منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۷
شناسه خبر: 191907
گروه :خبر

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه پایگاه‌های تابستانی دانش‌آموزان رایگان است، گفت: امسال ۲۰ هزار پایگاه تابستانی برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان پیش‌بینی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش در مورد برنامه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان برگزار شد، اظهار داشت: مسئول تأمین اوقات فراغت، وزارت کشور و در استان‌ها، استانداری است و مدیران کل آموزش و پرورش یکی از اعضای شورای اوقات فراغت استان هستند.

وی با بیان اینکه مسئول تأمین اوقات فراغت فرزندان در طول تابستان، والدین هستند، افزود: خانواده‌ها باید برای اوقات فراغت فرزندانشان برنامه‌ریزی کنند و هیچ دستگاهی به صورت وظیفه‌ای و اجباری نمی‌تواند در این خصوص برنامه‌ریزی داشته باشد؛ تنها NGOها و دستگاه‌ها به عرضه برنامه‌ها می‌پردازند و خانواده‌ها براساس شرایط، ذوق و سلیقه انتخاب می‌کنند.

کفاش با بیان اینکه آموزش و پرورش در ایام تابستان جشنواره‌ها، یادواره‌ها و فینال مسابقات را برگزار می‌کند، افزود: در کنار این برنامه پایگاه‌های تابستانی را نیز برای دانش‌آموزان پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه شعار تابستان امسال «تابستان با نشاط با کسب یک مهارت» برنامه‌ریزی شده است، اضافه کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم تا در طول تابستان، دانش‌آموزان حداقل یک مهارت را یاد بگیرند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به آمار مقایسه‌ای فعالیت‌های پایگاه‌های تابستانی طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: تعداد پایگاه‌های تابستانی در سال 92، 15 هزار و 39 مرکز بود که این تعداد در سال 93 به 16 هزار و 135 پایگاه افزایش یافت و در سال 94 ، 20 هزار پایگاه تابستانی را برای دانش‌آموزان پیش‌بینی کردیم.

وی ادامه داد: تعداد دانش‌آموزانی که در سال 92 تحت پوشش فعالیت‌های تابستانی بودند 2 میلیون و 933 هزار و 722 نفر بود که در سال 93 به 3 میلیون و 543 هزار و 784 نفر رسید و پیش‌بینی می‌کنیم که در تابستان امسال دانش‌آموزان بیشتری در پایگاه‌های تابستانی آموزش و پرورش جذب شوند.

کفاش به انواع پایگاه‌های تابستانی دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: بخشی از پایگاه‌های تابستانی، مدارس هستند که البته باید شرایط ویژه‌ای داشته باشند به عنوان مثال دارای وسایل خنک کننده، امکانات ورزشی، فضای مجازی و کلاس جذاب باشند و این موارد باید مورد تأیید ستاد تابستانی قرار گیرد.

به گزارش فارس، وی با اشاره به فعالیت 2 هزار کانون فرهنگی و تربیتی در سطح کشور اظهار داشت: 4 اردوگاه ملی نیز داریم که شامل اردوگاه‌های شهید باهنر تهران، شهید رجایی نیشابور، میرزا کوچک خان رامسر و شهید بهشتی اصفهان است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت 650 دارالقرآن در سطح کشور گفت: این دارالقرآن‌ها نیز در تابستان جزو پایگاه‌های تابستانی هستند؛ ضمن اینکه کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز جزو پایگاه‌های تابستانی محسوب می‌شوند.

وی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی، باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که زیر مجموعه معاونت‌های متوسطه و تربیت‌بدنی هستند را جزو پایگاه‌های تابستانی دانش‌آموزان اعلام کرد و ادامه داد: تشکل‌های دانش‌آموزی شامل بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، سازمان جوانان هلال‌احمر و تشکیلات فرزانگان و پیشتازان نیز برای دانش‌آموزان برنامه‌های ویژه‌ای در تابستان دارند که این آمار جزو آمارهایی که اعلام کردم، مطرح نشده است.

کفاش تصریح کرد: به جز این پایگاه‌های تابستانی که اشاره شد، با موزه‌ها، کتابخانه و مراکز فرهنگی نیز برای حضور دانش‌آموز در تابستان رایزنی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت پایگاه‌های تابستانی بدون دریافت وجه است، افزود: فعالیت در پایگاه‌های تابستانی دولتی به صورت رایگان است و خانواده‌ها در صورت تمایل می‌توانند وجوهی را پرداخت کنند تنها هزینه اردوها آن هم با قیمت تمام شده و رضایت خانواده‌ها اخذ می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: برگزاری مسابقات قرآن، عترت و نماز، برپایی کلاس‌های مختلف فرهنگی و هنری، فعالیت‌های ورزشی، اجرای پژوهش‌های دانش‌آموزی، برگزاری اردوهای سازندگی و هجرت 3، و کلاس‌های مهارت فنی و حرفه‌ای از نمونه برنامه‌های تابستانی است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه «شما عنوان کردید دانش‌آموزان برای حضور در کلاس‌های تابستانی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند، آیا این موضوع درست است؟»، افزود: شرکت دانش‌آموزان در برنامه‌های تمام مراکزی که عنوان پایگاه‌های تابستانی آموزش و پرورش را دارند و جزو این 20 هزار پایگاه تابستانی هستند، رایگان است.

کفاش در خصوص پایگاه‌های انتخاب رشته کنکور نیز گفت: در تابستان 3 هزار پایگاه انتخاب رشته دانشگاه در نیمه اول مرداد پیش‌بینی شده است که فعالیت این پایگاه‌ها برای دانش‌آموزان کنکوری، رایگان است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است