منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۰
شناسه خبر: 299781
گروه :خبر
687409

یک پژوهشگر دینی گفت: صله رحم مانند صدقه در رفع بلا و گرفتاری‌ها تاثیرگذار است و بسیاری از مشکلات دنیایی با کمک گرفتن از آثار مادی و معنوی صله رحم حل می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ قنبر علی صمدی، درباره انجام صله رحم در ایام نوروز گفت: دیدار با اقدام و خویشاوندان نزدیک از وظایف دینی ما است که در قرآن و روایات به این مسئله بسیار توصیه شده است به این دلیل که آثار و ثمرات تربیتی زیادی دارد.

وی در ادامه افزود: امام صادق(ع) نوروز را به عنوان عید الفرس بیان می‌کنند، عید کهنی که ایرانی‌ها پیش از اسلام نیز به آن اهتمام داشته‌اند و اسلام عید نوروز از جمله دید و بازدیدهای آن را تایید کرده است.

قرآن به صله رحم تاکید ویژه دارد
این پژوهشگر دینی با اشاره به اینکه قرآن به صله رحم با اقارب به ویژه پدرو مادر تاکید ویژه دارد، افزود: سالمندان و بزرگان در ایام نوروز چشم انتظار فرزندان خود هستند و اهمیت این موضوع پس از ربوبیت خداوند در قرآن مطرح شده است.

صمدی، تصریح کرد: در سخنان پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نیز صله رحم و نیکی کردن به اقوام بسیار بیان شده است به این شکل که کسانی که وضع مالی مناسبی دارند به اطرافیان خود کمک مالی کنند یا حداقل از نظر عاطفی کمبود اقوام خود را رفع کنند.

صله رحم اثرات اجتماعی و تربیتی دارد
وی در ادامه افزود: امام حسن(ع) در وایتی می‌فرمایند: «کسانی که وضع رفاهی خوبی دارند زکات ثروت خود را بپردازند»؛ این افراد بهتر است به همسایگان و اقوام خود کمک کنند به این دلیل که این موضوع آثار اجتماعی و تربیتی برجای می‌گذارد.

پژوهشگر پژوهشکده بین المللی جامعه المصطفی تاکید کرد: در این باره حضرت علی(ع) می‌فرماید: «به اقوام خود اکرام کنید و توجه ویژه داشته باشید»؛ این به معنی قوم پرستی نیست بلکه به معنای احترام گذاشتن به آنان است تا شاید نیازی از اقوام برطرف شود.

وی ادامه داد: همچنین پیامبر اسلام(ص) می‌فرماید: «قبل از اینکه اقوام به شما نیاز داشته باشند خودتان به آنان نیاز دارید به این دلیل که اقوام پرو بال شما هستند»؛ به این دلیل که اگر شما نیازی داشته باشید اولین کسی که به کمکتان می‌آید اقوام هستند.

افزایش طول عمر از برکات صله رحم است
صمدی با اشاره به اینکه صله رحم آثار دنیوی و اخروی دارد، گفت: از جمله آثار دنیوی این است که معاشرت با فامیل در افزایش الفت در میان اعضای خانواده تاثیرگذار است؛ در شرایط امروزی که با وسایل ارتباط جمعی هر کسی در لاک خود فرو رفته و ارتباطات کم رنگ شده است، دید و بازدیدها سبب می‌شود روابط انسانی میان خواهر و برادر و اقوام بیشتر شود، حتی آثار پزشکی نیز برجای می‌گذارد و طول عمر از برکات آن است.

صله رحم بر افزایش روزی انسان اثرگذار است
وی ادامه داد: پیامبراکرم(ص) می‌فرماید: «صدقه دادن ۱۰ ثواب، قرض دادن ۱۸ ثواب، روابط خوب با برادران دینی ۲۰ ثواب و صله رحم ۲۴ ثواب اخروی دارد»؛ همچنین امام سجاد فرموده‌اند: «هر کسی که می‌خواهد رزقش زیاد شود صله رحم داشته باشد» به این دلیل که بسیاری از بیماری‎‌ها و مشکلات ریشه روانی دارد که با آمیختگی بیشتر با خویشاوندان و گسترش‌های ارتباطات بسیاری از مشکلات روانی برطرف می‌شود و درواقع بسیاری از مشکلات با کمک گرفتن از آثار مادی و معنوی صله رحم حل می‌شود.

برای رفع بلا و رد گرفتاری‌ها صله رحم کنید
پژوهشگر پژوهشکده بین المللی جامعه المصطفی با بیان اینکه در بسیاری از احادیث مطرح شده که برای رفع بلا و رد گرفتاری‌ها صله رحم کنید، خاطرنشان کرد: صله رحم مانند صدقه در رفع بلا تاثیرگذاراست؛ در روایات ائمه اطهار کسانی را که صله رحم نمی‌کنند و قطع ارتباط انجام داده‌اند تحریم شده‌اند یعنی شما حق ندارید با آنان رفاقت کنید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی