منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۹
شناسه خبر: 313494
گروه :خبر
hormoz

مدیرکل دفترغلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از پیشنهاد این وزارتخانه به استان های شمالی کشور برای شناسنامه دار شدن برنج تولید داخل خبرداد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ کاوه خاکسار روز یکشنبه به ایرنا هدف از این پیشنهاد را جلوگیری از اختلاط بی رویه برنج با کیفیت محلی با ارقام داخلی ،وارداتی و برند سازی تولید داخل اعلام کرد.

وی گفت که استان های شمالی تولیدکننده اصلی برنج ( مازندران- گیلان) با تشکیل کارگروه مبارزه با اختلاط ، طرح شناسنامه دار شدن و صدور کد 16 رقمی برای این محصول راهبردی داخلی را پیگیری کنند.

وی افزود:درشرایط فعلی بیشترین اختلاط برنج درداخل کشور مربوط به اختلاط برنج محلی با ارقام پرمحصول داخلی است.

خاکسار گفت که اختلاط برنج با کیفیت محلی با مشابه خارجی به دلیل اختلاف ظاهری و کیفیتی برای مصرف کنندگان قابل مشاهده است و این کار کمتر از سوی متخلفان انجام می شود.
مدیرکل دفترغلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی افزود : اختلاط برنج با نگاه کاهش قیمت برای جلب مشتری در صورت اطلاع خریدارمانعی ندارد.

خاکسارنگرانی بهره برداری این حوزه از اختلاط را مربوط به مطلع نبودن خریداردانست و گفت : با وجود برخی نابسامانی در بازار برنج داخلی، اقبال مصرف کنندگان از ارقام داخلی رو به افزایش است که با بهینه سازی مصرف آب و ارتقاء سطح تولید باید نیاز مردم از تولید داخل تامین شود.
مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی میزان نیاز کشور به برنج را با سرانه مصرف 37 کیلوگرم حدود سه میلیون تن اعلام کرد و گفت : هم اکنون بیش 50 درصد از نیاز کشور از تولید داخلی و مابقی از محل واردات تامین می شود.

وی میزان تولید برنج داخل را یک میلیون و 700 هزارتن اعلام کرد و افزود : برای تنظیم بازار برنج باید حدود یک میلیون 200 هزار تن از نیاز کشور از محل واردات ارقام خارجی تامین شود.

وی مهمترین مشکل دراین حوزه را واردات بی رویه و بیش از نیازداخل درسنوات گذشته دانست واضافه کرد : درسنوات گذشته ( سال 92 و قبل از آن ) تا سقف دو میلیون تن برنج از خارج وارد شده بود که این مازاد واردات برنج خارجی تا حد زیادی بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد.
خاکساراظهارداشت : وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار در سال گذشته میزان واردات را تا 50 درصد کمتر از نیاز کشور انجام داد.

وی میزان واردات برنج خارجی را در سال قبل حدود 750 هزار تن اعلام کرد.

مازندران 220 هزار هکتار اراضی زیرکشت برنج دارد که سالانه 900 هزار تن برنج سفید در این اراضی تولید می شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور