزمینها در گذشته وارد زبان محلی شد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت