منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱
شناسه خبر: 181194
گروه :خبر
ccd8446da0236cddce1b46e8f07f6309_L

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد نظری دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه با لغو تحریم ها اقتصاد ما 100درصد شکوفا نمی شود، اظهار کرد:باید برای حل مشکلات ساختاری به سمت اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی حرکت کرد.

رضا مقدس عضو هیئت علمی گروه اقتصاد نظری دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با بیان اینکه مشکلات ساختاری اقتصاد کشور مربوط به دوره های قبل از اعمال تحریم ها است، گفت: عدم توسعه یافتگی و تک محصول بودن از جمله مشکلات ساختاری کشور است که اعمال تحریم ها  بر آن افزوده است.

 

وی افزود:اقتصاد ما از سالهای قبل از انقلاب به درآمدهای نفتی وابستگی داشته که باعث ضربه پذیری و وابستگی کشور به درآمدهای حاصل از صاردات شده است.

 

مقدس با بیان اینکه تحریم ها غیرقانونی و ناجوان مردانه است و از بین رفتن تحریمها تسهیلاتی فراهم می کند، اظهار کرد: اگر تحریم های اقتصادی برداشته شود تا حدودی روابط تسهیل وارتباطات ما با بازارها و اقتصاد جهانی امکان پذیر می شود اما اقتصاد ما 100درصد شکوفا نمی شود .

وی تصریح کرد:این تصور که با لغو تحریم ها تمام مشکلات حل می شود صحیح نیست و باید برای حل  مشکلات ساختاری به سمت اقتصاد مولد و خروج از تک محصولی حرکت کرد.

 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه  با بیان اینکه باید با استفاده از فناوری و امکانات،ارزش افزوده مواد خام را افزایش داد، تاکید کرد: با ایجاد زمینه اشتغال ، اقتصاد از حالت غیر مولد و واسطه گری خارج می شود و درآمدهای باد آورده حاصل از صادرات به سمت اقتصاد تولیدی و مولد می رود.

 

وی با اشاره به افزایش درآمدهای کشور بعد از لغو تحریم ها ، گفت: سیاست گذاران باید برنامه ریزی های صحیح و با استفاده از خلاقیت بخش های تولیدی و مولد را افزایش دهند و مانع از واردات بی رویه کالا شوند.

 

مقدس اظهار کرد: باید به جای واردات، تولید کالا را افزایش داد که این امر باعث ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی می شود.
وی با بیان اینکه تامین نیازهای کشور از طریق واردات آسان ترین راه است، عنوان کرد: راههای ساده تر لزوما صحیح نیست چرا که ممکن است راههای مشکل تری وجود داشته باشد که در سایه تلاش به اهداف والا تری برسیم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه با فضیلت ترین کارها مشکل ترین کارها است، یادآور شد: اگرنیازهای کشور از طریق واردات تامین شود، تولید ضربه می خورد و اشتغال دچار نقصان می شود لذا مشکلات اقتصاد کشور هیچگاه حل نخواهد شد.

مقدس همدلی و همزبانی ملت و دولت را لازمه پیشرفت کشور دانست و تصریح کرد: اگر در یک خانواده همدلی و همزبانی بین پدر و اعضای خانواده نباشد کارها جلو نمی رود در حالی که اگربین اعضای خانواده همکاری و تعاون باشد در صورت وجود کمبودها و مشکلات حل می شود.

وی با بیان این که  وجود ارتباطات صمیمانه بین دولت، مجلس و مردم از سرمایه نفت مهم تر است، خاطر نشان کرد: همدلی و همزبانی راهگشا مشکلات است و می توان زمینه تفاهم را با گفتمان فراهم کرد تا مشکلات بهتر حل شود .

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان