منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۳
شناسه خبر: 239839
گروه :خبر

انجمن خانواده های قربانیان فاجعه منا امروز در یک نشست خبری رسما اعلام موجودیت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ انجمن خانواده‌های قربانیان فاجعه مکه و منا امروز در یک نشست خبری با قرائت یک بیانیه رسما اعلام موجودیت کرد.

این انجمن در جهت پیگیری حقوقی این فاجعه در مجامع بین‌المللی و با عنوان خانواده های مهاجران فعالیت خواهد کرد.

 

رکن آبادی: پیگیر حقوق جانباختگان از سایر کشور‌ها هستیم/ اگر یک توریست تنها 2 روز در ایران گم شود واکنش مسئولان آن کشور ها چه خواهد بود؟

مرتضی رکن‌آبادی برادر غضنفر رکن‌آبادی، از مفقودین حادثه منا در نشست خبری انجمن خانواده‌های مهاجران هدف از این نشست را اعلام موجودیت این انجمن خواند و گفت: انجمن خانواد‌ه‌های مهاجران از خانواده عزیزانی که در فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقیل در مکه شهید شدند یا آسیب دیده‌اند تشکیل شده است.

وی در تشریح اهداف این انجمن گفت: انجمن خانواده‌های مهاجران سه هدف اصلی دارد که عبارت است از احقاق حقوق خانواده قربانیان چه در سطح داخل و چه در سطح بین‌المللی، درخواست از جوامع بین‌المللی برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، پیگیری و احقاق حقوق جانباختگان کشورهای دیگر.

رکن‌آبادی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری برای جانباختگان فاجعه منا در پیام مقام معظم رهبری جانباختگان فاجعه منا مهاجر الی‌الله خطاب شده‌اند و به همین علت نام انجمن را خانواده مهاجران گذاشته‌ایم.

وی با بیان اینکه واقعه منا حادثه بسیار تلخی در جهان اسلام بود، گفت: در این فاجعه حدود 8 هزار مسلمان جان باخته‌اند و با زبان تشنه و مظلومانه به دلیل بی‌مسئولیتی دولت آل‌سعود از دنیا رفتند و هم اکنون که 46 روز از این فاجعه می‌گذرد هنوز سرنوشت 25 نفر از زائران ما که در بین آنها نیروهای ارتشی حضور داشتند خبری نیست.

رکن‌آبادی با بیان اینکه آل‌سعود به فرافکنی روی آورده است و سعی می‌کند زائران را مقصر این فاجعه جلوه دهد، گفت: رژیم آل‌سعود باید تصاویر هزاران دوربین که در مسیر رمی جمرات نصب شده است را به افکار عمومی تحویل دهند تا آنها مقصر اصلی را شناسایی کنند.

وی افزود: در این حادثه متأسفانه شاهد بودیم که آمبولانس‌ها خالی برمی‌گشتند و تریلی‌ها زنده و مرده را با هم جابه‌جا می‌کردند و متأسفانه بسیاری از زائران زنده بودند و به دلیل این اقدام کارشکنانه سعودی‌ها از دنیا رفتند.

رکن‌آبادی با اشاره به اینکه پس از بروز این فاجعه آل‌سعود جریان افکار عمومی را به گونه‌ای هدایت کرد که ناچار کشورها باید قبول می‌کردند تا جانباختگان این فاجعه به صورت دسته‌جمعی در گورهای دسته‌جمعی دفن شوند، گفت: وقتی که مقام معظم رهبری موضع‌گیری کردند روند کار تغییر یافت و ما و کشورهای دیگر توانستند تعدادی از قربانیان خود را تحویل بگیرند.

وی با اشاره به کم‌کاری‌های آشکار آل‌سعود در فاجعه منا، گفت: بعضی از مسئولان ما که در خط مقدم این جبهه هستند هم در پیگیری این ماجرا کم‌کاری کردند و ابتکار عمل به دست سعودی‌ها افتاده است مثلاً در قضیه DNA سعودی‌ها گفتند 10 روز زمان نیاز دارد ما بدون چانه‌زنی آن را پذیرفتیم.

رکن‌آبادی ادامه داد: اگر یک توریست اروپایی در ایران دو روز گم شود مسئولان آن کشور چند بار سفیر ما را احضار می‌کنند حالا در این ماجرا می‌بینیم که توجه لازم نمی‌شود و از طریق مجامع بین‌المللی برای احقاق حقوق جانباختگان فعالیت چشمگیری صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: زمانی که چند جاسوس رسانه‌ای در کشور دستگیر می‌شوند حقوقدانان به صورت فعالانه وارد می‌شوند و ای کاش برای این 25 مفقود و 464 جانباخته فاجعه منا نیز حقوقدانان به همان قوت وارد عمل می‌شدند.

رکن‌آبادی ادامه داد: سؤال من این است که اوباما درباره یک ایرانی زندانی وارد عمل می‌شود اما چرا درباره این ماجرا لب باز نکرده است و یا شیرین عبادی که همیشه دم از حقوق ایرانیان می‌زند چرا تاکنون سخنی نگفته است.

وی با اشاره به اتهام ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا که در چند سال پیش به ایرانیان زده بودند، گفت: بلافاصله پس از این ماجرا کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شد اما چرا برای کشته شدن 8 هزار حاجی در منا از سوی سازمان ملل هنوز کمیته حقیقت‌یاب تشکیل نشده است.

همچنینی برادر شهید حسینی خبرنگار شبکه خبر هم طی سخنانی در این نشست خبری اظهار داشت: کسی که باید مدافع قربانیان منا در محاکم بین المللی باشد وزارت خارجه است.

وی با بیان اینکه بررسی DNA قربانیان نباید به دست عربستان سپرده شود، افزود: در 46 روز گذشته تنها چیزی که دل ما را آرام کرد سخنان رهبری بود؛قربانیان همان کسانی بودند که به دولت رای دادند.

همچنین فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی در این نشست گفت: حقوق قربانیان منا از سوی مسئولان داخلی به صورت جدی پیگیری نمی‌شود؛احمد شهید از قاچاقچیان مواد مخدر در ایران دفاع می کند اما تا کنون حرفی درباره قربانیان مکه و منا نزده؛ چرا وزارت خارجه شفاف سازی نمی‌کند؟

وی افزود: نباید بگذاریم خون قربانیان فاجعه منا هدر رود و احساس می کنیم شاید هیچ کسی جدی این کار را پیگیری نکرده و از مسئولان می خواهیم به صورت جدی وارد عمل شوند.
وی تشکیل کمیته حقیقت یاب را ضروری دانست و گفت عربستان بی لیاقتی و بی کفایتی خود را در گرداندن مراسم حج امسال نشان داد و به گفته امام خمینی (ره) این ها خائن الحرمین هستند نه خادم الحرمین.
وی تصریح کرد: سعودها برای اینکه کاخ های خودشان را دور حرم بسازند البته اینکه این حق را ندارند چون حرم امن الهی است، اما اینکار را انجام می دهند و با سقوط جرثقیل موجب کشته شدن حجاج می شوند و بار دیگر در فاجع بزرگ منا نیز هشت هزار نفر را می کشند.
معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جای تعجب ندارد اقدامات دولت عربستان افزود: باید از سعودی ها سوال کرد که به چه جرمی این افراد تشنه کشته شده اند و ناتوانی عربستان نیز به خوبی در این فاجعه نشان داده شد و مسئولان ما نیز قدم جدی در این عرصه برنداشتند.
وی با بیان اینکه پیگیری حقوق این افراد جز برنامه های انجمن خانواده های مهاجران است،گفت از سازمان های بین المللی و جوامع بشری درخواست داریم تا علت مرگ این افراد را روشن کنند چرا که اگر اقدامی درکشور ایران صورت گیرد دیگر کشورها آن را به صورت جدی مطرح می کنند اما در فاجعه منا هیچ کسی به داد خانواده قربانیان نرسید.
وی گفت: بعنوان مثال احمد شهید از اعدام قاچاقچیان مواد مخدر حمایت می کند و به خاطر آن می خواهند ما را به سازمان ملل بکشانند و برای خشونت علیه زنان می خواهند ما را محکوم کنند اما برای حدود هشت هزار نفر کشته در فاجعه منا هیچکس صدایش در دنیا در نیامد.
روح افزا افزود: بحث هیا حقوق بشر و آزادی یک دروغ و کلاه گشادی بر سر عالم است و اکنون شیرین عبادی در گروه هایی اقداماتی را انجام می دهد علیه ایران اما برای این فاجعه هیچ اقدامی انجام نداد.
وی گفت: در جریان فتنه 88 یک نفر در خیابان های تهران کشته شد که صدایش به همه دنیا رسید، امروز اگر یک نفر طرفدار آمریکا و اسرائیل باشد بشر است اما زائر ما که به بدترین شکل ممکن جان خودش را از دست داد مقصرشناخته شده است.
روح افزا افزود: چند سگ در شیراز کشته شدند، دستگاه های حقوق بشری دنیا در این زمینه به صدا درآمدند و مسئولان ما نیز اقداماتی در این زمینه انجام دادند، ما یک نوع احساس حقارت می کنیم.

 

این خبر تکمیل می‌شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند