منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۴
شناسه خبر: 306457
گروه :خبر
715586

نماینده مردم تهران با اشاره اینکه اخیراً عده‌ای اشاره به این مطلب دارند که اگر برجام را قبول نمی‌کردیم فروش نفت صفر می‌رسید، تصریح کرد: ما در کمیسیون با اسناد به این نتیجه رسیدیم که این حرف از اساس غلط است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه هیئت فاطمیون در حسینیه حضرت فاطمه الزهرا (س) اهواز اظهار داشت: امروز کشور در یک شرایط حساسی قرار دارد و ما در یک مواجهه منطقه‌ای جهانی قرار گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه مسیری که انقلاب تا امروز پشت سر گذاشته است از هر مرحله‌ای برای خود توانمندی‌هایی کسب کرده است افزود: امروز کشور ما به‌عنوان الهام بخش در جهان از یک امنیت و پیشرفت در ابعاد مختلف بهره‌مند‌است.

نماینده مردم تهران گفت: آمریکایی‌ها امروز تشدید در نفوذ در ابعاد مختلف را شروع کردند که در بیانات مقام معظم رهبری بدترین نوع نفوذ، نفوذ سیاسی و نفوذ فرهنگی است و بعد هم اقتصادی و امنیتی.

زاکانی با اشاره به اینکه امروز ما در حال بررسی نتایج یک اعتمادی به نام برجام هستیم، اذعان کرد: این اعتماد با اصرار دولتی‌ها صورت گرفت و البته امروز وعده به برجام دو و برجام های بعدی هم داده می‌شود که باید دید این وعده‌های داده شده که حتی کری وزیر امور خارجه امریکا هم بیان می‌کند چیست و خیر و صلاح ما و جهان اسلام و مستضعفین کجاست.

وی به هدف گذاری آمریکا در برجام اشاره کرد و افزود: هدف گذاری اول از منظر آمریکای ها در برجام این بود که قبح هم‌نشینی با آمریکایی‌ها شکسته شود؛ دوم توانمندی هسته‌ای و در واقع ظرفیت ایجاد شده ما در ده سال گذشته را بگیرند؛ سوم به بهانه نظارت در دستگاه‌های امنیتی ما نفوذ کنند، چهارم شرایط را به سمتی ببرند که در داخل کشور شرطی سازی شود که برای اینکه سایر موارد و توانمندی‌های ما را در کفه مبادله با رفع فشار اقتصادی قرار بدهند و در آخر به طریقه مشخص عقبه‌های منطقه‌ای و جهانی ما را بزنند و ناامیدی ایجاد کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ما به وعده‌ها و آنچه قرار بود عمل کنیم فراتر رفتیم تاکید کرد: باتوجه به شرایطی که در حوزه فناوری هسته‌ای که در کشور در دولت یازدهم پیش می‌رفتیم اگر به برجامی ختم نمی‌شد اراده‌ای برای توسعه آن هم نبود چراکه این حوزه را یک حوزه غیرقابل کوتاه آمدن از طرف غرب و آمریکا در مقابل ما می‌دانستند و یک عده‌ای فکر می‌کردند تا وقتی یک هم‌چین حوزه‌ای هست مانع ارتباط و اعتماد غرب به ماست.

زاکانی ادامه داد: نمونه آن اخراج نخبگان و کسانی بود که توانمندی در حوزه هسته‌ای داشتند و آمریکا نیز در مذاکرات به دنبال محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا حد ممکن بود.

وی با اشاره اینکه اخیراً عده‌ای اشاره به این مطلب دارند که اگر برجام را قبول نمی‌کردیم فروش نفت صفر می‌رسید، تصریح کرد: ما در کمیسیون با اسناد به این نتیجه رسیدیم که این حرف از اساس غلط است چراکه از یک سال و چهار ماه قبل از ژنو کشش جهانی برای کاهش نفت ما نبود و به صورت مشخص یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه می فروختیم و در بازار غیررسمی هم تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال ۹۱ و یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ می فروختیم.

نماینده مردم تهران در جمع مردم اهواز با بیان اینکه برداشته شدن تحریم برخورد سطحی با برجام بود، گفت: در مقابل وظایفی که در برجام انجام دادیم کمترین تعهد را طرف مقابل هم انجام نداد.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود به آثار اقتصادی و مشکلات پسابرجام نیز اشاره کرد و گفت: سوئیفت باز است ولی هیچ بانک خارجی حاضر نیست با ما کار کند و آنها به خاطر رفتار و ترس از آمریکا است؛ امروز ما بخشی از توانمندی خود را از دست داده‌ایم ولی باز همان فشار اقتصادی روی دوش ما هست.

وی با اشاره به طرح برخی موضوعات مانند برجام ۲ افزود: وقتی دقت می‌کنید آمریکا در طرح مسئله برجام ۲ به دنبال حل مسائل منطقه با نگاه خود است؛ آمریکا به دنبال این است که طرح خاورمیانه جدید را با همراهی عربستان و ترکیه پیگیری کند و نهایتاً انقلاب اسلامی را محصور کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به برجام های دیگر اشاره کرد و ادامه داد: برجام ۳ محدود سازی ایران در قالب گرفتن سایر توانمندی‌ها از ما و برجام ۴ هم ایجاد زمینه ارتباط و عادی سازی که در آن دیگر شیطان بزرگ، شیطان بزرگ نباشد و عملاً در برجام ۴ نفوذ بدون واسطه اتفاق می افتد.

زاکانی در پایان سخنان خود به پرونده نفتی کرسنت نیز اشاره کرد و گفت: در پرونده کرسنت شرکت اماراتی ایران را محکوم کرده و از نظر ما آقای زنگنه مقصر اصلی این قرارداد بوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است