منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۰
شناسه خبر: 288563
گروه :خبر
643212

روزگاران قطره ی آب شیرین همچون جان عزیز و شیرین بود و برکه ها برای مردم جنبه ی کاملا حیاتی داشتند. برکه ها از آب باران، پر می شدند و مردم با مشک و حلبی و ظروف سفالین، آب را به منازل خود می بردند. بندرعباس دارای 17 برکه بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،تا سال 1330 خورشید آب آشامیدنی مردم بندرعباس عمدتاٌ از برکه هایی تأمین می شد که در گوشه و کنار شهر قرار داشتند در آن روزگاران قطره ی آب شیرین همچون جان عزیز و شیرین بود و برکه ها برای مردم جنبه ی کاملا حیاتی داشتند برکه ها از آب باران، پر می شدند و مردم با مشک و حلبی و ظروف سفالین، آب را به منازل خود می بردند در حمل آب، زنان و دختران جوان سهم بیشتری داشتند، آنان ظروف سفالین را بر سر می گذاشتند و به صورت انفرادی یا دسته جمعی و گروهی شتابان و شادمان راه خانه ها را در پیش می گرفتند.

 

برای مردان بهترین وسیله حمل آب، حلبی بود که به دو سر چوبی محکم به طول تقریبی دو متر آویختند و میانه چوب را روی شانه قرار می دادند و روانه می شدند. چنان چوبی را اصطلاحاٌ کَندِر “kander” می نامیدند.

 

عده ای که غالبا زن بودند از راه فروش آب، امرار معاش می کردند، آنها در نقطه ای در شمال بازار بزرگ و قدیمی شهر، اجتماع می کردند و کالای خود را عرضه می نمودند و خود، آب را به منازل مشتریان می رساندند و بهاء آن را دریافت می نمودند در سال 1327 خورشیدی قیمت هر مشک بزرگ آب 3 ریال و هر کندر آب شامل دو حلبی، 5 ریال بود.

 

بعضی از فروشنده ها هم آب بر دوش، در شهر می گشتند و با صدای بلند حضور خود را به آگاهی مردم می رساندند. از چنان آبی که با چنان زحمتی بدست می آمد تنها در آشامیدن و پختن غذا استفاده می شد و آب مورد نیاز برای مصارف خارجی از چاه معمولا در هر خانه ای وجود داشت “آب شور” تأمین می گردید، همین که آب برکه ها تمام می شد، دل ها و دیده ها به سوی نای بند آبادی کوچکی در 3 کیلومتری مشرق شهر که دارای چاه های آب شیرین بود دوخته می شد.

 

آب چاه های نای بند با دشواری بیشتر به شهر می رسید و طبیعی است با قیمت بیشتری به فروش می رسید. فاصله 3 کیلومتری بین شهر و نای بند شن زار و صعب العبور بود و آب غالبا به وسیله شتر و الاغ و بعضا بر سر دوش زنان و مردان آب کش حمل می گردید.

 

از سال 1330 خورشیدی که آب لوله کشی از چاه های “ایسین” واقع در 24 کیلومتری شمال شهر دامنه جنوبی کوه گنو تأمین و وارد شهر شد، برکه ها اعتبار خود را تدریجا از دست دادند تا آنجا که با توسعه ی شهر و افزایش جمعیت همه ی برکه ها در محاصره خانه ها قرار گرفتند و متروک ماندند و به زباله دانی تبدیل گشتند و سنگهای به کار رفته در آن ها به تاراج رفت و امروز چهره در هم ریخته و غم انگیز بعضی از آن ها که به کلی از بین نرفته اند در لا به لای خانه ها و حاشیه آبگیر ها پنهان مانده است.

 

ساختمان برکه ها از سنگ و ساروج و شکل ظاهری که غالبا استوانه ای با سقف گنبدی و قطر بین 10 تا 20 متر و عمق متوسط 6 متر بود. هر برکه چند درگاه داشت که هم از درگاه ها آب باران وارد می شد و هم مردم با “دلو” از آنجا آب را بالا می آوردند.

 

برکه ها همچنین دارای تعدادی پله سنگی صاف و هموار بودند که به طور افقی در بدنه برکه ها کار گذاشته بودند و از آن ها برای رفتن به داخل برکه و لای روبی استفاده می شد و عرض پله ها حدود 40 و طول آن حدود 60 سانتی متر بود و تعداد برکه ها 17 عدد بوده است.

سنگ مورد نیاز را به وسیله “جهاز” از جزیره هرمز و ساروج را از روستای مجاور با الاغ و شتر می آوردند و هزینه مربوط را یک یا چند نفر از نیکوکار های متمکّن تأمین می کردند و در انخاب محل برکه ها دقت می شد که هر چه بیشتر در مسیر جریان سیل ها و آب هایی که از گوشه و کنار جاری می شد ساخته شوند.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است