منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
شناسه خبر: 230899
گروه :خبر
13940708001012_PhotoA

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهارنظرها درباره «برجام» این بار در یادداشتی برای شبکه العربیه عربستان سعودی تصریح کرد: «با اعمال دوباره تحریم‌ها و ابزارهای دیگر مانع تقلب ایران خواهیم شد».

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وزیر خارجه آمریکا با انتشار یادداشتی در شبکه العربیه به تشریح سیاست خارجی این کشور در جهان پرداخت.

«جان کری» در این یادداشت مفصل خود در العربیه انگلیسی به مسائل گوناگون سیاست خارجی آمریکا پرداخت.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از این یادداشت با اشاره به «برجام» نوشت: «کشورهای بزرگ به سرکردگی آمریکا به توافق تاریخی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای رسیدند».

وی افزود: :«بر اساس این توافق همه مسیرهای احتمالی ایران برای نیل به بمب مسدود خواهد شد و به خاطر مکانیسمهای راستی‌آزمایی و نظارت بی سابقه‌ای که بخشی از این توافق است، ما خواهیم دانست که آیا ایران برای تقلب تلاش می‌کند یا نه و ما آنها را با اعمال مجدد تحریمها و اگر لازم بود از طریق دیگر ابزارها متوقف خواهیم کرد. در نتیجه ایران دلایلی برای متعهد ماندن به تعهداتش دارد».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این توافق(برجام) در نتیجه سالهای دیپلماسی سخت در طی دو دوره ریاست جمهوری حاصل شد. ما تحریم‌ها را(علیه ایران) آغاز کردیم اما تحریم‌ها ابزار بودند و نه هدف. فقط مذاکرات مستقیم تحت حمایت مجموعه گسترده‌ای از شرکا از قبیل روسیه، چین و رهبران اروپا می‌توانست مقامات ارشد ایران را برای پذیرش محدودیتهای شدید بر برنامه هسته‌ای اقناع کنند».

جان کری ادامه داد: «ما اکنون به سمت مرحله اجرا در حرکت هستیم و این موضوع حیاتی است که ما هشیاری، یگانگی در موضع و رویکرد و هدف مشترکمان را حفظ کنیم. خاورمیانه همچنان یک منطقه به شدت پر دردسر باقی می‌ماند اما در صورتی که ایران سلاح هسته‌ای می‌داشت و یا به داشتن آن نزدیک می‌بود، همه مشکلات منطقه بدتر می‌‌شد. توافق ایران بهترین راه برای اطمینان از این موضوع است که چنین احتمالی اکنون و برای همیشه مسدود می‌شود و همه کشورهای منطقه از جمله کتحدان کلیدی ما به خاطر این توافق امن‌تر شدند».

وزیر خارجه دولت اوباما درباره داعش اینطور نوشت: «داعش محکوم به شکست است اما توانایی رنج و آزار دادن شدید را دارد که باید با ان برخورد شود. طی 14 ماه گذشته حملات هوایی 65 کشور عضو ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا داعش را مجبور به تغییر عملیات نظامی کرده است و ائتلاف به حملات خود به داعش در عراق و سوریه ادامه می‌دهد».

وی افزود: «در سوریه ما می‌بینیم که فرصت افزایش فشار بر داعش وجود دارد به ویژه اگر روسیه تعهد خود را برای کمک نشان دهد اما واقعیت آن است که تا زمانی که پایان درگیری وجود نداشته باشد، برای بحران پناهجویان هم پایانی وجود نخواهد داشت و این هدف ما بوده و خواهد بود».

کری در ادامه ادعا کرد: برای یافتن راهی جهت خروج از این درگیری ما باید همه با استبداد و تروریسم مبارزه کنیم و راه انجام این کار،‌ فرایند دیپلماتیکی است که به همه سوری‌ها امید دهد سوری‌هایی که خواهان به حاشیه راندن تروریستها و استقرار حکومتی هستند که قادر به ایجاد وحدت و رهبری بر کل کشور است».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی