منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
شناسه خبر: 225359
گروه :خبر
محسن باقری
 

یادداشت / باقری

بررسی دو سناریوی فاجعه منا

بدون شک فاجعه منا یکی از تلخ ترین وقایع و حوادث تاریخ اسلام و لکه ننگی از سوی رژیم آل سعود بر پیکره اسلام عزیز است. روزی که حجاج حرم امن الهی مظلومانه قربانی شدند.اگر چه ساعاتی پس از حادثه رژیم آل سعود در پی تبرئه خود بر آمد. اما عمق فاجعه آنقدر زیاد است که نمی شد از آن فرار کرد.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، مقصر دانستن حجاج دیگر کشورها در ابتدا و سپس خستگی حجاج و گرمای هوا از عواملی بود که دولت سعودی از آن به عنوان علت اصلی حادثه نام برده است اما عمق فاجعه بیشتر از آن چیزی است که فقط با گرمای هوا این تعداد قربانی بر جای بماند. شواهد و قرائن موجود حکایت از عمدی بودن این حادثه دارد. در وهله اول اینکه چرا کشورهایی که عضو ائتلاف عربستان علیه یمن هستند کمترین تلفات یا اصلا تلفاتی نداشته اند؟ مانند بحرین،کویت،قطر،امارات و…

 

 

وقوع حادثه در خیابانی که بیشتر حجاج آن ایرانی،پاکستانی و کشورهای افریقایی ست نیز بر عمدی بودن حادثه حکایت دارد. عدم عذر خواهی مقامات سعودی از جهان اسلام و خانواده ی داغدار، عدم رسیدگی به مجروحین، عدم صدور ویزا برای مقامات کشورمان، تعلل در تحویل پیکرهای قربانیان و شواهد بسیار دیگری بر عمدی بودن این حادثه صحه می گذارد.

 

 

اما در مودر چرایی این حادثه دو سناریو قابل بررسی است.

 

سناریوی اول: بازی قدرت در عربستان

 

با مرگ پادشاه پیشین عربستان قدرت  به دست نیروهای تندرو عربستان افتاد. جبهه­ای که گفتمانش اولویتش مهار ایران به عنوان تنها تهدید عربستان استوار است. در جناح تندرو عربستان نام کسانی چون پادشاه کنونی،بندر بن سلطان و …به چشم می خورد. در جناح مقابل که از آن به عنوان جناح معتدل نام برده می­شود کسانی چون متعب بن عبدالله فرزند پادشاه پیشین، نایف بن عبدالعزیز و…به چشم می خورد.

 

 

بازی قدرت در میان شاهزادگان سعودی باعث شده تا جنبه توحش را بر اداره حکومتی پیش بگیرند.

 

 

ولیعد کنونی عربستان مقرن بن نایف که از او به عنوان مشاور ویژه پادشاه پیشین نام برده می­شود بر اساس گمانه زنی ­ها وی با توافق پادشاه پیشین به مقام ولیعهدی ولیعهد رسید مقامی که تا آن زمان در دربار سعودی وجود نداشته  است. هدف از اعطای این مقام به وی آسانتر کردن راه ولیعدی متعب بن عبدالله پسر پادشاه پیشین بوده است. پادشاه عربستان نیز با تبدیل گارد سلطنتی به وزارت گارد ملی، متعب را به شورای وزیران رسانید. بر اساس این توافق پس از به قدرت رسیدن مقرن بن نایف، پادشاه عربستان توسط شورای بیعت که از اقدامات جدید ملک عبدالله بود. کنار گذاشته شود و متعب به عنوان ولیعد معرفی شود.

 

 

اما پس از به قدرت رسیدن ملک سلمان وی در اقدامی عجیب پسرش را به عنوان وزیر دفاع،جانشین ولیعهد و رئیس دربار پادشاهی عربستان منصوب کرد. در این صورت تمامی معادلات به هم  می خورد. مقرن و همقطارانش همچنان در تلاش هستند تا بی کفایتی پادشاه جدید عربستان را نشان دهند و خود به قدرت برسند. پروژه­ی حذف بندر بن سلطان از ریاست سازمان اطلاعات عربستان به عنوان مهم ترین بازوی قدرت پادشاه نیز از اقدامات مهم ولیعد می تواند باشد. با توجه به دو قطبی شدن قدرت در رژیم آل سعود طبیعتا هرج و مرج و نا آرامی هایی را باید در این ساختار دید. اما اینکه چرا حج امسال را به عنوان اولین نشانه بی کفایتی پادشاه کنونی انتخاب کردند در خور توجه است.

 

 

حج امسال اولین حجی است که توسط پادشاه کنونی همقطارانش در حال اجراست. تنها کوچکترین خللی در روند بزرگترین کنگره­ای که مدیریت آل سعود به چشم می خورد کافیست تا بی کفایتی پادشاه وقت به شورای بیعت ثابت شود. اما این آش برای سعودی­ها آنقدر دهن سوز بوده که همه چیز را با خود می­سوزاند. این حادثه نه تنها بی کفایتی پادشاه وقت سعودی بلکه ستون های رژیم آل سعود را در افکار عمومی جهان اسلام به لرزه در آورده است.

 

 

سناریوی دوم: سناریوی نفوذ

 

سناریویی که احتمال صحت آن نیز بسیار بالاست. سناریوی نفوذ و طراحی این فاجعه توسط سرویس های اطلاعاتی استکبار است.

 

 

بازی قدرت در عربستان باعث شده تا سرویس های اطلاعاتی استکبار از این فرصت نهایت استفاده را برای ضربه زدن به اسلام کنند.

 

 

کنگره عظیم حج هر ساله به عنوان کانون وحدت بخش مسلمین بر علیه نظام استکبار و نقطه قوت و امید بخش جهان اسلام است. هر ساله مسلمانان زیادی از سراسردنیا به گرد هم آمده و با تمام اختلافات به دور یک کعبه گردیده  و با وجود اختلافات زیادی که در عرصه های مختلف دارند. در مراسم برائت از مشرکین و رمی جمرات یک صدا هستند.

 

 

حج که به عنوان کانون وحدت بخش جهان اسلام و نقطه رهایی جهان اسلام می تواند باشد. برای نظام استکبار بسیار هزینه بر است. و از هیچ راهی برای کم رونق کردن کنگره عظیم حج دریغ نکردند.

 

این حادثه نیز می تواند طراحی سرویس های امریکا اسرائیلی با عوامل سبک مغز سعودی برای کمتر شدن میل مسلمین به زیارت خانه خدا باشد. درست ساعاتی پس از حادثه بود که موج جدیدی در فضای مجازی در داخل کشور مبنی بر تحریم حج واجب با متن های بسیار دلخراش درست زمانی که در سوگ عزیزانمان نشسته بودیم ایجاد شد. که باید گفت این­ها نیز در پازل طراحی شده­ی شمن در حال بازی هستند. کم رونق شدن زیارت خانه خدا جامعه اسلامی را بیش از پیش آسیب پذیر می کند.

 

 

نکته دوم که سرویس هاس اطلاعاتی دشمن در این حادثه دنبال می کنند. سرگرم کردن دنیای اسلام به این مسئله و خارج شدن خودشان از کانون توجه دنیای اسلام است. یا شاید نظام استکبار در حال آماده سازی برای اتفاق مهم دیگری است و با وجود آوردن چنین حادثه ای دنبال ایجاد حاشیه امنی برای خود بوده است.

 

 

در بعد دیگر مسائل مهم دیگری در منطقه وجود دارد که با طراحی این حادثه مسائل دیگر قطعا تا مدتی تحت شعاع قرار خواهند گرفت. حال باید دید در آینده چه رخ خواهد داد. و هر آنچه در پس این فاجعه بزرگ است با گذشت زمان قطعا روشن خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است