منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 301854
گروه :خبر
33087b72-2912-4b86-a380-6d56008c4688

برج سیاه و سفید یکی از آثار تاریخی شهرستان جاسک در اثر بی توجهی و ناملایمات طبیعی در حال تخریب و نابودی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ برج سیاه و سفید یکی از آثار تاریخی و معروف شهرستان جاسک است که این روزها حال و روزی خوش ندارد که با توجه به بی توجهی مسئولان و ناملایمات طبیعت بند بند و سنگ های بدنه این برج ساحلی در حال ریزش است.

چندین ماه پیش خبری بر مرمت این آثار تاریخی از رسانه مخابره شد اما گویی مسئولان میراث فرهنگی استان هرمزگان قصد مرمت و نگهداری نماد تاریخی شهرستان جاسک را ندارند ، که اکنون وضعیت آن به گونه ای است که این برج تاریخی از دو ناحیه بالا و پایین سنگ های آن ریزش کرده است .

برج سیاه و سفید یادگار دوران قاجاریه می باشد که درسال ۱۲۹۷ هجری قمری در پنجاه متری ساحل دریا احداث شده است و در ۱۰ دی ۱۳۸۱با شماره ۶۷۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است . که حدود ۱۵۰ سال است که در ساحل جاسک قد علم کرده است.

بی توجهی به این برچ تاریخی سبب شده است که محوطه این اثر تاریخی به طور دقیق مشخص نباشد و حتی شناسنامه یا تابلویی مبنی بر نشانگر بودن این بنا تاریخی وجود ندارد و تاسف بار است که این بنای تاریخی به علت نداشتن محوطه و متصدی در شهرستان زباله ها و نخاله های ساختمانی در نزدیکی این برج خالی و ریخته شده است.

تصاویر قدیمی و سال گذشته از این بنا نشان می دهد که این بنا هم دارای یک تابلو یا شناسنامه در کنار خود بوده است که حال خبری از تابلوی زنگار گرفته این برج نیست

این روز ها حال این برج سیاه و سفید جاسک اصلا خوش نیست و ممکن است با این روال که فقط خبر بازسازی و مرمت آن در رسانه ها پخش شده و مسئولین مربوطه هم فیگور باسازی و مرمت آن را از پشت رسانه ها گرفته اند ممکن است مانند برخی از آثار تاریخی داغی بر دل دوست داران آثار تاریخی باقی بماند و سمبل تاریخی جاسک هم فرو بریزد.

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است