منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: 316545
گروه :خبر
635836910089443653

جولان میوه‌های خارجی در بازار میوه فروشی جزیره قشم یکی از صحنه هایی است که توان داخلی را زیر سوال می برد و گاهی هم با بی نظارتی مسولان می خواهد سندی برناتوانی جوانان داخل باشد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، فعالیت مجدد باغات و کشاوری ها و به حرکت درآمد چرخه تولید یکی از نگرانی مقام رهبری در سال های اخیر بوده که برخی ها در داخل نمی خواهند چرخه تولید برحرکت در بیایید و با عمل خود سد راه اقتصادمقاومتی می شوند .

139252_285

کم کاری و تعلل عده ای در اجرای اقتصاد مقاومتی روز به روز ملموس تر می شود بطوریکه اهمیت و ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری را بر آن داشت تا مقوله اقتصاد مقاومتی را یک اصل و نیاز واقعی کشور اعلام نمایند و در پیام نوروزی خودشان، سال ۹۵ را سال تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کنند.

 

 

جزیره قشم که در این سالها به بنجل فروش چینی ها معروف شده است و در تحقق اقتصاد مقاومتی هیچ نقشی نداشته است این روزها با ورود میوه های قاچاق علاوه بر خطرات برای سلامت مردم عرصه را بر تولیدات داخلی تنگ کرده است .

 

 

میوه های قاچاق همچون انگور ، سیب ، کیوی ، پرتقال ، لیمو ترش و نارنگی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به بندر خصب آورده می شود و از بندر خصب با قایق ها موتوری وارد جزیره قشم می شود و با سود ۵ برابری به مردم این جزیره بفروش می رسد .

 

 

ورودی میوه های قاچاق به حدی زیاد است که از نیازمصرفی مردم جزیره بیشتر است و این دلالان را موجب می کند که میوه های قاچاق را از طریق دریا و خشکی به شهرهای همچوار جزیره قشم صادر کنند ، این در حالی است که با ورود میوه های خارجی در بازار که کیفیت لازم را هم ندارند بهترین میوه های ایران با قیمت های ناچیز خریداری می شود و بعضی مواقع به دلیل نداشتن مشتری در انبار ها فاسد می شود .

 

 

ورود قاچاق اجناس مصرفی زدن تیشه ای بر ریشه اقتصاد کشور است که علاوه بر وابستگی زمینه های اشتغال در داخل کشور را از بین می برد و چرخه اقتصادی را کند و کندتر می کند ، جزیره قشم در سال هایی که گذشت عکس اقتصاد مقاومتی حرکت کرده و خود را وابسته به کشورهای دیگر کرده است و کالاهای مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر تامین می کند و خود در تولیدات عقب ماند و نتوانسته است جایگاه خود را در اقتصاد مقاومتی پیدا کند .

 

 

بر أساس قانون قرار بوده ماموریت مناطق آزاد بر پایه تولید، صنعت ، صادرات و اشتغال مولد باشد ولى امروز بعد از ٢۵ سال ازتاسیس منطقه آزادقشم شاهد هستیم فعالیت آن بر پایه واردات کالاى مصرفى خارجى است و در این مدت تأسیس سازمان منطقه آزاد بیش از ٣٠ هزار واحد تجارى در شهرهاى قشم و درگهان ساخته شده که به همین تعداد جوان ایرانى را در آن واحدها مشغول بکار شده اندتا  کالاى مصرفى بى کیفیت خارجى بفروشند ، در واقعه با این سیاست غلط هم أرز و هم سرمایه ، نیروى انسانى جوان واز آن طرف نوکر بیگانگان کرده است تا کالاهاى آنان را بفروشیم ، این شده خلاصه اى از فعالیت اقتصادى در منطقه آزاد قشم ، که متاسفانه به آن نیز مى بالیم .

 

 

سازمانى که پسوند آن بر گرفته از صنعت و تجارت است از تجارت صرفا واردات کالاى خارجى ، آن هم با أکثریت کالاى مصرفى بى کیفیت الگو بردارى کرده است و از صنعت و تولید ، تاکنون دستاورد قابل دفاعى ندیده ایم و نداشته است .

 

 

این سازمان به جز فعالیت که به عهده آن گذاشته اند در اموراتى همچون جمع آورى زباله ، شکارسگ ( سگ کشى ) گرفته تا پیگیرى پروژه هاى صنعتى و نفت و گاز را هم زمان مى خواهد انجام دهد و در ادامه نیز بخش هاى زیادى از وظایف وزارتخانه هاى راه و شهرسازى ، اقتصاد ، صنعت ، معدن و تجارت ، فرهنگ و ارشاداسلامى ، علوم و تحقیقات ، ورزش ، محیط زیست ، شوراهاى شهر و شهردارى ها و غیره ….. به عهده گرفته و از آن طرف وظائف قانونى خودرا بخصوص در بخش تولید ، صنعت ، صادرات و ترانزیت را رها کرده است.

 

 

جزیره قشم در این مدت بیش از ٢۵ ساله تأسیس  ، ناخواسته نوکرشرکت هاى بزرگ تولید کننده اجناس خارجى شده است و هم سرمایه و پول ، وقت و زمان ونیروى انسانى پر کار و جوان خود را براى فروش کالاهاى وارداتى مصرفى به کار گرفته است و این یعنى همان چیزى که دشمن به دنبال آن است .

 

 

منافات معافیت هاى مالیاتى اجناس خارجی با سیاست ها داخلی

 

جای تاسف دارد که  واردات کالاى مصرفى و خارجى و فروش آن در واحدهاى تجارى قشم از معافیت مالیاتى برخوردار است این در حالى است که در داخل کشور براى فعالیت واحدهاى تولیدى و صنعتى مالیات أخذ مى شود و جا داره از نمایندگان محترم در مجلس شوراى اسلامى بخواهیم این معافیت هاى مالیاتى را در مناطق آزاد هدفمند کنند و اگر قرار است معافیت مالیاتى هم در مناطق آزاد کشور در نظر بگیرند ، فقط براى فعالیت هاى صنعتى و تولیدى ، صادرات و اشتغال مولد در نظر گرفته شود نه اینکه براى واردات کالاهاى مصرفى بیگانگان این معافیت در نظر گرفته شود ، درحال حاضر و با توجه و پیام سال ٩۵ ، معافیت هاى مالیاتى براى واردات کالاهاى مصرفى خارجى باسیاست هاى مدبرانه رهبرى معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتى منافات دارد .

 

 

یکى از اشتباهات منطقه آزاد قشم ازبدو تأسیس آن این بوده است که کسب در آمد از محل واردات کالاهاى خارجى مى باشد با این سیاست غلط ، هرچه واردات کالا از خارج کشور به مناطق آزاد بیشتر باشد درآمد سالیانه این مناطق بیشتر است و این همان موضوعى است که با شعار سال یعنى اقتصاد مقاومتى ، اقدام و عمل در تضاد است که امیدواریم دولت و مجلس اگر هم شده بودجه اى در اختیار مناطق آزاد قرار بدهند زیرا ضرر آن کمتر از کسب در آمد مناطق آزاد از طریق واردات است و اینگونه ، تمامى بنگاه هاى غیر فعال موجود در منطقه آزاد قشم از بالفعل به بلقوه تبدیل مى شوند البته تا این سیاست فعلى بر مناطق آزاد کشور حاکم باشد اراده اى هم ازسوى مدیران مربوطه به قطع یاکاهش واردات کالاى خارجى نمى توان انتظار داشت .

 

سلامت مردم در خطر

 

محصولات قاچاق شده هیچ‌ گونه عوارض و گمرکی پرداخت نمی‌شود، این محصولات آفات ناخوانده را وارد کشور می ‌کنند و از طرفی مصرف کننده نمی‌ داند محصولی که آن را خریداری می کند سالم است یا نه .

 

 

بی ‌توجهی به سلامت مردم این روزها شیوع بیشتر پیدا کرده است و میوه های که از خارج به صورت قاچاق وارد کشور می شود برای شکیل نگه ‌داشتن میوه و همچنین ماندگاری بیشتر محصولاتشان از واکس، موم وموارد دیگر استفاده می ‌کنند و همین عوامل باعث شده که دست اندرکاران تغذیه هشدار دهند به واسطۀ اثرات و تبعات سوء چنین میوه‌هایی بر سلامت انسان، مصرف نکردن میوه فایده ‌مندتر به نظر می‌رسد!

 

 

در گذشته وقتی کسی میوه‌ای می‌ خورد، بوی آن در کل ساختمان استشمام می‌شد ، اما اکنون در یک انبار میوه هم بوی ناب میوه حس نمی ‌شود! پرتقال و سیب‌های یکدست و خوش رنگ با ماندگاری بالا به جای بوی میوهشده است ، چرا میوه‌ها اینگونه شده است؟

 

 

این یک خطر بزرگ برای مردم جزیره وهممچنین شهرهای دیگر است که از میوه هایی استفاده می کنند که هفته ها طول می کشد تا به دست آنها برسد و این مواد نگهدارنده می تواند در آینده ای نچندان دور برای آنها مشکل ساز شود .

 

 

مسولان نظارتی شهرستان قشم باید برای سلامتی مردم و اجرایی شدن شعار سال اقتصادمقاومتی ، اقدام و عمل جلو ورود این کالاهای مصرفی را بگیرند چرا که محصولات داخلی قربانی این محصولات تاریخ گذشته هستند .

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان