منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹
شناسه خبر: 303933
گروه :خبر
linga01 - Copy

بندرلنگه در یکصد سال گذشته به روایت تصویرهایی که توسط یک عکاس انگلیسی به ثبت رسیده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از مـــرواریـــد نـــیـــوز؛ بندرلنگه در یک صد سال گذشته به روایت تصویرهایی از سفری به خلیج فارس توسط تیم انگلیسی ، این تصاویر متعلق به کتابخانه بریتانیا و دفتر بایگانی مدارک شرکت هند شرقی که سابقا ً دفترش در بندرعباس بود و بعدها به بوشهر نقل مکان کردند ، میباشد .

 

linga01

لنگه : آبگیر قایق و بادگیرها
نمایی از بندرلنگه قدیم در اسکله . تعداد زیادی از مردم در سمت چپ روی دیواره اسکله مشخص هستند . تعدادی قایق بادبانی در سمت راست تصویر لنگر انداختند . تعداد ۶-۷ بادگیر را میتوان در امتداد تصویر از راست به چپ که سر به فلک کشیدند مشاهده کرد .

 

linga02

نمای سراسری از بندرلنگه . تصویر تنهایی از یک شخصی در مرکز تصویر میبینید که کنار یک سبد یا کیسه ای نشسته . در امتداد شهر بندرلنگه قدیم حداقل تصویر یک بادگیر قابل مشاهده است .

 

linga03

نمایی از ساحل بندرلنگه قدیم . در سمت راست ، دو شتر حامل بار سنگینی هستند و در امتداد ساحل حرکت میکنند . در کنار شترها ، شتربان و یک زن را میبینید ، در سمت چپ تصویر حداقل شش قایق چوبی ( لنج ) را میبینید که در ساحل بالا کشیده شدند . ساختمان ها را هم تا دور دستها در این تصویر میتوان دید .

 

linga04

نمایی از ساحل بندر لنگه قدیم . مردی در سمت چپ تصویر در آبگیر کوچکی ایستاده و در مرکز تصویر به سمت راست هم مدل کوچکی از قایق بادبانی در جلوی این مرد میبینید . در پس زمینه سمت راست دیوار مستحکم و بلندی از یک ساختمان قابل مشاهده است .

 

linga05

نمایی در امتداد ساحل بندر لنگه قدیم . سه مرد و دو پسر بچه در کنار ساحل ایستاده و در حال تماشای مدل کوچک قایق بادبانی که روی آب شناور است هستند . در پس زمینه تصویر قایق ( لنج ) بزرگی در ساحل احتمالا برای تعمیرات قرار گرفته است .

 

linga06

نمایی از شهر بندرلنگه قدیم از بلندی . در سمت راست تصویر ساختمانی به شکل تونل ( احتمالا ٌ برکه آب هست ) قابل مشاهده هستند ، در حالی که یک ساختمان سه طبقه بزرگ در مرکز سمت راست تصویر میبینید . تعدادی از اهالی بندرلنگه سابق را میبینید و همچنین مثل اکثر شهرهای جنوبی برجهای بادگیر در تصویر مشخص میباشد .

 

linga07

این هم تصویر بندرلنگه نمایی از بلندی که در سمت چپ لباس های شسته شده را روی بند رخت جهت خشک شدن زیر آفتاب قرار دادند . در پس زمینه هم ساختمان ها با بادگیرشان قابل مشاهده هستند .
این تصویر در ژانویه سال ۱۹۱۸ گرفته شده .

 

linga08

نمایی از کاروان شترها در شهر بندلنگه قدیم . شترها از سمت چپ تصویر به جلو از کنار دوربین عبور میکنند . حداقل یک مرد شتربان به همراه این شترها در حال حرکت است . در سمت چپ پس زمینه تصویر ، نمای برکه آب و در ورودی آن را میبینید .

 

linga09

بندرلنگه قدیم : غواصان مروارید سواحلی
نمایی از بندرلنگه و گروهی از غواصان مروارید – که به عنوان غواصان سواحلی معرفی شدند ، امکان هم دارد مردم شرق آفریقا باشند . گروهی از پنج زن بر روی حصیر روی زمین در پایین تصویر سمت راست نشسته اند . و در سمت دیگر گروهی از مردان و زنان ایستاده و نشسته اند ، اکثر آنها پشت به دوربین هستند . بنظر میرسه که مردان در بالاتر تصویر در حال اجرای موسیقی محلی خودشان هستند . احتمالا ً بعد از کار روزانه برای رفع خستگی …

 

linga10

نمایی از غواصان مروارید سواحلی – در تصویر گروهی از زنها پشت به دوربین مشخص هستند و گروه دیگر از مردها در حال نواختن موسیقی با طبل ها هستند .

 

linga11

نمایی از شهر لنگه با دو برکه آب ( البته در انتهای تصویر گنبدهای دیگری هم مشاهده میشود ) که مخزن های حفاری شده جهت نگهداری آب میباشند . در پس زمینه توصیر هم درختان نخل را در خط افق میتوان دید . و تصویر دو زن در امتداد صحنه در حال عبور هستند .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است