منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۶
شناسه خبر: 191671
گروه :خبر

عراقچی گفت: توافق نهایی بیش از 20 صفحه متن اصلی و حدود 40 تا ۵۰ صفحه مجموعه ضمائم آن است که قسمت‌های مختلف این متن و ضمائم آن هنوز در پرانتز است، بعضی موارد مورد اختلاف است، ولی کار پیش می‌رود، اما خیلی کند و آهسته.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید عباس عراقچی پیش از ترک وین در خصوص نحوه برگشت پذیری تحریم‌ها و زمانبندی لغو تحریم‌ها گفت: برگشت پذیری یک اصل مهمی است که هر دو طرف روی آن نظر دارند، بنای ما در این مذاکرات بر بی اعتمادی است و این یک واقعیت است. ما به هیچ وجه به طرف مقابل اعتماد نداریم، طرف مقابل هم اعتماد ندارد و لذا همه ترتیبات در توافق به گونه‌ای خواهد بود که هر طرف اگر احساس کند که طرف مقابل دارد تعهدات را نقض می‌کند، بتواند برگردد و دوباره آنچه را که قبل از توافق وجود داشته اجرا بکند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: ما همه تمهیدهای لازم را  پیش‌بینی کردیم که این اتفاق برای ما هم بیفتد. طرف مقابل هم درباره تحریم‌های خودش به طور طبیعی چنین تمهیدهایی را خواهد داشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران درباره ۲ روز مذاکرات فشرده هسته‌ای در وین گفت: ما یک دور دیگر جلسه با مجموعه 1+5 در سطح معاونان در وین داشتیم و جلسات دوجانبه در حاشیه این جلسات با هیات‌های روسیه، چین و مجموعه کشورهای اروپایی و آمریکا برگزار شد. یک دور دیگر در کلیات مسایل و راه‌حل‌هایی که در لوزان به دست اوردیم، مروری صورت گرفت.

عراقچی با اشاره به اینکه در کنار جلسات معاونان، کار نگارش متن هم ادامه پیدا کرد، افزود:چندین جلسه کارشناسی برگزار شد که همچنان پس از رفتن ما جلسات کارشناسی ادامه خواهد داشت.

عراقچی با بیان اینکه در سطح معاونان هم روی متون اصلی کار بیشتری صورت گرفت، تاکید کرد:به هر حال کار سخت و پیچیده‌ای است و کار خیلی کُند پیش می‌رود.این موضوع حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خودش را دارد، ولی به هر حال مشغول هستیم.

* توافق ۵ ضمیمه دارد

وی درباره مشخصات متن و ضمائم متن در حال نگارش، گفت: توافق نهایی اگر به آن برسیم، یک متن اصلی خواهد داشت و فکر می‌کنم تا 5 ضمیمه برای آن پیش بینی شده است. یک ضمیمه مربوط به بحث تحریم‌ها است و همه جزییاتی که مربوط به تحریم‌ها می‌شود، قوانینی که برداشته می‌شود و تاثیر این قوانین در عمل، همه اینها با جزییات در ضمیمه بحث خواهد شد.

وی افزود: یک ضمیمه مربوط به بحث‌های فنی و ابعاد مختلف مربوط به هسته‌ای است، اینکه در تصمیماتی که گرفته شده و راه‌حل‌هایی که در لوزان به دست آمده چگونه در عمل اجرا می شود.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت :یک ضمیمه دیگر در خصوص همکاری‌های صلح آمیز هسته‌ای با ایران خواهد بود، اینکه کشورها در چه حوزه‌هایی می‌توانند با ایران همکاری کنند. در حوزه‌های مربوط به راکتورهای آب سبک قدرتی، نیروگاه‌ها و راکتورهای تحقیقاتی، آب شیرین کن هسته‌ای، تحقیق و توسعه، گداخت هسته‌ای و همه مسائلی که در حوزه صلح‌آمیز هسته‌ای قرار می‌گیرد در این ضمیمه شرح داده خواهد شد.

وی گفت: ضمیمه دیگری خواهیم داشت در خصوص کمیسیون مشترکی که قرار است تشکیل شود، نحوه و قوانین کارکرد آن و اینکه چگونه و به چه مسائلی رسیدگی خواهد شد. در همه موضوعات مورد توافق و در نهایت ضمیمه آخر هم مربوط به برنامه اجرایی خواهد بود، اینکه اقداماتی که دو طرف باید انجام بدهند در چه جدول زمانی صورت خواهد گرفت.

*متن ۲۰ صفحه‌ای با ۴۰ تا ۵۰ صفحه ضمیمه

عراقچی تاکید کرد: آنچه که محصول نهایی خواهد بود یک سند بسیار مفصل و ریزی خواهد بود حدود بیش از 20 صفحه متن اصلی و حدود 40 تا  50 صفحه مجموعه ضمائم است و کلمه به کلمه این سند جای بحث و بررسی دارد و کلمه به کلمه آن بعضا مورد مشاجره و منازعه و اختلاف نظر است. قسمت‌های مختلف این متن و ضمائم آن هنوز در پرانتز است، بعضی موارد مورد اختلاف هست، ولی کار پیش می رود، اما خیلی کند و آهسته.

عراقچی گفت :در هر جلسه تلاش ما این است که تعداد پرانتزها را کمتر کنیم.

وی افزود: ممکن است یک یا دو ساعت بحث کنیم و فقط یک پرانتز برداشته شود و روی یک پارگراف و روی یک جمله بتوانیم توافق بکنیم.

وی با اشاره به اینکه این کار حساسیت‌های بسیار حقوقی، فنی و هم سیاسی دارد، گفت: در نگارش متن یک موضوعی از لحاظ فنی حل می‌شود، اما از لحاظ سیاسی حل نمی‌شود، یک موضوع از لحاظ سیاسی و فنی حل می‌شود، اما از نظر حقوقی مشکل دارد، در اینجا باید حقوقدانان نظر بدهند.

عراقچی تاکید کرد: انشاء‌الله اگر بتوانیم جمع بندی کنیم هموطنان عزیز خواهند دید که یک مجموعه مفصلی خواهد بود از متن‌های مختلف در ابعاد مختلف که روی کلمه به کلمه اش بحث و دقت نظر شده است.

عراقچی در پایان این گفتگو افزود: مذاکرات تا دهم تیر حتما ادامه خوهد داشت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان