منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۸
شناسه خبر: 204074
گروه :خبر
Friday-Prayers-1

با گذشت بیش از ۷ سال از شهرستان شدن بشاگرد، کماکان این شهرستان فاقد امام جمعه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بشاگرد نیوز، بشاگرد از آن دست مناطقی است که تقریبا صد درصد مردم آن دارای مذهب تشیع بوده و ساکنان این منطقه در مناسبت‌های مذهبی همواره حضور پرشور و پررنگی را دارند.

 

بشاگرد در سال ۸۸ سرانجام از جاسک مستقل و به عنوان یک شهرستان جدید در  شرق استان هرمزگان مطرح شد، که در این بین مردم این شهرستان انتظار داشتند ارگان‌ها و نهاد‌های دولتی یکی پس از دیگری در این شهرستان استقرار یافته و فعال شود.

 

در کنار انتظار برای فعال سازی و استقرار نهادهای دولتی، تعیین نماینده ولی فقیه و امام جمعه مرکز شهرستان بشاگرد(سردشت بشاگرد) نیز از دیگر انتظارات بوده و نکته قابل توجه این است که تاکنون این شهرستان بدون امام جمعه و مسجد جامع باقی مانده است.

 

نمازجمعه؛ از شیوه های زیبا و دلپذیر عبادت به شمار می رود که از سوی دین مبین اسلام به منظور تحقق آرمان های اجتماعی، تشریع گردیده است. نمازجمعه علاوه بر اهداف عبادی و تربیتی، رویکردی به حکمتها و مصلحتهای اجتماعی هم چون وحدت و همدلی، تعاون و برادری، عدالت و انصاف، و صلح و همزیستی دارد.

 

نمازگزاران هر شهر و دیار، در زمان و مکان معیّن به هم می پیوندند، و با حضور قلب و رعایت طهارت و نظافت، وبلکه با ظاهری آراسته و عطرآگین، صف های خود را استوار می سازند و به سخنان امام جمعه گوش فرا می دهند. سخنانی که همگان را به تقوا و رستگاری فرا می خواند، آحاد جامعه را از شرایط و وضعیت یکدیگر آگاه می سازد، ونیرو و توان آنان را جهت رفع مسائل و مشکلات جامعه اسلامی بسیج می کند.

 

حضرت امام خمینی قدس سره درباره نمازجمعه در کتاب تحریر الوسیله چنین می فرماید: سزاوار آن است که امام جمعه در خطبه اش مسائل مربوط به مصالح دینی و دنیایی مسلمانان، حوادث خوب و بد و شرایط مساعد و نامساعد جامعه مسلمان، مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که در استقلال و کیان مسلمانان مؤثر است، و هر آن چه که مسلمانان در معاد و معاش به آن نیازمندند، تذکر دهد.

 

هم چنین شایسته است که امام جمعه، چگونگی رفتار و کردار با کشورها و جامعه های غیرمسلمان را با نمازگزاران در میان گذارد و آنان را از توطئه ها و دخالت های برخی کشورهای بیگانه در امور سیاسی و اقتصادی مسلمانان آگاه سازد. خلاصه آن که نمازجمعه و خطبه های آن از گردهماییهای بس عظیم مسلمانان هم چون حج و اعیاد فطر و قربان است که از شرایع بسیار مهم اسلام به شمار می رود.

 

نظر به اهمیت خطبه های نمازجمعه و مضمون و محتوای آنها، در احکام نمازجمعه آمده است که گوش کردن مردم به خطبه ها، موافق احتیاط و بلکه واجب است.

 

هم چنین اقتضای احتیاط، سکوت و صحبت نکردن در حین ایراد خطبه هاست. هم چنان که توصیه شده است شنوندگان در حال ایراد خطبه ها، روبروی امام بنشینند و روی خود را بیش از آن چه که در نماز جایز است، این سو و آن سو نگردانند.

 

امام جمعه؛ امامت جمعه در جهان شیعه و ایران سابقه دور و زیادی دارد و بعضی از علما و مراجع که آن را از نظر فقهی واجب می دانستند بطور غیررسمی بعنوان امام جمعه به اقامه آن می پرداختند. اما امامت رسمی آن از ناحیه حکومتهای وقت بوده است که نمونه بارز آن در بعد از انقلاب است که افرادی بعنوان امام جمعه در شهرها متولی این امرند.

 

امام جمعه دائم از طرف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور (تحت اشراف رهبر) انتخاب می شود. امام جمعه دائم می‌تواند یک یا چند نفر را بعنوان امام جمعه موقت همان شهر انتخاب کند. امام جمعه دائم مراکز استانها از طرف ولی فقیه یا رهبر حکومت اسلامی-شیعی انتخاب و مشروعیت پیدا می‌کند و نماینده ولی فقیه در آن استان یا شهرستان نیز می باشند.

 

نماینده ولی فقیه؛ شخصی است که ازسوی رهبر جمهوری اسلامی ایران به عنوان ناظر و یا نماینده به یک اداره دولتی یا ملی مامور می‌شود.

 

همچنین ولی فقیه در همه شهرهای ایران و شهرهای مهم دنیا نماینده دارد که بیشتر مسئولیت ابلاغ مناسبت‌ها و مسائل دینی و همچنین فرهنگی را برعهده دارند.

 

نماینده ولی فقیه در هر شهر، بخش یا شهرستان، معمولاً امام جمعه دائم شهر مربوطه آن است که با حکم ولی فقیه انتخاب می شود.

 

امام جمعه مرکز استان نماینده ولی فقیه در استان مربوطه نیز هست.

 

نماینده ولی فقیه مسئول جمع‌آوری وجوهات شرعی ازقبیل خمس و زکات نیز هست.

 

مسجد جامع؛ در ایران به مسجد جامع، مسجد جمعه و مسجد آدینه هم گفته می شود و می‌توان گفت که تمام شهرهای ایران، مسجدی با نام مسجد جامع دارند.

 

پیرامون شهرستان بشاگرد ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این شهرستان علاوه بر برخورداری از ده‌ها روحانی در سطوح علمی مختلف، از یک حوزه علمیه برخوردار است که سالانه تعداد قابل توجهی طلبه از آن فارغ التحصیل می‌شوند.

 

اکنون مردم بشاگرد باید تا کی برای برپایی اولین نماز جمعه در این شهرستان انتظار بکشند.

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی