منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴
شناسه خبر: 292970
گروه :خبر
چشمه
 

جاذبه های گردشگری هرمزگان:

بناب روستایی با جاذبه های گردشگری

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان روستای سرسبز بناب،بعد از رودخانه وچشمه ها ی آب آن که مکان هایی دنج و مناسب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بناب یکی از روستاهای استان هرمزگان ، ازتوابع شهرستان بندر خمیر و شهر رویدر می باشد.این روستا در شمال غربی استان هرمزگان واقع شده است. فاصله این روستا تا مرکز استان ۱۵۰کیلومتر و تا مرکز شهرستان ۹۵کیلومتر می باشد. تمام مردم این روستا شیعه هستند اساس اقتصاد رویدر بیشتر بر کشاورزی و تجارت و دامداری استوار است.

 

 

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان هرمزگان روستای سرسبز بناب،بعد از رودخانه وچشمه ها ی آب آن که مکان هایی دنج و مناسب را برای تفریح و استراحت بوجود آورده اند، وجود نخلستان های انبوهی است که از ابتدای ورودی روستا تا چشمه اصلی آب که اصطلاحاً به آن گم گفته می شود کشت شده اند یا به صورت خود رو رشد و نمو نموده اند. این روستا دارای چشمه آب بزرگی می باشدکه به همین دلیل بناب نام گرفته است. بناب به معنی بن آب می باشد، چشمه آب این روستا،آب نخل های خود روستا و رویدر را تامین می کند.

 

 

این نخل ها همانند هلال، بناب را در بر گرفته اند و یک منظره ی خیلی زیبایی را به وجود آورده اند. شایان ذکر است که در قسمت جنوبی روستای سرسبزم بناب دو کوه صخره ای بلند وجود دارند که در گویش محلی به آن دول لا پرگفته می شود و وجه تسمیه آن نیز به سبب این است که این صخره ها دو لایه هستند. راه ورودی بناب یعنی تنگه بناب از میان این دو صخره می گذرد. صخره ای که سمت شرق تنگه قرار گرفته به دول لا پر درکرتو و صخره ای که درسمت غرب این تنگه قرار گرفته به دول لا پرهو ان خو معروفند.

 

 

زبان مردم روستا اَچَمی یا اَچُمی هست،زبان اَچَمی یا اَچُمی از گویش‌های به جا مانده از زبان فارسی پهلوی مربوط به دوره ساسانیان و پیش از آن می‌باشد، واز زبان اصلی مردمان جنوب است.

 

 

کوه های بلند این روستا داری انواع زیادی داروهای گیاهی مانند آویشن کریشک گل گاو زبان گنوزه َمور و … است و درختانی مانند برکو(بنه) کسور اخور(بادام وحشی) و ترشه که این درختان 2ماه از سال ثمر می دهند و جمع آوری آن کار بسیار مشکلی است.

 

در گذشته این نخلستان یک جنگلی بود که دارای حیوانات وحشی مانند خوک، گراز، گوزن،  آهو، پرندگان شکاری و درختان میوه مانند تلخو، غارگی، انبه، لیمو، سپستان، انگور، تورنج و … که رونق زندگی بسیاری از روستا نشینان بوده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است