منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۰
شناسه خبر: 254988
گروه :خبر
image556762

روزنامه فاینشنال تایمز به نقل از یکی از مسئولان سعودی نوشت، اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی و سیاستهای غلطی که کشور در سالهای گذشته در زمینه اقتصادی و کاهش قیمت نفت در پیش گرفته، ناقوس خطر را به صدا در می آورد و نگرانی های بسیاری درباره آینده خاندان سعودی بر می انگیزد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، روزنامه انگلیسی فاینشنال تایمز بیان کرد، درگیری های فزاینده بین گروههای مختلف خاندان حکومتی عربستان و بحرانهای خارجی و داخلی که ریاض در حال حاضر با آن روبروست، نشانه واضح وخامت اوضاع این کشور است و زنگ هشدار برای خاندان سلطنتی را به صدا در می آورد.

این روزنامه انگلیسی در گزارشی بیان کرد که عربستان سعودی از زمان پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز، از بحران های داخلی بسیاری خصوصا در زمینه اقتصادی رنج می برد و اشاره کرد کاهش شدید و بی سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی باعث ایجاد معضلات بزرگ اقتصادی در این کشور شده است.
این روزنامه به نقل از یکی از مسئولان سعودی نوشت، اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی و سیاستهای غلطی که کشور در سالهای گذشته در زمینه اقتصادی و کاهش قیمت نفت در پیش گرفته، ناقوس خطر را به صدا در می آورد و نگرانی های بسیاری درباره آینده خاندان سعودی بر می انگیزد.
فاینشنال تایمز اشاره کرد عربستان بیش از ۸ ماه است که به حملات خود در یمن ادامه می دهد و با این کار به دنبال تقویت نفوذ خود در منطقه و إحیاء نقش منطقه ای خود برای مقابله با ایران و محور مقاومت در منطقه است. از زمانی که گروههای تروریستی و افراطی همچون داعش به وجود آمده اند، بر هیچ کس پوشیده نیست که این گروهها از نظر مالی و تسلیحاتی از سوی مقامات سعودی حمایت می شوند تا افکار وهابیت را در منطقه بلکه در کل جهان گسترش دهند.
این روزنامه معتقد است، در حال حاضر عربستان به سبب اتخاذ سیاستها و رفتارهای نامتعادل و غیر متوازن در مسائل منطقه خصوصا در زمینه تروریسم و منابع انرژی (مثل: صادرات گسترده نفت و به تناسب آن کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی)، با یک وضعیت اقتصادی سخت در سطح داخلی و خارجی مواجه است.
در قسمت دیگر این گزارش، فایناشنال تایمز به این موضوع نیز اشاره کرد که محمد بن سلمان جانشین ولی عهد عربستان که در سال جاری با ولادیمیر پوتین و باراک اوباما دیدار کرد و شرکت نفت و گاز و پتروشیمی آرامکو سعودی و همچنین صندوق سرمایه گذاری کشور؛ که سرمایه اش حدود ۵.۳ میلیارد دلار است، را اداره می کند، خودش را آماده پادشاهی بعد از پدرش سلمان؛ که بیش از ۸۰ سال سن دارد و از آلزایمر رنج می برد، می کند.
کارشناسان معتقدند بعد از مرگ سلمان اختلافات شدیدی بر سر کسب موقعیت‌های حساس در عربستان رخ می دهد، همچنان که در حال حاضر در ریاض بین نزدیکان خاندان سلطنتی بر سر قدرت اختلاف و کشمکش وجود دارد مثل تلاش جانشین ولیعهد برای کسب تخت سلطنت. حمله عربستان به یمن و تلاش برای مهار بحران اقتصادی کشور از جمله مسائل نفوذ سلمان محسوب می شود.
فاینشنال تایمز، سعودی را حکومتی دیکتاتوری توصیف کرد که به وسیله بستن قرارداد با رهبران وهابی و در اختیار گرفتن ذخایر عظیم نفت حجاز، خود را به این کشور تحمیل کرده اند.
این روزنامه در ادامه نوشت، مقامات سعودی مخالفان خود را به شدت سرکوب می کنند و دوستان خود را به هروسیله ممکن حمایت می کند. که این امر به طور واضح در خلال انقلابهای مردمی که در جهان عرب اتفاق افتاد و در سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید قابل مشاهده است. که در نتیجه این انقلابها نظام حسنی مبارک در مصر و زین العابدین بن علی در تونس که از هم پیمانان سعودی به حساب می آمدند، سرنگون شدند. و باعث تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه شد.
سازمان های جهانی حقوق بشر تأکید کردند عربستان برای سرکوب مخالفان داخلی خصوصا شیعیان منطقه شرقی و نیز طرفداران دموکراسی و خواهان تغییر حکومت پادشاهی، موسسات قضایی ویژه ای را ایجاد کرده است. و گزارش های بین المللی حقوق بشر نشان می دهد سرعت اعدام در این کشور در دو سال گذشته افزایش یافته و در سال جاری به بالاترین سطح خود رسیده است.
عربستان ادعا می کند سیاستهای خارجی ای که این کشور اتخاذ می کند برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه است و ایران را به حمایت از حوثی ها متهم کرده است؛ اتهامی که بسیاری از کشورهای غربی از صحت آن شک دارند.
ناظران بین المللی معتقدند، توافق هسته ای که در ماه جولای بین ایران و ۵+۱ صورت گرفته و نیز حمایت تهران از بشار اسد در نبرد با تروریست هایی که از سوی عربستان حمایت می شوند، دشمنی این کشور با ایران را افزایش می دهد چون عربستان معتقد است توافق هسته ای قدرت ایران را افزایش میدهد و باعث تقویت نفوذ منطقه ای و بین المللی ایران می شود. و سطح حمایتش از محور مقاومت را گسترش می دهد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است