منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
شناسه خبر: 215405
گروه :خبر
13940606000215_PhotoA

بلومبرگ در گزارشی نوشت که مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره آمریکا پذیرفته‌اند که دیگر نمی‌توانند توافق را متوقف کنند و اکنون همه تمرکز آنها روی این موضوع است که فقط بتوانند آن را به رای بگذارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشریه بلومبرگ در گزارشی نوشت که مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 در کنگره آمریکا پذیرفته اند که دیگر نمی‌توانند توافق را متوقف کنند و اکنون همه تمرکز آنها روی این موضوع است که از «فیلی باستر» جلوگیری کنند و فقط بتوانند آن را به رأی بگذارند.

فیلی‌باستر یک روند قانونی خاص کنگره آمریکا است که بر مبنای آن، اگر سناتور یا نماینده‌ای مخالف رأی‌گیری در خصوص یک مطلب باشد، به جایگاه می‌رود و تا پایان وقت مقرر جلسه صحبت می‌کند و چون کسی اجازه قانونی قطع کلام وی را ندارد، عملاً رأی‌گیری ناکام می‌ماند.

حالا بلومبرگ نوشته که جمهوری‌خواهان مخالف توافق در پی به دست آوردن بیش از 60 رأی هستند تا طرح دموکرات های موافق توافق را در فیلی‌باستر کردن رأی‌گیری طرح ایران ناکام بگذارند.

قضیه از این قرار است که تنها اگر بیش از 60 قانون‌گذار، مخالف ادامه صحبت‌های یکی از اعضای کنگره باشند، از نظر قانونی می‌توان جلوی فیلی‌باستر را گرفت و رأی‌گیری کرد؛ اگر نقشه جمهوری‌خواهان بر آب شود و نتوانند مانع فیلی‌باستر دموکرات‌ها شوند، برجام بدون رأی‌گیری راهی کاخ سفید می‌شود و در عمل، توافق ایران و 1+5 به تصویب نظام آمریکا می‌رسد.

بلومبرگ بر اساس اتمسفر غالب بر سنای آمریکا نوشته که جمهوری‌خواهان از کسب 67 رأی مخالف توافق و رد برجام ناامید شده‌اند و تمام تلاش خود را به کسب حداکثر 61 رأی و جلوگیری از فیلی‌باستر معطوف کرده‌اند تا حتی در صورت تصویب برجام، صدای مخالفت آنها شنیده شده باشد.

این نشریه آمریکایی، صحبت‌های دیروز «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا و از مخالفان شهیر توافق را هم به عنوان شاهدی بر مدعای خود آورده؛ کورکر گفته بود که بلند شدن 67 دست مخالف با توافق در سنا «خیلی بعید» است.

از سوی دیگر، شنیده‌ها حاکی است که سران کاخ سفید هم از ایده فیلی‌باستر حمایت می‌کنند تا دیگر رئیس‌جمهور مجبور به وتوی رأی مخالفان نشود و برجام بدون دردسر تصویب شود.

بلومبرگ علت اصرار جمهوری‌خواهان بر برگزاری رأی‌گیری محکوم به شکست را هم موشکافی کرده و نوشته که آنها در پی کسب منافع سیاسی از این شکست هستند تا بتوانند در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، رأی مردم را به خود جلب کنند؛ داغ شدن موضوع توافق هسته‌ای در سنای محلی دو ایالت اوهایو و پنسیلوانیا که رأیی تعیین‌کننده دارند، جمهوری‌خواهان را به ادامه مخالفت با برجام ترغیب کرده است.

بلومبرگ به قصد جمهوری‌خواهان برای تصویب چند طرح تحریمی جدید علیه ایران پس از تصویب احتمالی برجام هم پرداخته و نوشته که مشخص است این طرح‌ها، شانس تبدیل به قانون را ندارند ولی جمهوری‌خواهان می‌خواند از این طریق، قضیه توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را از نظر سیاسی داغ نگاه دارند.

این نشریه آمریکایی به عواقب وتوی مخالفت کنگره از سوی اوباما هم پرداخته و نوشته که این کار، راه رئیس‌جمهور بعدی برای از بین بردن توافق را هموارتر می‌کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است