منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
شناسه خبر: 230418
گروه :خبر
13940323000788_PhotoA

رویترز طی گزارشی نوشت: دولت روحانی پس از 2 سال سیاست‌های انقباضی به سیاست‌های انبساطی روی آورده است اما این بسته جدید خروج از رکود، مشکلات اصلی که اقتصاد این کشور را به رکود کشانده است، حل نمی‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، خبرگزاری انگلیسی رویترز پس از انتشار بسته جدید خروج از رکود دولت طی گزارشی به آن پرداخت و نوشت: دولت ایران پس از 2 سال سیاست‌های انقباضی برای کاهش تورم، با هدف خروج از رکود اقتصادی، روز شنبه بسته پیشنهادی برای کاهش نرخ سود بانکی و ترغیب بانک‌ها به وام‌دهی را منتشر کرد.

به نوشته این گزارش، اقتصاد ایران از زمان توافق هسته‌ای در ماه جولای دچار رکود شده است چراکه مصرف‌کنندگان منتظر رفع تحریم‌ها و ورود برندهای بین‌المللی هستند. مقامات ایرانی هشدار داده‌اند که اقتصاد کشور امسال یا رشد اقتصادی ندارد یا وارد رکود می‌شود.

بسته جدید شامل کاهش نرخ سود بانکی، افزایش تسهیلات بانکی به منظور تحریک تقاضای عمومی و کاهش نرخ استقراض بین بانکی و ذخیره قانونی مقرر است.

دولت حسن روحانی زمانی‌که در سال 2013 روی کار آمد، با تورم بیش از 40 درصدی مواجه بود و به سرعت برای مهار نرخ تورم، سیاست‌های مالی و پولی انقباضی در پیش گرفت.

از آن زمان، نرخ تورم به کمتر از 15 درصد کاهش یافته است و تاحدی برای دولت راه گریز ایجاد کرده است تا برای کمک به اقتصاد سیاست‌های انبساطی در پیش بگیرد.

به گفته اقتصاددانان، پیشنهاد‌های جدید، برای احیای اقتصاد آسیب‌دیده از تحریم‌های اقتصادی و مخارج بی‌ملاحظه دولت پیش، کافی نخواهد بود.

مهرداد عمادی اقتصاددان مرکز مشاوراتی بتاماتریکس در لندن گفت: «دولت تلاش می‌کند تا از بخش بانکداری برای تزریق بخشی از اعتبارات به اقتصاد استفاده کند و از این طریق بخش خصوصی را به استقراض برای پروژه‌ها ترغیب کند.»

وی افزود: «این اقدام مشکلات اصلی که اقتصاد را به رکود کشانده است، حل نمی‌کند… این امر به واکنش مثبت بخش خصوصی به کاهش هزینه‌های استقراض وابسته است. »

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است