منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۴ - ۰:۰۹
شناسه خبر: 222818
گروه :خبر
13940631000889_PhotoA

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی ضمن اشاره به ورود برخی دانشجویان غربی به فضای دانشگاهی ایران آن‌را ناشی از تلاش‌های حسن روحانی، رییس جمهور فعلی نامید که غالبا از لزوم تماس با غرب صحبت می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه آمریکایی «کریسشن ساینس مانیتور» در گزارشی پیرامون بورسیه چند شهروند آمریکایی برای حضور در دانشگاه تهران و مطالعه در رشته زبان فارسی و ایران شناسی نوشت: حتی با وجود انزجار [برخی] نسبت به برجام در ایران و آمریکا گام‌های اولیه برای دیپلماسی آموزشی بین دو کشور به آهستگی برداشته شده است.

بر اساس این گزارش، 5 دانشجوی آمریکایی این هفته تحصیل در دوره ایران شناسی را در دانشگاه تهران و در مکانی آغاز نمودند که پیشتر  به شهروندان آمریکایی روادید ارائه نمی‌شد و حال علاوه بر آن‌ها، سه ‌آمریکایی دیگر نیز در کلاس‌های زبان فارسی دانشگاه تهران ثبت نام کرده‌اند. علاه بر این دانشجویان آمریکایی،  5 دانشجوی انگلیسی و یک کانادایی نیز در دانشگاه تهران پذیرفته شده‌اند.

این روزنامه نوشت: «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که به ایرانیان شرکت کننده در انتخابات قول رهایی از تحریم‌ها را داده بود، غالبا از نیاز به تعامل با غرب صحبت می‌کند و هفته گذشته نیز در این زمینه گفت، توافق هسته‌ای به معنای پایان راه نیست بلکه آغاز روابط بهتر با کشورهای مختلف است.

به نوشته کریسشن ساینس مانیتور، البته هنوز سخنان ضد آمریکایی در ایران چندان تغییری نیافته و رهبر انقلاب این کشور نیز اخیرا از نفوذ فرهنگی، سیاسی خبر داده بود.

« مهدی آهویی» از مقام‌های امور دانشگاهی ایران در زمینه برنامه پذیرش دانشجویان خارجی در این زمینه گفت: «به نظر می‌رسد تغییرات صورت گرفته بخشی از سیاست روحانی برای تغییر و تحول در حوزه  دانشگاهی کشور است. البته من نمی‌دانم که این مسئله پیرو توافق هسته‌ای بوده است یا خیر. به هر حال تغییراتی صورت گرفته است.»

کریسشن ساینس مانیتور نوشت: حضور غربی‌ها به ویژه اتباع آمریکایی در ایران بعد از وقوع انقلاب در سال 79 میلادی موضوعی حساسیت برانگیز بوده است. البته در دوران «محمد خاتمی» رئیس جمهور پیشین اصلاح طلب ایران تغییراتی در حوزه دانشگاهی ایجاد شد اما با روی کار آمدن «محمود احمدی نژاد» دیگر رئیس جمهور این کشور رشد در این زمینه کاسته شد.

این روزنامه در خاتمه مدعی شد که فضای امروز ایران متفاوت‌تر از گذشته از لحاظ دیدگاه ضد آمریکایی شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است