منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۷
شناسه خبر: 231226
گروه :خبر
13940129000188_PhotoA

وزیر نفت با بیان اینکه در شرایط تحریم توان بومی ایران رشد کرد، خطاب به شرکت‌های خارجی گفت: شاید افراد فاسد به شما بگویند تا زمانی که پورسانت ما را ندهید کارتان راه نمی‌افتد، اما شما باور نکنید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، بیژن زنگنه در کنگره نفت و نیرو، اظهار داشت: خارجی‌های علاقه مند به حضور در صنعت نفت ایران بدانند که ما درپی کار سالم و شفاف هستیم و از انگل‌های فاسد که می‌خواهند در این شرایط خون ملت را بمکند بیزار و متنفریم؛ ما در یک مبارزه بی امان با مفاسد هستیم.

وی افزود: ما به شرکت‌های خارجی توصیه می‌کنیم که از این افراد فاسد فاصله بگیرند و به ما اعتماد کنند. بهتر است شرکت‌های خارجی به اعتبار و تجربه خود تکیه کنند.

وزیر نفت ادامه داد: شاید افراد فاسد به شما بگویند تا زمانی که پورسانت ما را ندهید کارتان راه نمی‌افتد اما شما این را باور نکنید. اینها همه تبلیغات است، من دستور داده‌ام که دسترسی به من و مدیران نفتی سهل‌تر شود تا اینگونه به افرادی که هیچ توانی جز حقه بازی ندارند مراجعه نشود و این افراد که در دوره تحریم توانایی‌شان و تعدادشان افزایش یافته محدود شوند.

زنگنه خطاب به شرکت های نفتی گفت: کار فاسد در نهایت یک روزی آشکار می شود که باعث از بین رفتن اعتبار شرکت‌ها شده و گرفتاری‌های حقوقی را به دنبال دارد.

زنگنه با بیان اینکه دنیا به سرعت در حال تحول است گفت: اگر به پیشرفت فناوری توجه نشود کشور دچار بحران خواهد شد. البته در دوران تحریم با کمک رهبری توانستیم وارد مرحله جدیدی شویم.

وی  با اشاره به اینکه از امروز اروپا و آمریکا رسماً تحریم‌ها علیه ایران را براساس توافق برجام لغو کردند، گفت: این تصمیم دو ماه دیگر لازم الاجرا می‌شود و چه خوب است که این کنگره با اجرای توافق برجام متقارن شد.

وزیر نفت با اظهار اینکه ایران برای توسعه نیاز به سرمایه و تکنولوژی در حوزه نفت دارد، گفت: اگر چه تحریم‌ها موجب قطع تبادلات و دوری کشور از فناوری روز دنیا شد اما همین مطلب موجب رشد توان بومی کشور شد؛ اکنون بین ایران امروز با ایران گذشته بسیار تفاوت وجود دارد. چرا که شرکت‌های داخلی نفتی در شرایط تحریم خود را قوی کرده‌اند.

زنگنه با تأکید براینکه ایران برای توسعه صنعت نفت خود نیازمند فناوری پیشرفته، منابع مالی و بازارهای صادراتی است، گفت: اولین کاری که بعد از تحریم‌ انجام خواهد شد این است که ایران در حداقل زمان ممکن بازارهای نفت خود را پس خواهد گرفت؛ مشتریان سنتی نیز از این موضوع استقبال کرده‌اند و علاقه مندی نشان داده‌اند؛ در بخش تکنولوژی نیز دیگر ایران تنها خریدار نیست بلکه باید تکنولوژی به کشور منتقل شود.

وی با بیان اینکه قرارداد جدید نفتی کشور به همراه طرح‌های نفت و گاز تا یک ماه دیگر معرفی خواهد شد، گفت: علاوه بر فرصت‌های سرمایه گذاری و حضور در طرح‌های بالادستی این امکان برای حضور خارجی‌ها در طرح‌های پالایشگاهی و پتروشیمی فراهم شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران تنها کشور در منطقه است که قابلیت دسترسی به گاز طبیعی به صورت نامحدود را داراست، گفت: علاوه بر صادرات گاز با خط لوله به فکر فروش گاز به کشورهای دیگر از طریق LNG و ایجاد واحدهای mini LNG نیز هستیم.

زنگنه با اعلام اینکه همکاری با خارجی‌ها می‌تواند در بخش کاهش مصرف انرژی باشد، توضیح داد: در شرایط کنونی حدود 40 تا 50 میلیارد دلار یارانه برای انرژی پرداخت می‌شود که اگر در بخش کاهش مصرف انرژی سرمایه گذاری صورت گیرد اصل و سود سرمایه به سرعت بازخواهد گشت.

وی تأکید کرد: برای همکاری متقابل بین شرکت های داخلی و خارجی شرکت‌های بین المللی می‌توانند در ایران به صورت مشترک با شرکت‌های ایرانی یک شرکت تأسیس کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران از نظر نیروی انسانی دارای ظرفیت خوبی است، گفت: تأکید می‌کنم در فضای جدید موظف هستیم برای شرکت‌های ایرانی و جوانان بیکار کشور کار ایجاد کنیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی