منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۹
شناسه خبر: 319542
گروه :خبر
13901013120615_PhotoA

مجلس طی مصوبه‌ای اختیار چندین ساله وزارت بهداشت به‌ عنوان مرجع تأییدکننده گواهی حلال فرآورده‌ها را به سازمان استاندارد واگذار کرد؛ این در حالی است که وزارت بهداشت معتقد است سازمان استاندارد امکانات و تخصص تشخیص حلّیّت غذا را ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس؛ مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران در نیمه دوم سال 90 در شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مصوب و اساسنامه آن در تیرماه سال 91 به تصویب وزیر بهداشت وقت رسید.

مهم‌ترین وظیفه این مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران بررسی مواد غذایی و دارویی وارداتی ازنظر حلیت و حرمت است.

بهمن‌ماه سال گذشته رسول دیناروند درباره مجوز نشان غذایی حلال گفته بود: دولت مرکز تحقیقات حلال را برای سازمان غذا و دارو تصویب کرده‌ است و در واقع مجوز حلال بودن یا نبودن به عهده ما است؛ بنابراین هرجایی که متولی صدور مجوز است همان سازمان باید ارزیابی حلال را نیز انجام دهد.

وی در خصوص جهانی‌شدن لگوی حلال ایران اظهار کرد: همواره صاحب لگو به آن اعتبار می‌بخشد. سازمان جهانی بهداشت سازمان غذا و دارو را به‌عنوان یک سازمان نظارتی معتبر به رسمیت می‌شناسد همچنین آزمایشگاه مرجع کنترل از طرف who به‌عنوان آزمایشگاه مجاز بین‌المللی به رسمیت شناخته‌شده است بنابراین اعتبار سازمان غذا و دارو پشت این نشان خواهد بود.

این در حالی است که هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی مجلس مصوب کردند تا سازمان ملی استاندارد ایران را تنها مرجع رسمی اعطای نشان استاندارد حلال در کشور باشد و در مورد ذبح و صید حلال، رعایت ماده 6 قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید نظارت کند.

طبق مصوبه خانه ملتی‌ها، کارشناسان سازمان ملی استاندارد ایران مجاز شدند به دستور سازمان به محل‌های تولید، بسته‌بندی، تمرکز، عرضه و فروش کالاها و یا خدمات مشمول استاندارد اجباری وارد شوند و به بازرسی و نمونه‌برداری بپردازند.

همچنین مقرر شد آزمایشگاه‌های سازمان ملی استاندارد ایران جز در مورد کالاهای سلامت‌محور خاص که به تصویب شورای عالی استاندارد می‌رسد و نیز موارد نظامی، دارویی، هسته‌ای و پرتویی در زمینه‌های تعیین ویژگی کالاها و انطباق آن با استانداردهای مربوط، ضوابط فنی و تنظیم کردن وسایل سنجش، به‌عنوان آزمایشگاه‌های مرجع در کشور شناخته ‌شوند.

بهروز جنت رئیس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو دراین‌باره گفت: متأسفانه این مصوبه مجلس موجب تداخل کامل شرح وظایف سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو می‌شود که مطمئناً سلامت مردم را تحت شعاع قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با ارائه لایحه‌ای از سوی دولت نقاط تاریک این مصوبه را برطرف کنیم.

جنت با اشاره به پیچیده بودن روند تشخیص حلیت یک فراورده گفت: تشخیص حلال یا حرام بودن یک فراورده کار بسیار پیچیده‌ای است که ما تمامی تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و تخصص تشخیص این روند را در اختیارداریم که بعید می‌دانم سازمان استاندارد بتواند به این دقت و کیفیت بر این موضوع نظارت و ارزیابی داشته باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است