منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
شناسه خبر: 250390
گروه :خبر
13940131000489_PhotoA

معاون علمی و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه‌ای برای تربیت پزشک دانشمند به معنای خالق علم در کشور وجود ندارد، گفت: این در حالی است که اکنون ۵۰۰ ایرانی دانشمند رده اولی در دنیا وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، رضا ملک زاده در کنگره پزشک پژوهشگر که صبح امروز با حضور وزرای بهداشت، علوم و معاون فناوری رئیس جمهور برگزار شد، گفت: نیاز داریم که برنامه‌ای برای آموزش و پرورش محقق و دانشمند داشته باشیم.

وی افزود: در طی سال‌های گذشته برنامه ای برای تربیت دانشمند به معنای خالق علم جدید نداشتیم.

معاون علمی و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: همه کشورهای پیشرفته دنیا از نیم قرن پیش آموزش دانشمند را آغاز کرده‌اند و اکنون ثمره ان را می چینند.

وی با بیان اینکه کشور نیاز به تربیت رهبران علمی دارد گفت: ما تحقیق کردیم و متوجه شدیم که در دنیا حدود 500 دانشمند رده اولی ایرانی وجود دارد و ما نیاز داریم که حداقل 50 نفر انها را در کشور داشته باشیم.

ملک زاده با اشاره به اصطلاح پزشک محقق، افزود: ما برنامه تعریف شده و حمایت شده ای از موضوع نداریم. نگاه کنید که در 50 سال گذشته در دنیا چقدر نوآوری بوده و سبب پیشرفت علم شده است.

وی با بیان اینکه در اکثر نقاط دنیا برنامه های مرتبط با پزشک محقق را خود موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها اجرا می‌کنند، گفت: ما فردی را می‌خواهیم که بیولوژی و کارکرد بدن انسان را را بیاموزد و بعد در زمینه سلامت نوآوری کند.

به گفته معاون علمی و فناوری وزارت بهداشت نیاز امروز کشور این است که یک درصد پزشکان در مسیر پزشک محقق حرکت کند.

وی در این زمینه گفت: چرا علوم پایه و بالینی از هم جداست؟ برای اینکه باید یک فردی باشد که آنها را پیوند دهد.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: کار در این مسیر دشوار است چون افراد باید از درآمد خود فاصله بگیرند و به آزمایشگاه بروند و بنابراین نیاز داریم که جوانانی که عشق و استعداد دارند را شناسایی کنیم.

وی به کشورهایی که این طرح را اجرا کرده‌اند گفت: سنگاپور به عنوان یک کشور کوچک از 25 سال پیش این برنامه را اجرا کرده و انگلستان یک برنامه مفصل دارد و در امریکا تنها از یک موسسه 19 نفر جایزه نوبل گرفته‌اند.

وی در پایان با انتقاد از برخی دانشگاه‌ها که همکاری لازم در این موضوع را ندارند گفت: دانشگاه تهران با این طرح ها مخالف است و امروز هم در این کنگره نماینده ای ندارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است