منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۱
شناسه خبر: 306561
گروه :خبر
خلیج فارس نقشه قدیمی

در کتیبه داریوش بزرگ از خلیج فارس با نام دریای پارس نام برده شده و ابن حوقل در سفر نامه خود دریای پارس را بزرگترین دریا نامیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛تاریخ نگار یونانی این دریا را پرسیکوس نامیده است و در کتاب لاتین قرون وسطی پرسیکوس سینوس و دانشمندان مسلمان عرب تبار و ایرانی تبار بر این آبراه نام بحر پارس گذاشتند.

مسعودی جغرافی دان عرب تبار دریای عمان را دنباله بحر فارس می‌داند و اکثر تاریخ نگاران این دریا را خلیج فارس نامیده اند.

 

نظرات تاریخ نگاران در خصوص نام خلیج فارس قابل توجه است آنجا که می‌گویند؛ خلیج فارس نام خلیجی است در جنوب ایران که از 2500 سال قبل خلیج فارس یا بحر فارس نام داشته و خلیج عرب قبل از این تاریخ به دریای احمر اطلاق می شده است. این نام ها را اولین بار یونانی ها بر این دو دریا نهادند و جغرافی دانان عرب و مسلمان این دو نام را از یو نانیان گرفته اند.

 

نام خلیج فارس در همه زبان های دنیا از قدیمی ترین زمان تا کنون پذیرفته شده است و تعاملات اقتصادی و سیاسی هزاران ساله با این نام صورت می‌گرفته است.

 

با نگاهی به متون اسلامی و روایات صادر شده نیز متوجه می‌شویم که نام خلیج فارس از دیرباز مورد توجه قرار گرفته تا جایی که در تفسیر آیاتی از قرآن در خصوص دریاها از نام دریای پارس و خلیج فارس استفاده شده است.

 

وجود تمدنی هزاران ساله ایرانی و پارسی در گستره شمالی خلیج فارس و قدرت سیاسی و اقتصادی آن باعث شده بود جز نام خلیج فارس نام دیگری زیبنده این آبراه نباشد و اذعان همه مورخین در سفرنامه‌های خود گواه این مدعی است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان