منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: 342617
گروه :خبر
IMG_2757

مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه به واسطه برداشت های بی رویه آب های زیرزمینی دشت میناب دچار فرونشست شده، افزود:رای تامین آب شرب بندرعباس فقط 15 میلیون مترمکعب برداشت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، هوشنگ ملائی مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان گفت: میزان برداشت آب از دشت های میناب بیشتر از دشت های استان است و به واسطه این برداشت فروچاله هایی به وجود آمده که به فاجعه ایی عظیم تبدیل شده است.

مدیر کل آب منطقه ای استان افزود: به شدت پیگیر احداث آب شیرین کن در بندر عباس هستیم ولی به واسطه مسائل زیست محیطی ایجاد آب شیرین کنی که جوابگوی نیاز آبی بندرعباس باشد نیستیم.

ملائی عنوان کرد: برای تامین آب شرب بندرعباس فقط 15 میلیون مترمکعب برداشت می شود در صورتی که هیچ یک از چاه های میناب برای انتقال آّب به بندرعباس روشن نیست.

وی با اشاره به اظهارات گروه مردم نهاد نگاهبانان جلگه دشت میناب اظهار کرد: یکی از راه های کاهش این فرونشست ها ترسیم الگوی کشت و یکپارچگی سازی اراضی و کم کردن میزان برداشت است، اما برداشت های بی رویه باعث ایجاد بحران در این شهرستان شده است.

ملائی تصریح کرد: برای رفع این مشکل باید تشکل های مردم نهاد جهت ارائه راهکار با این نهاد همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به فرسوده بودن کانالهای انتقال آب عنوان کرد: آب منطقه ای در تلاش است تا میزان خسارت برداشت آب را کاهش دهد و برای میزان فرسودگی کانالها، کانال دیگری جایگزین کند.

ملائی با بیان اینکه طرح جامعی برای رودخانه های فصلی و هدایت آنها با اختصاص اعتبارات پیش بینی شده است،اظهار کرد: خط سوم انتقال آب به بندرعباس در دستور کار برنامه آب منطقه ای نیست و تنها تقویت خط لوله شمیل به بندرعباس را بزودی آغاز خواهند کرد.

مدیر کل آب منطقه ای هرمزگان افزود: در دشت میناب بالای 50 حلقه چاه وجود دارد که هیچ یک از اینها برای انتقال آب به بندر عباس روشن نیستند.

مسئول ارشد امور آب استان گفت: در دشت میناب 56 حلقه چاه وجود دارد که 8 درصد آن غیر مجاز است و به میزان کمتر از 16 درصد آب از سفره های زیرزمینی برداشت می شود.

وی با اشاره به احداث خط جدید انتقال آب گفت: خط جدید انتقال آب کشیده می شود، اما خط انتقال سومی برای برداشت آب در دستور کار نیست و این خط جایگزین خط لوله اول می گردد.

مدیرکل آب منطقه ای اظهار کرد: به دلیل وجود برخی مسائل زیست محیطی از بندرعباس تا میناب امکان احداث آب شیرین کن وجود ندارد و فقط در دریای عمان این امر امکان پذیر است.

ملائی پیرامون اظهارات نگاهبانان جلگه میناب مبنی بر اینکه 86 درصد آب میناب به صنایع بندرعباس اختصاص می یابد گفت: در حال حاضر اکثر صنایع و کارخانجاتی که در بندرعباس فعالیت می کنند برای میزان نیاز مصرف خود به صورت اختصاصی آّب شیرین کن احداث کرده اند و از این طریق نیاز آبی خود را فراهم می کنند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است