منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۵
شناسه خبر: 312423
گروه :خبر
hormoz
 

جواب صداوسیما به اطلاعیه فدراسیون فوتبال

براساس اسناد و مصوبات قانونی حقی به‌ نام «حق پخش» وجود ندارد!

روابط عمومی صدا‌و‌سیما در پاسخ به اطلاعیه فدراسیون فوتبال بیانیه مهم صادر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در پی انتشار اطلاعیه فدراسیون فوتبال در موضوع حق پخش، روابط عمومی صداوسیما ضروری دانسته توضیحاتی را در این خصوص ارائه کند.

متن این توضیحات به شرح زیر است:

«1- براساس اسناد و مصوبات قانونی، حقی به‌ نام «حق پخش» که رسانه ملی را ملزم به پرداخت وجهی به فدراسیون فوتبال یا باشگاه‌ها کند وجود ندارد. براساس نظر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، هرگونه پرداخت به فدراسیون‌ها باید از محل بودجه‌های دولتی تامین شود و اگر در گذشته، صداوسیما برای حل مشکل فدراسیون فوتبال با AFC مساعدتی کرده از ردیف بودجه سازمان نبوده، بلکه بر اساس کمک مالی دولت وقت به سازمان انجام شده است. در واقع، این اقدام صرفاً به‌ منظور ایجاد راهکار قانونی در زمینه پرداخت حق پخش مسابقات بر اساس توصیه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مصوبه کمیته سه نفره (رییس صدا و سیما، وزیر کشور، وزیر ورزش و جوانان) بوده است. از سویی نیز مقرر شده بود که دولت درخصوص حق پخش به ایجاد ردیف مستقلی در بودجه صداوسیما اقدام کند که این امر محقق نشد. بنابراین، از آنجا که سازمان صداوسیما به عنوان دستگاه حاکمیتی از نظر قانون محاسبات عمومی، یک شرکت دولتی محسوب می‌شود، لذا اجازه پرداخت هیچ‌گونه وجهی را از محل اعتبارات مصوب قانونی‌اش به بخش خصوصی ندارد.

2- اطلاعیه فدراسیون فوتبال با وجودی که مسئولان محترم فدراسیون از نقش رسانه در موفقیت‌های ورزش کشور آگاهی دارند، تهدیدی را در خود دارد که به هیچ وجه برازنده این فدراسیون نیست. به نظر می‌رسد مدیر مستعفی فدراسیون پیش از رفتن می‌خواهد منافع و مصالح فدراسیون فوتبال را فدا کند؛ ظاهرا باید برای مشکلات فدراسیون و ورزش فوتبال بهانه‌ای تراشید و توپ را به زمین کسی یا سازمانی انداخت. برخی حقایق ناگفته را بیان می کنیم تا مخاطبان محترم، ارزیابی دقیق‌تری از واقعیت‌ها کنند:

اولاً باید گفت صداوسیما به ورزش فوتبال و دیگر ورزش‌ها به لحاظ وظایف رسانه‌ای کمک‌های زیادی کرده است که در این مقال نمی‌گنجد، اما به لحاظ مالی نیز از سوی رسانه ملی کمک فراوانی به ورزش فوتبال شده است؛ به عبارتی، درآمد 18 میلیاردی آن‌ها از تبلیغات محیطی اطراف زمین به 80 میلیارد تومان افزایش یافته است و اگر شرکت‌های تجاری به دادن تبلیغات محیطی اطراف زمین مسابقه رغبت دارند، نه به‌ واسطه حضور تماشاگران، بلکه به‌ واسطه پخش آن از تلویزیون است و این در حالی است که سازمان صداوسیما هیچ مبلغی بابت این تبلیغات دریافت نمی‌کند.

ثانیاً سامانه‌های پیامکی 9090 و 3090 که پیش از این درآمدی برای باشگاه‌ها نداشته‌اند، تبلیغات رسانه ملی از این شماره‌ها باعث شده که درآمد 35 میلیاردی برای سامانه 3090 و درآمد 24 میلیاردی برای سامانه 9090، عاید تیم ملی و باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس شود. به عبارتی، سازمان صداوسیما از طریق نشان‌دادن تبلیغات محیطی و همچنین معرفی سامانه‌های پیامکی در قالب زیرنویس و از زبان مجریان برنامه‌های ورزشی رادیویی و تلویزیونی، مجموعاً حدود 140 میلیارد تومان کمک‌رسانی کرده است.

3- در خصوص مطلب عنوان شده در اطلاعیه فدراسیون فوتبال مبنی بر تامین حقوق فوتبال از طریق IPTV باید یادآوری کرد که:

اوّلاً، زیرساخت‌های IPTV در مرحله آماده‌سازی است و این پروژه به مرحله بهره برداری نرسیده است و فعلاً درآمدی از آن محل برای سازمان صداوسیما کسب نشده ‌است.

ثانیاً و مهم‌تر از آن اینکه، تفاهم‌نامه همکاری صدا و سیما و فدراسیون فوتبال در موضوع IPTV، با نگاه حمایتی به ورزش فوتبال بحث و بررسی شده است و نه به رسمیت شناختن حق پخش تلویزیونی.

بدیهی است مساله‌ای مانند فوتبال یک تبادل دوسویه میان رسانه ملی و فدراسیون فوتبال کشور است که سودآوری آن فقط یک‌طرفه نیست و اینگونه نیست که صدا و سیما به‌ واسطه پخش این بازی‌ها صرفا آنتن خود را پر می‌کند. قطعاً کارشناسان فوتبال اذعان دارند که پخش مسابقات فوتبال از صداوسیما چقدر در رونق این ورزش، هم از حیث اقتصادی و هم اجتماعی موثر است. از این رو، این جمله تهدیدآمیز فدراسیون فوتبال که: «برای فصل بعد جای فوتبال را پر کنید»، نه تنها هیچ کمکی به ورزش کشور و به‌ خصوص فوتبال نمی‌کند، بلکه هیچ تهدیدی برای صداوسیما نخواهد بود.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی