منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰
شناسه خبر: 358300
گروه :خبر
talagh1-300x231

فراهم نشدن زمینه برای اشتغال جوانان در روستا و شهر انگیزه برای کار قاچاق و فروش مواد مخدر در جوانان افزایش که به تبع آن انفجار رفتاری طلاق به همراه داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب،از آنجایی که دغدغه یک جوان مینابی  پیدا کردن شغل مناسب برای تشکیل زندگی مشترک بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه است اما در پس عدم فراهم سازی زمینه برای اشتغال یک جوان در سیستم های اداری و شرکت ها گرایش به سمت و سوی اشتغل های کاذب چون مواد مخدر و فروش مشروبات الکلی زیاد شده است.

اشتغال به شغل های کاذبی که نه تنها سود و درآمدی عاید خانواده ها نمی شود بلکه به تبع آن خشونت، ستیزه گری، دعوا، جرم و جنایت و ورود به اعتیاد و فحشا، دزدی و ارتشا در جامعه را ممکن می سازد.

فقر، بیکاری و شکاف طبقاتی در جامعه انفجار رفتاری طلاق در جامعه رخ می دهد و به لحاظ رفتار بد والدین با کودک در درون خانواده و پرخاشگری های افراد با یکدیگر فرار کودکان  و دختران و روی آوردن به اعتیاد و مواد مخدر می شود.

روند رشد آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق به عنوان یکی از مهم‌ترین بسترهای رشد و گسترش انواع دیگر آسیب‌ها و مهم‌ترین تهدید امروز خانواده ایرانی، به خوبی این واقعیت را برای همه قابل درک نموده است که کنترل و پیشگیری از آن از عهده یک دستگاه اجرایی به تنهایی بر نیامده و نخواهد آمد.

آموزش نقش مهم و اساسی در این زمینه ایفا می‌کند و  روند رشد طلاق در سال‌های اخیر و چند وجهی بودن عوامل این پدیده، ضرورت وجود یک نظام و هماهنگی «آموزش خانواده» در شهرستان را به خوبی نمایان می‌سازد.

از آنجایی که مشاوره‌های خانوادگی در بالا بردن سطح کیفی زندگی در خانواده‌های معمولی نیز کارکرد قابل ملاحظه‌ای داشته اما در پس این همه مسائل فراهم نمودن اشتغال جوانان در شهرستان میناب از سوی مسئولین می تواند کمک شایانی به رفع و مشکل طلاق در شهرستان نماید.

آمار موجود نشان می دهد که در سال ۹۴ قریب  ۲ هزار و ۵۵۳ واقع ازدواج طی هشت ماه نخست سال میناب ثبت قانونی صورت گرفته که به ازای هر ۸/۳ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است.

میانگین سن ازدواج برای مردان  ۲۶/۴سال و برای زنان ۲۲ سال ، ثبت ۳۰۵ واقعه طلاق طی هشت ماه نخست سال۹۴ با افزایش ۴/۶ درصدی افزایش نسبت به تعداد ثبت در سال گذشته۹۳ با میانگین سن طلاق در شهرستان میناب برای مردان ۳۳ سال و برای زنان ۲۸ سال بوده است.

بیشترین آمار ثبت طلاق را در میانگین سنی ۲۹-۲۵ سال در مردان و ۲۴ -۲۰ سال در زنان مربوط به زوجینی بوده است که ۵ سال اول ازشروع زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند.

نصرت عسکریان در ادامه با تشریح عملکرد ثبت احوال میناب میانگین سن ازدواج طی سال ۱۳۹۴ در میناب را برای مردان ۲۶٫۵۸ سال و برای زنان۲۲٫۹ سال ذکر کرد و افزود: میانگین سن طلاق طی این مدت برای مردان ۳۳٫۳ سال و برای زنان ۲۷٫۸۶سال بوده است.

رئیس اداره ثبت احوال میناب با اشاره به ثبت  ۸ هزار  و ۵۸ نفر واقعه تولد در سال  ۹۴ نسبت به  ثبت واقعه ولادت ۷هزار ۷۶۷ واقعه در سال گذشته در شهرستان میناب خاطر نشان کرد:  این نسبت نشان دهنده این است که نرخ جمعیت شهرستان میناب سیر صعودی خود را طی می کند.

حسن شفیعی، سرپرست معاون امور اجتماعی بهزیستی استان هرمزگان با اشاره به وضعیت آمار طلاق در سال ۹۴در استان هرمزگان گفت: آمار طلاق در هرمزگان از سال ۸۹ رو به افزایش است و در آخرین آمار و تحقیقات سال ۹۴  به ازای هر ده ازدواج یک طلاق در استان صورت می گیرد که این آمار نگران کننده و زنگ خطری برای جامعه است.

وی با بیان اینکه در میانگین کشوری به ازای هر ۱۲ ازدواج یک طلاق ثبت می شود، اظهار کرد: آمار ثبت زدواج و طلاق در شهرستان های  هرمزگان متفاوت است و از آنجایی که در بعضی از شهرستان ها دفتر ثبت طلاق وجود ندارد آمار آن شهرستان صفر است لذا آمار دقیقی از ثبت طلاق در شهرستا ها وجود ندارد.

مسئول تعلیم و تربیت بسیج شهرستان میناب در گفتگو با میناب جنوب، ریشه بسیاری از بزهکاری های موجود در جامعه را در طلاق عنوان کرد و گفت: طلاق مخالف جدی با طبیعت ازدواج است.

وی اختلاف های سنی در ابتدای ازدواج، عوامل غریزی، خشونت، عدم آوزش هارت های ارتباطی، سکونت در محلات پر خطر،ترویج روابط نامشروع را دلیل عمده بر بروز معضل طلاق در جامعه برشمرد و گفت: ایجاد اشتغال محرک خوبی برای تقویت و استحکام بنیان خانواده می شود.

حجت الاسلام و  المسلمین محمد جواد زارعی بیان داشت: از آنجایی که طلاق باعث ازدیاد جرم و جنایات در جامعه می شود نیاز است با فرهنگ سازی این معضل به  گفتمان فرهنگی مناسب تیدیل شود.

زارعی طلاق توافقی را معضل بزرگتری در زندگی مشترک زوجین عنوان کرد و گفـت: دشمن از طریق ماهواره و گوشی های همراه سعی در کمرنگ کردن عواطف و احساسات در زندگی مشترک زوجین کرده که با آگاهی و روشنفکری با مشارکت در کلاس های حلقه های صالحین بسیج اهرمی خواهد بود تا خانواده ها بدون هرگونه دغدغه بتوانند روند بهتری را در زندگی خود بکارگیرند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی