منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
شناسه خبر: 333403
گروه :خبر
19

برداشت رطب درخت لور یا انجیر معابد ( انجیر هندی ) از تعداد 200 اصله در سطح شهرستان سیریک آغاز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از آذینی ،بیشتر رطب های برداشت شده درخت لور در سطح شهرستان مصرف می شود و بعلت داشتن طرفداران خاص این میوه بسیار ارزشمند و کمیاب است و بیشترین درخت لور و کهنسالترین این درخت با مناظره چشم نواز و دیدنی در جوار قدمگاه شاه محمد روستای پالور وجود دارد.

 

مهمترین مناطق برداشت رطب در شهرستان سیریک روستاهای پالور، روتان و  شهر بندر کوهستک است.

 

درخت لور و یا انجیر معابد به عنوان درختی زینتی در اماکن مذهبی ، تفریحی ، سیاحتی وخیابان ها  و یا کنار جاده ها کاشته می شود که استفاده دارویی و اقتصادی دارد و عصاره پوست این درخت بعنوان دهان شویه برای کم کردن دندان درد ، قوی سازی لثه و برای درمان اسهال و زخم معده کاربرد و استفاده می شود.

 

برگ ها و شاخه های درخت لور جوان و مسهل بوده و  برای درمان بیماری های پوستی استفاده و کاربرد دارد این درخت بسیار پرشاخ و برگ و پر سایه است و برگ های آن کاملا شفاف و چرمی و شکننده است.

 

این درخت در اراضی حاصلخیز و یا زهکشی مناسب رشد می کند و در مناطق مرطوب ریشه های هوایی بسیار قطوری تولید می کند که به طرف زمین آویز می شود.

 

درخت لور و یا انجیر معابد دارای یک تند اصلی با ارتفاع تا 30 متری رشد می کند و مقاومت این درخت به شوری و خشکی کم است ولی در مقابل  آفات و امراض و وزش باد مقاومت زیادی دارد.

 

درخت لور و انجیر معابد در سال یک خزان سریع یک ماهه دارد و مجددا برگ هایش سبز می شود این درخت بیشتر در مناطق حاره ای و گرم تولید و رشد می کند.

 

دوره گلدهی این درخت یکبار در سال و به مدت حدودا 20 روزه است که بعد از طی شدن دوران حزان در فروردین  ماه و اردیبهشت ماه گلدهی آغاز می شود  و در طی این دوران نیازی به نظافت برای  محوطه کاشت نیست  و میوه دهی این درخت به مدت 40 تا 50 روزه است که از  اواخر خردادماه شروع و تا پایان مردادماه  ادامه دارد.

 

درخت لور یا همان انجیر معابد به انجیر هندی معروف است  که یکی از بلندترین درختان جنگل های بارانی که در مناطق جنوبی کشور است و چرخه زندگی غیر معمولی برخوردار است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی